Na uszkodzone i wgniecione drzwiczki od skrzynek technicznych, a także na napisy wyryte oraz wymalowane na drewnianych elementach altany w Parku Młodzieżowym zwraca uwagę świdniczanin zajmujący się społecznym porządkowaniem miasta. Odbudowa urokliwego zakątka parku, który został udostępniony mieszkańcom nieco ponad dwa lata temu, pochłonęła ponad 3,3 mln złotych.
![](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/01/wandalizm-Park-Mlodziezowy-2025.01.07-mix.jpg)
Historia drewnianej altanę na kamienno-ziemnym podwyższeniu sięga 1875 roku. Był to jeden z ciekawszych obiektów architektonicznych miasta, a dla wielu mieszkańców było to również miejsce romantycznych spotkań. W latach 50. i 60. ubiegłego wieku organizowane były tam taneczne fajfy i grywała górnicza orkiestra. Charakterystyczna konstrukcja przetrwała do XXI wieku. Z uwagi na zły stan techniczny w 2005 roku ogrodzono ją wysokim płotem, a w roku 2007 rozebrano. W kolejnych latach prowadzono starania dotyczące odbudowy drewnianej altanki. Środki na ten cel próbowano pozyskać ze świdnickiego budżetu obywatelskiego. Nadzieję na powrót charakterystycznego obiektu przyniosło rozpoczęcie w 2020 roku prac rewitalizacyjnych w Parku Młodzieżowym.
Na początku lutego 2021 roku zakończono prace nad dokumentacją projektową zakładającą odbudowę tarasu widokowego wraz z altaną, a także dwiema fontannami. W marcu tego samego roku Świdnica otrzymała 8 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich, które w ramach zgłoszonego projektu planowano przeznaczyć na przebudowę teatru miejskiego, rewitalizację zabytkowej części bloku śródrynkowego, a także na odbudowę altany oraz tarasu widokowego w Parku Młodzieżowym. Dysponując finansowym wsparciem oraz gotowym projektem, który został wcześniej uzgodniony z konserwatorem zabytków, można było w końcu przystąpić do realizacji prac.
W ramach wartego ponad 3 mln 300 tys. złotych zadania odbudowano taras widokowy wraz z drewnianą altaną, fontannę kaskadową znajdującą się w korpusie tarasu, a także fontannę zlokalizowaną przed tarasem, odbudowano schody prowadzące do altany, zamontowano oświetlenie oraz nowe balustrady. 9 listopada 2022 roku urokliwy zakątek Świdnicy został udostępniony mieszkańcom. W czerwcu 2023 roku parkowa altana została wyróżniona tytułem „Zabytek zadbany” w konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków.
Wysiłki oraz wydatki związane z odbudową centralnego punktu Parku Młodzieżowego nie przez wszystkich zostały docenione. 7 stycznia na widoczne ślady dewastacji w altanie i jej sąsiedztwie zwrócił uwagę świdniczanin Krzysztof Szpilka, emerytowany oficer Straży Granicznej i opiekun przygarniętej ze schroniska Luny, z którą urządza po Świdnicy ekospacery, zajmując się porządkowaniem miasta. – Nawet nasycenie w tym miejscu kamer monitoringu i mocne oświetlenie tego obiektu w nocy nie są gwarancją bezpieczeństwa dla tego miejsca. Co dzisiaj zastaliśmy? Jakiś naśladowca Bruce’a Lee dokonał treningu uderzeń nożnych w powierzchnie płaskie drzwi skrzynek technicznych, w których są urządzenia sterujące wodą spływającą z kaskady i automatyką fontanny oraz oświetlenia. Dokładnie to chyba Wydział Infrastruktury Urzędu Miejskiego wie, co tam się znajduje, ale prawdopodobnie nie wie, że dwoje ocynkowanych i pięknych jak lustro drzwi zostało wgniecione do wewnątrz. Straż Miejska o niczym nie wie, przynajmniej tak to wynikało z mojej dzisiejszej rozmowy z dyżurnym straży. Ale to nie wszystko. Być może ci sami patologiczni „karatecy” pozostawiają po sobie pisane i grawerowane w drewnie „inskrypcje” na balustradzie altany – opisuje Szpilka.
– Nieco po ponad dwóch latach oddania do użytku tego obiektu jego proces destrukcji przez wandali możemy uznać za rozpoczęty – wskazuje społecznik, który po raz kolejny skierował do świdnickich samorządowców oraz służb apel o podejmowanie bardziej stanowczych działań wobec sprawców podobnych dewastacji. Na taką konieczność wskazał zaledwie kilka dni temu w związku z dewastacją części pamiątkowych tabliczek z nazwiskami zasłużonych i honorowych obywateli Świdnicy, które znajdują się na alei Goplany nad świdnickim zalewem Witoszówka.
/mn/