Strona główna 0_Slider Zniszczone brzegi, uszkodzone wały, zasypane koryto. Co dalej z Bystrzycą po wrześniowej...

Zniszczone brzegi, uszkodzone wały, zasypane koryto. Co dalej z Bystrzycą po wrześniowej powodzi? [FOTO]

0

Wykonanie prac związanych z budową oraz modernizacją wałów przeciwpowodziowych wzdłuż rzeki Bystrzycy, naprawa zniszczonych umocnień brzegowych koryta Bystrzycy na terenie Świdnicy, a także prowadzenie prac związanych z udrażnianiem koryta rzek w regionie – to najważniejsze z działań planowanych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”. Przedstawiciele państwowej instytucji deklarują też zajęcie się postulatami zgłaszanymi przez lokalne społeczności w licznych apelach i petycjach. Zaznaczają jednak, że z uwagi na skalę zniszczeń „będzie to proces rozłożony w czasie”.

Przypomnijmy, w wyniku wrześniowej powodzi na obszarze powiatu świdnickiego doszło do strat w mieniu komunalnym szacowanym na co najmniej 190 mln złotych. W samej tylko gminie Świdnica doszło do znacznych szkód w infrastrukturze, które według szacunków Urzędu Gminy wyniosły ponad 50 mln złotych. W związku z powodzią ucierpiało też wielu mieszkańców.

Już dwa miesiące temu o podjęcie zdecydowanych działań w sprawie zaniedbanych rzek i cieków wodnych, których stan stanowi zagrożenie dla mieszkańców i ich domostw zaapelowali samorządowcy z gminy Świdnicy, którzy chcąc uniknąć kolejnych zniszczeń powodziowych wystosowali pismo do premiera Donalda Tuska, ministra infrastruktury, a także do dolnośląskich parlamentarzystów. Własną petycję do prezes „Wód Polskich” skierowali sołtys i mieszkańcy wsi Bystrzyca Dolna, wnioskując o dokończenie budowy wałów przeciwpowodziowych wzdłuż Bystrzycy, jak również inne lokalne społeczności.

O realizowanych oraz planowanych działaniach związanych z naprawą wałów wzdłuż Bystrzycy oraz innych rzek w regionie, prac związanych z oczyszczania koryt z naniesionych kamieni i konarów, a także przewidywanych prac modernizacyjnych dotyczących poprawy ochrony przeciwpowodziowej informuje rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. – Wrocławskie „Wody Polskie” od momentu wystąpienia wrześniowej powodzi na terenie Polski południowo-zachodniej prowadzą szeroko zakrojone działania. Począwszy od wizji terenowych, inwentaryzacji szkód popowodziowych, poprzez porządkowanie koryt rzecznych; weryfikację stanu urządzeń i budowli hydrotechnicznych, do wdrażania pilnych prac zabezpieczających; interwencyjnego usuwania szkód; realizowania odbudowy koryt rzek; uzupełniania wyrw w murach oporowych i obwałowaniach czy wreszcie planowania i analiz dalszych inwestycji przeciwpowodziowych. Taka strategia realizowana jest również w przypadku rzeki Bystrzyca na obszarze powiatu świdnickiego – wskazuje Jarosław Garbacz.

Jak wyjaśnia rzecznik, teren powiatu świdnickiego jest administrowany przez trzy Nadzory Wodne, które dotychczas podjęły następujące działania. – Na terenie Nadzoru Wodnego Dzierżoniów dotychczas po przejściu wrześniowej fali powodziowej zostały zrealizowane dwa zadania. To prace interwencyjne – oczyszczenie potoku Bielina z wywozem nieczystości w Lutomi Górnej na długości 200 m oraz udrożnienie potoku Miła w miejscowości Lutomia Dolna na długości blisko 2 km – wylicza Garbacz.

Na terenie Nadzoru Wodnego w Świdnicy w odpowiedzi na petycję sołtysów miejscowości Bystrzyca Dolna, Bystrzyca Górna, Burkatów do planu inwestycyjnego zgłoszono zadanie polegające na odcinkowej budowie wałów przeciwpowodziowych na rzece Bystrzycy pomiędzy miejscowościami Burkatów, Bystrzyca Dolna, Świdnica wraz z regulacją i modernizacją koryta rzeki Bystrzycy na tym fragmencie. Celem inwestycji jest dostosowanie przepustowości koryta rzeki na odcinku 6 kilometrów do fali powodziowej, która miała miejsce we wrześniu poniżej zapory zbiornika wodnego Lubachów. Ponadto w planach jest zadanie polegające na modernizacji około 4 kilometrów wałów przeciwpowodziowych Bystrzycy w Świdnicy wraz z naprawą zniszczonych umocnień brzegowych koryta rzeki na terenie miasta – zapowiada rzecznik RZGW Wrocław.

W tym roku na terenie działania Nadzoru Wodnego w Świdnicy obejmującego powiat świdnicki zostały wykonane następujące zadania związane z usuwaniem szkód powodziowych: „Bystrzyca – udrożnienie rzeki w obrębie stopnia wodnego Kraszowice – rejon ul. Przyjaźni w Świdnicy” [realizacja tego zadania rozpoczęła się jeszcze przed powodzią – red.], „Interwencyjne udrożnienie koryta rzeki Bystrzycy przed mostem PKP na Kraszowicach w Świdnicy – brzeg lewy”, „Interwencyjne udrożnienie koryta rzeki Bystrzycy przed mostem PKP na Kraszowicach w Świdnicy – brzeg prawy”, „Interwencyjne usuwanie zatorów blokujących swobodny przepływ wód rzeki Bystrzycy w obrębie miejscowości Panków, Śmiałowice, Wiśniowa”, „Udrożnienie koryta rzeki Czarna Woda w miejscowości Wiry” – zadanie realizowane w ramach porozumień trójstronnych z JST (jednostkami samorządu terytorialnego) z dofinansowaniem prac utrzymaniowych przez UG w Marcinowicach – wymienia Garbacz.

Wszystkie pozostałe wnioski i postulaty wymienione w apelu zostały uwzględnione w wycenie szkód sporządzonej i przekazanej przez Nadzór Wodny w Świdnicy do Zarządu Zlewni w Legnicy – dotyczy to między innymi Witoszowskiego Potoku w miejscowościach Witoszów Dolny, Witoszów Górny i Pogorzała, potoku Jabłoniec w miejscowości Słotwina. Prace związane z usuwaniem szkód powodziowych będą sukcesywnie realizowane w 2025 roku po ustaleniu ich źródeł finansowania oraz dystrybucji środków budżetowych przeznaczonych na ten cel. Z uwagi na skalę zniszczeń i zakres rzeczowy szkód powstałych na ciekach i urządzeniach wodnych będzie to proces rozłożony w czasie. Dodatkowo Nadzór Wodny w Wałbrzychu dąży do rozwiązania kwestii naprawy muru oporowego rzeki Bystrzyca leżącego w obrębie drogi powiatowej w Lubachowie. W zależności od wyjaśnienia się kwestii własnościowych będą w tym przypadku podejmowane konkretne decyzje odnośnie przeprowadzenia w tym miejscu prac budowlanych – dodaje przedstawiciel Wód Polskich.

/mn/

Poprzedni artykułNajpiękniejsze kartki świąteczne nagrodzone. Można je zobaczyć na wystawie w świdnickim teatrze [FOTO]
Następny artykułDziewczyny zagrały o tytuł mistrzyni Kasprowicza