2 mln 169 tys. złotych dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki wspomoże trwającą modernizację tafli świdnickiego lodowiska. Kiedy obiekt przy ulicy Śląskiej zostanie oddany do dyspozycji miłośników ślizgawek? – Prosimy o jeszcze trochę cierpliwości. Prace zbliżają się do końca. Już niedługo podamy datę otwarcia lodowiska – informują pracownicy Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Modernizacja lodowiska podzielona została na dwa etapy. – W pierwszym zakupiono nową rolbę, czyli urządzenie do pielęgnacji lodu, która zastąpiła 20-letni awaryjny sprzęt. Wymieniono także maszynownię chłodniczą i system chłodzenia na nowy, co pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Koszt pierwszego etapu to blisko 2 miliony 800 tysięcy złotych, z czego z budżetu miasta pochodzi 734 tysiące złotych. 1 mln 365 tysięcy złotych to dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki (Program Inwestycji o Szczególnym Znaczeniu dla Sportu), a 700 tysięcy pochodzi z budżetu Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego – wylicza Magdalena Dzwonkowska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
– W drugim etapie, który jest obecnie realizowany, trwają ostatnie prace przy nowej tafli i bandach. Instalacja chłodząca została zamontowana i zalana betonem. Powstanie dodatkowy tor do curlingu oraz zakupione zostaną między innymi suszarki do łyżew, dezynfekatory do łyżew i kasków oraz nowoczesna ostrzałka do łyżew. Ponadto dzięki dobrej współpracy ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego Świdnicy oraz lokalnymi klubami sportowymi obiekt zostanie doposażony także o materace zabezpieczające bandy na potrzeby treningów łyżwiarstwa szybkiego (short-tracku) i komplet kamieni wraz z maszyną do przygotowania lodu do curlingu. Drugi etap to łączny koszt ponad 5 milionów złotych. 2 miliony 200 tysięcy złotych pochodzi z budżetu samorządu wojewódzkiego – informuje Dzwonkowska.
– Na modernizację lodowiska wydano w ostatnim roku 8,2 mln zł, z czego większość stanowiło wsparcie zewnętrzne. 2,9 mln zł to łączne wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, 3,6 mln zł, to łączna dotacja Ministerstwa Sportu i Turystyki. Resztę stanowił wkład własny gminy – wylicza rzecznik świdnickiego magistratu.
/UM Świdnica, opr. mn/

![Odcinek ulicy Księcia Bolka Świdnickiego zamknięty dla ruchu. Wyznaczono objazdy [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/06/zamkniety-odcinek-Ksiecia-Bolka-Swidnickiego-2026.06.22-3-238x178.jpg)
![Szlakiem „Pani w Słońcu”. Wyjątkowa pielgrzymka z udziałem osiołków [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/06/III-Pielgrzymka-z-osiolkami-Swidnica-Smialowice-20-06-2026-12-238x178.jpg)
![Zalane piwnice i podtopione posesje. Bilans niedzielnej burzy nad regionem [FOTO/VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/06/burza-2026.06.21-mix-100x75.jpg)

![Ulewa i potężna burza sparaliżowały region, drzewo zablokowało tory [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/06/page-15-100x75.jpg)



