Od 7 do 13 lutego 2025 roku funkcjonariusze Straży Miejskiej w Świdnicy podjęli 137 interwencji ze zgłoszeń mieszkańców i monitoringu. Najbardziej nietypowe lub warte uwagi działania strażnicy opisali w cotygodniowym podsumowaniu. Zestawienie nie obejmuje interwencji własnych funkcjonariuszy.
Fot. SM, zdjęcie archiwalne
Oto interwencje opisane przez Straż Miejską w Świdnicy:
8 lutego 2025 roku o godz. 21.21 – operator monitoringu miejskiego zauważył bójkę grupy młodzieży w okolicy dworca PKP. Na widok strażników młodzież rozbiegła się, ale jeden z odważnych rzucił puszką w głowę funkcjonariusza. Sprawca został zatrzymany a strażnikowi pomocy udzielił zespół Pogotowia Ratunkowego. Z uwagi, że mężczyzna dopuścił się przestępstwa dalsze czynności prowadzi Policja.
9 lutego 2025 roku o godz.9.15 – dyżurny Straży Miejskiej w Świdnicy otrzymał zgłoszenie, że na miejscu przeznaczonym dla osoby z niepełnosprawnością przy pl. Grunwaldzkim mężczyzna zaparkował skuter bez stosownej karty. Interweniujący na miejscu strażnicy ukarali mandatem kierującego.
9 lutego 2025 roku o godz.10.05 – dyżurny Straży Miejskiej w Świdnicy otrzymał zgłoszenie, że na jezdni przy ul. Westerplatte leży ptak. Skierowani na miejsce strażnicy stwierdzili, że to sokół wędrowny upolował gołębia, ale w wyniku zderzenia z ziemią sam stał się ofiarą.
9 lutego 2025 roku o godz.12. 10 – operator monitoringu miejskiego zauważył, że w rejonie pawilonów handlowych przy ul. Księżnej Jadwigi mężczyzna spożywa alkohol. Skierowani na miejsce strażnicy ukarali mandatem osobę, która nie przestrzega przepisów.
10 lutego 2025 roku o godz.22.00 – dyżurny Straży Miejskiej w Świdnicy otrzymał zgłoszenie, że przy ul. Wewnętrznej na chodniku leży człowiek. Przybyli na miejsce strażnicy zastali nietrzeźwego mężczyznę. Kontakt z nim był utrudniony – jedynie niecenzuralne wyrazy wypowiadał prawidłowo. Noc Pan spędził w Policyjnej Izbie Zatrzymań a następnego dnia został ukarany mandatem za swój czyn.
W minionym tygodniu z uwagi na niskie temperatury panujące w nocy strażnicy odwiedzali miejsca, gdzie przebywają osoby bezdomne. Oferowano ciepłą herbatę oraz informowano, gdzie mogą otrzymać pomoc. Najczęściej jednak mimo starań wszystkich służb przeszkodą w wyjściu z bezdomności są problemy z alkoholem.
/Straż Miejska w Świdnicy, opr. mn/