Gruntowny remont kamienicy o adresie Długa 45, znanej przede wszystkim dzięki naturalnej wielkości głowom byków na elewacji, odsłonił napis, którego nikt się nie spodziewał. Niemieckie słowo sięga do legendy o miejscu, które miało dać początek Świdnicy. O szczegółach pisze Świdnicki Portal Historyczny.
Na początku września 2024r. dzięki rządowej dotacji w wysokości ponad 963 tys. złotych rozpoczęły się prace budowlane, restauratorskie i konserwatorskie, które wyjątkowej kamienicy przywracają dawny blask.
„Do końca II wojny światowej kamienica nazywana była Grundhof (tłum. Dwór w Dolinie) i było to nawiązaniem do legendy, jakoby dawno temu miały tu występować dzikie świnie i że w miejscu tym wybudowano leśniczówkę tudzież zajazd, który dał początek Świdnicy. Na szczytowej elewacji budynku znajdowały się nawiązania do tej legendy. Na wysokości pomiędzy I a II piętrem, na trzech owalnych tarczach, na czarnym tle złotymi literami namalowana była sentencja.”– opisuje ŚPH.
Późnorenesansowa kamienica, w której od 1882 roku nieprzerwanie funkcjonuje apteka (trzecia z założonych w Świdnicy), przechodzi metamorfozę, której efekty można podziwiać z każdym zdjętym rusztowaniem. Prace mają przywrócić dawny wygląd budynku, łącznie ze wspomnianymi sentencjami. Odnowione i pomalowane na złoto mają zostać rogi byków oraz kula – pamiątka po jednej z wojen.
Zaskoczeniem okazał się odsłonięty na elewacji od ul. Kazimierza Pułaskiego niemiecki napis Der Grundhof. – Nie spodziewaliśmy się go w tym miejscu, bardziej nad wejściem do apteki na elewacji frontowej, gdzie jednak niczego nie znaleziono. Napis zastanie zakonserwowany i zachowany jako świadectwo historii budynku – mówi w rozmowie ze Świdnickim Portalem Historycznym Andrzej Mikuła z Architektonicznej Pracowni Projektowej „Architekt” Andrzej i Bogdan Mikuła.
Fot. Carl Just. Kolekcja: Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Zdjęcie pochodzi z portalu Świdnica Moje Miasto.
Niestety, nie zostanie odtworzony obraz, który znajdował się we wnęce na szczycie ściany frontowej. Na archiwalnym zdjęciu z początku XX wieku widać wizerunek Chrystusa z palmą w ręku. Obraz się nie zachował.
Więcej ciekawostek dotyczących historii budynku można przeczytać w Świdnickim Portalu Historycznym.
/red./
fot. mn