Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej pod hasłem: „Młodzież zapobiega pożarom” jest jedną z podstawowych form działalności prewencyjnej Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP i komend Państwowej Straży Pożarnej. 24 lutego odbyły się eliminacje gminne. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Świdnica, wykazując się szeroką wiedzą z zakresu ochrony przeciwpożarowej, pierwszej pomocy oraz historii pożarnictwa.

Zmagania konkursowe podzielone były na dwie grupy wiekowe. Pierwsza z nich obejmowała uczniów klas I-IV, a druga V-VIII. Łącznie udział wzięło 47 uczestników. Testy eliminacyjne składały się z 40 pytań jednokrotnego wyboru, w którym tylko jedna odpowiedź była poprawna. Na rozwiązanie testu uczniowie mieli 40 minut. Pytania dotyczyły m.in. zasad ewakuacji, znajomości sprzętu gaśniczego oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia.
Jakie jest prawidłowe ułożenie rąk podczas wykonywania ucisków klatki piersiowej u osoby dorosłej? Jaki rodzaj czujki zalecany jest do wykrywania tlenku węgla w mieszkaniach? Jakie trzy elementy składają się na tzw. „trójkąt ognia”? Co należy zrobić, gdy widzimy osobę, pod którą załamał się lód? Który środek gaśniczy stosuje się najczęściej do gaszenia pożarów w instalacjach elektrycznych? Do czego służy eksplozymetr? To tylko część z wielu pytań na tegorocznym teście z zakresu wiedzy pożarniczej.
Pełna lista laureatów zostanie podana wkrótce. Wiadomo już, że Szkołę Podstawową im. Ludwiki Wawrzyńskiej reprezentować będą Natalia Gancarczyk, uczennica klasy IV oraz Zuzanna Smolaryczk, uczennica klasy VIII. Najlepsi uczestnicy z każdej grupy wiekowej awansowali do etapu powiatowego, gdzie będą reprezentować gminę Świdnica.
Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Gminy Świdnica oraz Dolnośląski Oddział Regionalny ARiMR we Wrocławiu.
/Informacja UG Świdnica, opr. red., publikacja bezpłatna/
fot. UG świdnica
![Za ponad 6 mln złotych wybudują nowe miejsca spotkań dla mieszkańców gminy Świdnica [WIZUALIZACJE]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/01/nowa-swietlica-Bolescin-wizualizacje-11-238x178.jpg)
![Przedszkolaki w jasełkach. Rozpoczął się Gminny Przegląd Zespołów Kolędniczych w Pszennie [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/01/Gminny-Przeglad-Zespolow-Koledniczych-pierwszy-dzien-2026-7-238x178.jpg)
![Zumba rozpoczęła cykl wydarzeń dla WOŚP w gminie Świdnica [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/01/WOSP-gmina-Swidnica-2026-zumba-2-238x178.jpg)


![Pożar budynku w Rogoźnicy. W środku były butle z gazem [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/01/WhatsApp-Image-2026-01-15-at-08.25.34-100x75.jpeg)
![Jazdę zakończył na kontenerze z odzieżą [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/01/page-12-100x75.jpg)


![Muzyka francuska w Świdnicy. Zabrzmi na kolejnych koncertach Dni Muzyki Kameralnej [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/07/XXVI-Festiwal-Bachowski-koncert-Samuel-Marino-i-Capella-Cracoviensis-2025.07.30-13-100x75.jpg)
![DRUMMERS FROM HELL Festival 2025. Kto wygrał zaproszenia? [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/Drummers-From-Hell-Fest-2024-@-Swidnicki-Osrodek-Kultury-foto-Rafal-Kotylak-14_small-100x75.jpg)