Strona główna 0_Slider Mistrzowie parkowania

Mistrzowie parkowania [FOTO]

0

Zastawione samochodami chodniki i trawniki, wjazdy na posesje, a także nietypowe lub niezgodne z przepisami parkowanie, utrudniające życie pieszym oraz pozostałym zmotoryzowanym – na takie problemy najczęściej wskazują czytelnicy Swidnica24.pl, nadsyłający zdjęcia do cyklu „Mistrzowie parkowania”. Kto tym razem przykuł uwagę mieszkańców Świdnicy?

Park Sikorskiego:

osiedle Zawiszów:

ul. Ceglana:


ul. Kozara-Słobódzkiego:


ul. Henryka Pobożnego:


Przypominamy, że art. 97 § 1 pkt 3 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia wprowadza możliwość nakładania grzywien w drodze mandatu karnego, gdy popełnienie wykroczenia ujawniono jako materiał zarejestrowany na urządzeniach technicznych należących do obywateli (telefony, kamery, rejestratory jazdy). Wystarczy opisane zdjęcie (z podaną datą i miejscem wykonania) lub film przekazać lub przesłać do straży miejskiej lub na policję. Należy podać swoje imię i nazwisko. Zgłaszający musi liczyć się z tym, że może zostać powołany na świadka. Adres e-mail świdnickiej straży miejskiej:  [email protected], adres e-mail policji: [email protected]

Na zdjęcia do cyklu „Mistrzowie parkowania” czekamy pod adresem [email protected]. Prosimy dopisać, gdzie zostało wykonane zdjęcie.

Parkowanie w Prawie o ruchu drogowym

Zabrania się postoju:

1) w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej;

2) w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu;

3) przed i za przejazdem kolejowym, po obu stronach drogi, na odcinku od przejazdu kolejowego do słupka wskaźnikowego z jedną kreską;

4) w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu;

5) na obszarze zabudowanym, pojazdu lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 16 t lub o długości przekraczającej 12 m, poza wyznaczonymi w tym celu parkingami.

Poza tym zabrania się zatrzymania lub postoju pojazdu na autostradzie lub drodze ekspresowej w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu. Jeżeli jednak unieruchomienie pojazdu nastąpiło z przyczyn technicznych, kierujący pojazdem jest obowiązany usunąć pojazd z jezdni oraz ostrzec innych uczestników ruchu.

Należy również pamiętać, że w przypadku parkowania musimy stosować się także do znaków drogowych, które zakazują postoju i zatrzymywania się w danym miejscu (najpopularniejszy to znak B-35 „zakaz postoju”, czyli ukośna czerwona linia na niebieskim tle oraz znak B-36 „zakaz zatrzymywania się”, czyli dwie krzyżujące się czerwone linie na niebieskim tle).

Ile to kosztuje?

– mandat za nieprawidłowe parkowanie może kosztować od 100 do 800 złotych w zależności od rodzaju wykroczenia, gdzie najpoważniejszym jest naruszenie znaków poziomych i pionowych wskazujących na miejsce dla niepełnosprawnych

– pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela, jeśli kierowca pozostawił go w miejscu, w którym jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Ponadto samochód może zostać odholowany, jeśli:

  • zaparkujesz go w miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych, nie posiadając jednocześnie odpowiedniej karty parkingowej;
  • zaparkujesz samochód w miejscu, które jest oznaczone informacją, że pozostawiony samochód może zostać usunięty na koszt właściciela.

– światła awaryjne nie usprawiedliwiają parkowania w niedozwolonym miejscu. Za takie postępowanie można otrzymać mandat zarówno za nieprawidłowe parkowanie, jak i nadużycie świateł awaryjnych;

– 800 złotych i 6 punktów karnych kosztuje parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych. Z kolei za korzystanie z cudzej karty parkingowej grozi mandat w wysokości 1200 złotych 6 punktów karnych.

/opr. asz/

Poprzedni artykułŚwięto Niepodległości w gminie Strzegom. Zasłużeni uhonorowani, Krystyna Giżowska z koncertem [FOTO]
Następny artykułSkuteczna i tania reklama – oklejenie samochodu w POZA Świdnica