Wzbudza uśmiech i zainteresowanie, a nawet porywa do tańca! Muzyka pomaga uczniom Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy.
– Dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych z Małej Samorządności powstał projekt „Muzyka przez wieki i style”, którego głównym przesłaniem jest muzykoterapia terapeutyczna. Jej podstawą jest słuchanie muzyki wykonywanej „na żywo” – podkreślają koordynatorki projektu, nauczycielki ZSS Helena Pietrzak i Monika Pijanowska.
24 października w szkole gościł doktor Maciej Bator, który wspólnie z żoną Zuzanną prowadzi w Świdnicy Fundację Dobrej Muzyki. Podczas muzycznego spotkania opowiedział o pozytywie, instrumencie stylizowanym na XVI wiek. Uczniowie mogli zobaczyć i posłuchać jak brzmi dźwięk z małych organów piszczałkowych napędzanych pedałami nożnymi. Kantor i organista Kościoła Pokoju zaprezentował kilka utworów muzyki dawnej. A były to Aria 7 z manuskryptu sióstr Klarysek ze Starego Sącza i „Alamanda Bruynsmedelijn” Samuela Scheidta. – Jesteśmy wdzięczni za piękną grę na niecodziennym instrumencie – podkreślają koordynatorki.
28 listopada w szkole przy ul. rotmistrza Pileckiego zabrzmiała skoczna, góralska nuta. Gościem drugiego spotkania był Karol Kundziarz, „Muzykant w białej koszuli”, który na skrzypcach zagrał m.in. doskonale znany utwór „Hej, bystra woda”. – Przyjechałem tu dla dzieciaczków, żeby sprawić im radość – mówi muzyk.
– Nasz projekt polega przede wszystkim na tym, by zaprezentować muzykę na żywo, a muzyka, co doskonale wiadomo, ma działania terapeutyczne, co dla naszych uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi jest bardzo ważne. Gościmy muzyków ze Świdnicy i okolic, którzy chętnie nas odwiedzają i dzielą się swoim talentem – mówią nauczycielki, podkreślając przy tym, że projekt jest wsparciem, a główny ciężar edukacji uczniów spoczywa na barkach nauczycieli.
Kolejnymi gościem projektu będzie świdniczanka Marta Moneta-Napierała, dyrygentka, sopranistka i pianistka.
/opr. asz/
fot. Mariusz Ordyniec