Strona główna 0_Slider Świdnicki szpital na finansowym minusie. Konieczne oszczędności, ale planowane są też inwestycje

Świdnicki szpital na finansowym minusie. Konieczne oszczędności, ale planowane są też inwestycje

0

Dążenie do obniżenia wydatków, optymalizacja kosztów funkcjonowania oddziałów szpitalnych, uruchomienie pododdziału ginekologii onkologicznej, a także utworzenie oddziału rehabilitacji – to najważniejsze kierunki działań wyznaczone w programie naprawczym Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świdnicy. Program ma być odpowiedzią na bieżącą sytuację finansową medycznej placówki. Szpital zakończył miniony rok stratą netto w wysokości ponad 1,7 mln złotych.

Program naprawczy dla SP ZOZ został zatwierdzony podczas ostatniego posiedzenia Rady Powiatu Świdnickiego. Konieczność jego opracowania wynikała z przepisów ustawy o działalności leczniczej, które zobowiązują dyrektora podmiotu leczniczego do przygotowania programu naprawczego w przypadku wystąpienia straty netto. – W przeważającej mierze program jest tożsamy z programem naprawczym na lata 2020-2023, ponieważ wszystkie planowane działania zmierzające do poprawy sytuacji ekonomicznej szpitala i jakości świadczonych usług są cały czas aktualne. Chcę jeszcze podkreślić, że strata, która wystąpiła w roku ubiegłym, nie ma wpływu na bieżące funkcjonowanie jednostki, gdyż jej wartość jest znacznie niższa od kosztów amortyzacji, a wynik liczony z pominięciem kosztów amortyzacji wynosi 7 mln 447 tys. złotych na plusie – wyjaśniała Alicja Synowska, p.o. dyrektora wydziału zdrowia i spraw społecznych Starostwa Powiatowego w Świdnicy.

Generalnie sytuacja w służbie zdrowia dobra nie jest. Natomiast jeśli chodzi o nasz szpital, w mojej ocenie cały czas funkcjonujemy jeszcze dobrze i pewne trendy, które w naszym szpitalu już zaistniały, dają podstawę do tego, że może to ulec poprawie. Trzeba też założyć pewne niebezpieczeństwo w postaci tzw. niepłacenie nadwykonań przez Narodowy Fundusz Zdrowia, bo ze strony prezesa NFZ padły zapowiedzi, że w tym roku na zapłatę limitowanych nadwykonań liczyć nie możemy. Jednocześnie podjęliśmy decyzję, że nie będziemy, wzorem niektórych szpitali, ograniczać przyjęć pacjentów, ponieważ szpital jest w mojej ocenie po to, żeby zabezpieczyć zdrowie i życie mieszkańców naszej społeczności. Wzorem lat ubiegłych takich decyzji na pewno nie będziemy podejmować – mówił Grzegorz Kloc, dyrektor SP ZOZ w Świdnicy. – W tym roku płynność finansowa szpitala zagrożona na pewno nie jest – zaznaczał.

Zgodnie z przedstawionymi w programie naprawczym wyliczeniami, od 2012 do 2018 roku jednostka bilansowała ponoszone koszty i przychody działalności. W roku 2020 wystąpiła strata w wysokości 3 mln 904 tys. złotych, w roku 2021 była to strata rzędu 7 mln 862 tys. złotych, w 2022 roku było to ponad 9 mln 878 tys. złotych na minusie, natomiast rok 2023 zakończył się stratą w wysokości ponad 1 mln 709 tys. złotych. W prognozie finansowej na najbliższe lata szacuje się, że SP ZOZ zamknie rok 2024 stratą netto wynoszącą 5 mln 77 tys. złotych, na koniec 2025 roku Zespół będzie na minusie 4 mln 785 tys. złotych, a w roku 2026 będzie to strata w wysokości ponad 4 mln 40 tys. złotych.

Co było przyczyną pogorszenia się sytuacji ekonomicznej szpitala? Jakie działania są planowane w najbliższych latach?

Przeprowadzona analiza wskazała na szereg czynników, które przyczyniły się do odnotowanej w ubiegłym roku straty. Oprócz niestabilnej polityki finansowania świadczeń medycznych oraz nieadekwatnego do potrzeb finansowania ze środków publicznych, wskazano m.in. na brak obiektywnej i rzeczywistej wyceny procedur medycznych, niekorzystne zmiany w zakresie finansowania świadczeń, niższe od wzrastających kosztów działalności przychody z tytułu realizacji umów z Narodowym Funduszem Zdrowia, wzrost przeciętnych oraz zasadniczych wynagrodzeń i brak zabezpieczenia dodatkowych środków finansowych na ten cel, wysokie koszty utrzymania zasobów szpitalnych i nieruchomości, wysoki koszt leków i materiałów medycznych, czy też problemy z egzekwowaniem należności od pacjentów nieubezpieczonych i cudzoziemców.

Wyżej wymienione czynniki są w ogromnej części niezależne od szpitala, jednakże w celu utrzymania jakości i ciągłości świadczonych usług medycznych należy podjąć wszelkie możliwe działania zmierzające do stabilizacji i poprawy sytuacji finansowej. (…) W latach następnych w celu poprawy kondycji ekonomicznej i jakości świadczonych usług dyrekcja SPZOZ Świdnica zamierza skupić się na: stworzeniu możliwości zwiększenia przychodów jednostki, racjonalizacji kosztów funkcjonowania, podnoszenia jakości i bezpieczeństwa świadczonych usług – stwierdził dyrektor Kloc. Zgodnie z programem naprawczym, na lata 2024-2026 przewidziano:

  • realizować politykę zarządzania opartą na szczegółowej kontroli kosztów i wyników finansowych poszczególnych komórek organizacyjnych, dążyć do obniżania i eliminowania tam gdzie jest to możliwe kosztów działalności SPZ0Z; szczególną uwagę należy zwrócić na koszty związane ze zużyciem materiałów i energii oraz usług obcych,
  • utrzymać strukturę już funkcjonujących oddziałów szpitalnych przy jednoczesnej optymalizacji kosztów ich funkcjonowania. Szczegółowej analizy wymagają koszty ponoszone w oddziałach, które obecnie generują ujemne wyniki finansowe oraz koszty ośrodków usługowych, które w sposób pośredni obciążają działalność oddziałów szpitalnych,
  • dążyć do rozszerzenia działalności oddziałów zabiegowych o wykonywanie procedur w zakresach „pozaryczałtowych”, które to zabiegi NFZ finansuje odrębnie. Szczególnie dotyczy to procedur objętych pakietem onkologicznym i innych związanych z operacjami onkologicznymi – tak z zakresu chirurgii, jak i ginekologii,
  • zwiększyć ilość zabiegów z zakresu endoprotezoplastyki w celu uzyskania zwiększonego poziomu finansowania świadczeń,
  • dążyć do wybudowania na terenie szpitala „Latawiec” budynku, do którego mógłby być przeniesiony z Żarowa oddział reumatologiczny, a w szpitalu w Żarowie uruchomić odział rehabilitacji dla pacjentów po zawałach serca, udarach mózgu i zabiegach ortopedycznych. W ten sposób zapewniona zostanie kompleksowa obsługę pacjentów szpitala. Alternatywnym rozwiązaniem jest uruchomienie tego oddziału w Świdnicy.

Realizacja wymienionych powyżej celów pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa i jakości świadczonych przez SPZOZ Świdnica usług medycznych, przy jednoczesnej poprawie sytuacji finansowej. Utrzymanie istniejącej już struktury oddziałów szpitalnych przy jednoczesnym rozszerzeniu działalności o ww. specjalności pozwoli Zespołowi, uwzględniając strukturę oddziałów najbliższych szpitali, na pełne zaspokojenie świadczeń zdrowotnych mieszkańców Powiatu Świdnickiego (165 000 osób) oraz całej obsługiwanej populacji, która szacujemy na 400 000 osób – zaznaczono w dokumencie.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułJaworzyna Śląska uczci Narodowe Święto Niepodległości na sportowo
Następny artykułRozstrzelani przez rezerwy pierwszoligowca [FOTO]