22 listopada środowisko górników, skalników i kamieniarzy z gminy Strzegom będzie świętować Barbórkę. Górniczy orszak przejdzie przez centrum miasta, prowadzony przez orkiestrę dętą.
Ryszard Chęciński, wiceprezes Stowarzyszenia Kierowników Ruchu Zakładów Górniczych w Strzegomiu informuje, że obchody Barbórki rozpoczną się pod strzegomskim ratuszem o godzinie 17:30. – Zapraszamy wszystkich na uroczyste obchodzenie tego święta. Tradycyjnie rozpoczynamy przed ratuszem, gdzie przemaszerujemy trzy razy wokół Rynku, a później udamy się do karczmy piwnej.
Strzegomscy górnicy-skalnicy zapowiadają, że pojawią się w tradycyjnych strojach galowych z czako na głowach. Ryszard Chęciński przypomina, że kolor pióropusza na czako oznacza rangę górnika. – Orkiestra górnicza nosi pióropusze czerwone, górnicy, którzy wydobywają, mają pióropusze czarne, dozór o średniego do wyższego – białe, najwyższe stopnie – w kolorze zielonym.
W sali Strzegomskiego Centrum Kultury II zaplanowano spotkanie gwareckie – tradycyjną karczmę piwną. Głównym elementem biesiady jest wspólne śpiewanie tradycyjnych piosenek.
Jak podaje Trybuna Górnicza, pierwsza karczma piwna w Polsce odbyła się w 1919 roku, w dopiero co powołanej do życia Akademii Górniczej, późniejszej Akademii Górniczo-Hutniczej. Trzeba tu dodać, że przedstawiciele tej uczelni stali się prawdziwymi strażnikami tej tradycji, popularyzując ją i kodyfikując przebieg karczmy piwnej, która do dzisiaj jest kultywowana m.in. w Strzegomiu.
/red./
Parada górnicza w ubiegłych latach: