Strona główna 0_Slider Kapsuła czasu wróciła na szczyt kościelnej wieży. W środku znalazły się pamiątki dla...

Kapsuła czasu wróciła na szczyt kościelnej wieży. W środku znalazły się pamiątki dla potomnych [FOTO/VIDEO]

0

W trakcie prac związanych z remontem hełmu wieży kościoła pw. św. Wacława w Marcinowicach, w kuli wieńczącej wieżę odnaleziono kapsułę czasu z historycznymi dokumentami, banknotami oraz monetami. Przy okazji jej ponownego montażu pozostawiono w niej współczesne rzeczy dla potomnych.

fot. Dawid Sobczyk

Poprzednia kapsuła czasu została odnaleziona 1 października 2024 roku o godzinie 9.36. O znalezisku poinformowano służby konserwatorskie, a kilka dni później w Starostwie Powiatowym w Świdnicy dokonano oględzin metalowej tuby. W jej wnętrzu odkryto rękopisy i dokumenty z lat 1830-1922, regionalne gazety oraz pochodzące w lat 1869-1870 wydawnictwa, w tym książkę „Die lehre von der päpstlichen Unfehlbarkeit für das katholische Volk” z 1870 roku, książkę „Schematismus des Bistums Breslau” z 1869 roku, a także 22 monety z okresu od XVII do połowy XX wieku, w tym jeden srebrny talar i porcelanowy Notgeld, banknoty Notgeld z lat 1917-1921 oraz kartki na żywność.

Podejmując remont wieży mieliśmy nadzieję, że uda się coś znaleźć i nasze nadzieje się spełniły w 100%. Bardzo się z tego cieszymy i czekamy na wyniki szczegółowych opracowań, których dokonają specjaliści. Myślę, że jest to bardzo ciekawe znalezisko, zwłaszcza w perspektywie nieznanej dotąd bliżej szczegółowej historii kościoła w Marcinowicach. Znalezione dokumenty i rękopisy pozwolą nam tę historię poznać w wielu szczegółach i myślę, że te szczegóły będą dla nas bardzo interesujące – komentował ks. dr Julian Nastałek, proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Śmiałowicach, do której należy kościół filialny w Marcinowicach.

Znalezione przedmioty i dokumenty zostaną zabrane do pracowni konserwatorskiej w Archiwum Państwowym we Wrocławiu w celu wykonania bieżącej konserwacji – informował dr Janusz Gołaszewski, dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu. – Jeżeli stwierdzę, że znalezione monety są zabytkami ruchomymi, a materiały są materiałami archiwalnymi, to winny one – zgodnie z przepisami polskiego prawa – trafić do właściwych terytorialnie instytucji. Nie wiem, czy trafią one do Archiwum Państwowego we Wrocławiu, czy do jego oddziału w Kamieńcu Ząbkowickim, czy do archiwum archidiecezjalnego, czy też do archiwum diecezjalnego w Świdnicy – zaznaczał z kolei dr Kamil Pawłowski z wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

W czwartek, 21 listopada na szczycie kościelnej wieży zamontowano odrestaurowaną kulę, chorągiew i krzyż. Przy tej okazji postanowiono też pozostawić pamiątkę dla przyszłych pokoleń. Z inicjatywy ks. Juliana Nastałka, proboszcza parafii św. Wawrzyńca w Śmiałowicach, w nowej kapsule czasu umieszczono następujące przedmioty: przesłanie dla potomnych, dokumenty dotyczące odnalezienia poprzedniej kapsuły oraz remontu wieży kościoła w Marcinowicach, broszura I Synodu Diecezji Świdnickiej, parafialne breloczki i magnesy, zbiór monet i banknotów znajdujących się w obiegu, artykuł prasowy z „Gościa Świdnickiego”, pendrive z dokumentami w formie elektronicznej oraz okolicznościowy medal.

Do nowej kapsuły czasu trafiły też dokumenty zawierające informacje na temat gminy Marcinowice, parafii św. Wawrzyńca w Śmiałowicach, a także zapiski dotyczące najnowszej historii Polski. Pod przesłaniem dla potomnych podpisali się proboszcz Nastałek, członkowie rady parafialnej oraz wierni parafii, samorządowcy z gminy Marcinowice, w tym wójt Stanisław Leń, przewodniczący Rady Gminy Artur Fiołek oraz radni gminy Marcinowice, sołtys Marcinowic Monika Jarzyna, a także proboszcz parafii katedralnej ks. Marcin Gęsikowski – były gospodarz śmiałowickiej parafii.

Treść dokumentów umieszczonych w nowej kapsule czasu:

 

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Mariusz Ordyniec, Dawid Sobczyk

 

Poprzedni artykułBędą świętować jubileusz włączenia Pełcznicy do Świebodzic
Następny artykułFamilijne kino w Świdnicy. Przed nami kolejny seans filmowy w teatrze