Wśród wielu śmieci świdnicki społecznik Krzysztof Szpilka natknął się w piątkowy poranek na niespodziewane znalezisko, liczącą zapewne ok. 100 lat maszynę do szycia firmy Singer. – To z jednej strony dowód czyjegoś braku rozumu, a z drugiej na to, że tu poza alejkami naprawdę nikt nie sprząta – podkreśla i zapowiada odnowienie maszyny.
Park Młodzieżowy przeszedł rewitalizację w latach 2020/2022. W sumie prace kosztowały ponad 12 milionów złotych, nie wliczając odbudowy zabytkowej altany. Teren objęty jest umowami, zawieranymi przez miasto, na bieżące utrzymanie zieleni oraz czystości. –Przykłady na to, że park jest sprzątany nienależycie są niewyczerpane, mówię i opisuję to oda dawna, ale nikt najwyraźniej nie chce tego słyszeć – mówi Krzysztof Szpilka, który zagląda m.in. do Parku Młodzieżowego w ramach swojej społecznej akcji „Ekopatrole z Luną”. Zawsze zapełnia worki puszkami, butelkami, opakowaniami po żywności, natrafił także na odkurzacz i urządzenie wielofunkcyjne z drukarką i kserokopiarką. – Alejki są na ogół czyste, ale nikt nie zagląda nawet kawałek dalej – mówi z przekonaniem.
Dowodem na to jest dzisiejsze znalezisko. Pomiędzy dwa zrośnięte drzewa ok. 20 metrów od alejki spacerowej ktoś wepchnął foliowy worek. – Paczka była ciężka, a po rozpakowaniu okazało się, że to maszyna do szycia Singer! Nie wiem, może to niesprzedany eksponat z giełdy staroci? Dla mnie to kompletny idiotyzm, żeby w ten sposób pozbywać się tak ciekawego i starego przedmiotu – podkreśla. – Maszyna Singer zostanie odnowiona i będzie stanowiła cenną pamiątkę po naszych ekospacerach. Być może nawet dedykuję jej specjalnie wygrawerowaną tabliczkę pamiątkową nawiązującą do ekospaceru z Luną wraz z datą 24 stycznia 2025 – zapowiada społecznik. Z tabliczki znamionowej udało się odczytać, że maszyna została wyprodukowana w 1914 roku.
Miasto właśnie rozstrzygnęło przetargi na utrzymanie zieleni. Do przetargu na utrzymanie parków wpłynęła jedna oferta opiewająca na ponad 2 mln 461 tys. złotych, którą złożyło konsorcjum firm: Farma Miejska, „Jedynka” oraz Love Las. Z kolei chęć realizacji prac przy zieleni miejskiej wspólnie wyraziły Farma Miejska oraz „Jedynka”, oferując swoje usługi za 5 mln 384 tys. złotych. W sumie więc za utrzymanie zieleni oraz parków firmy zażyczyły sobie 7 mln 845 tys. złotych, a tym samym zmieściły się w kwocie, jaką w miejskim budżecie przewidziano na sfinansowanie zamówień.
Do ich obowiązków należeć będzie bieżące utrzymanie, pielęgnacja terenów zieleni miejskiej, w tym przy drogach gminnych oraz wojewódzkich, na placach, skwerach i innych wskazanych terenach komunalnych, a także utrzymanie czystości tych terenów. W ramach tych prac przewidziano: sprzątanie powierzonych terenów zieleni, utrzymanie czystości chodników i alejek położonych w obrębie terenów zieleni przylegających do tych terenów, wywóz odpadów wraz z utylizacją, koszenie trawy, usuwanie liści, wykonywanie prac pielęgnacyjnych w obrębie zadrzewienia (cięć sanitarno-korekcyjnych), usuwanie posuszu, podkrzesanie koron, usuwanie drzew, usuwanie wiatrołomów, pielęgnacja krzewów ozdobnych, formowanie żywopłotów, plewienie nasadzeń krzewów, bylin i roślin rabatowych jednorocznych kwitnących, sadzenie roślin i roślin rabatowych jednorocznych kwitnących w gruncie oraz w elementach małej architektury, zapobieganie i zwalczanie chorób i szkodników roślin.
Podobne obowiązki przewidziano w przypadku parków miejskich, gdzie oprócz m.in. sprzątania ich terenu i wywożenia odpadów, utrzymania czystości alejek, wykonywania prac pielęgnacyjnych przy zieleni i wykonywania nasadzeń przewidziano też: uzupełnianie nawierzchni psiego wybiegu, utrzymanie czystości fontann zlokalizowanych w parkach poza sezonem ich funkcjonowania, pielęgnację zieleni wokół altany i fontanny oraz na altanie w Parku Młodzieżowym, utrzymanie czystości i porządku obiektu altany w Parku Młodzieżowym, sprawowanie nadzoru oraz utrzymanie instalacji wodociągowej zasilającej studzienki do podlewania roślinności oraz poideł.
Dodatkowo miasto zawarło roczną umowę z firmą Jedynka na utrzymanie czystości i porządku na parkingach przy zalewie Witoszówka, obok Bosmanatu oraz skateparku. Wykonawca może otrzymać na to zadanie do 30 tysięcy złotych do końca 2025 roku.
/asz/
fot. Krzysztof Szpilka