Strona główna 0_Slider Bezdomne psiaki pomagają w resocjalizacji, osadzeni odwdzięczają się opieką. Za nimi pierwszy...

Bezdomne psiaki pomagają w resocjalizacji, osadzeni odwdzięczają się opieką. Za nimi pierwszy spacer poza murami aresztu [FOTO]

0

W świdnickim Areszcie Śledczym trwa druga edycja projektu „Psy na spacerniaku”, którego celem jest pomoc w resocjalizacji osób odbywających wyroki. Wszystko po to, aby po wyjściu na wolność nie popełniali przestępstw i nie wrócili do więzienia. Uczestnicy programu mieli ostatnio możliwość wyjścia ze swoimi czworonożnymi towarzyszami na spacer poza mury aresztu.

Program resocjalizacyjny „Psy na spacerniaku” jest realizowany w świdnickim areszcie od września 2022 roku przy współpracy z cenionym trenerem psów i behawiorystą Krzysztofem Tatarem, który posiada wieloletnie doświadczenie w dogoterapii. W realizowanych zajęciach uczestniczyło dotąd kilkunastu osadzonych, którzy poznali zasady pracy ze zwierzętami, ich zachowania, a także sposoby socjalizacji zwierząt. Program działa też z korzyścią w drugą stronę, ponieważ pod opiekę osadzonych trafiają czworonogi ze schronisk dla bezdomnych zwierząt, które wymagają treningu oraz nauki kontaktu z człowiekiem. Dzięki temu psiaki zdobywają cechy oraz umiejętności, które mogą okazać się cenne podczas poszukiwania dla nich nowych domów.

Zgodnie z ustawą o Służbie Więziennej naszym priorytetem jest działanie w obszarze pedagogiczno-resocjalizacyjnym, a więc takim, żeby osadzonych przebywających w jednostkach penitencjarnych socjalizować ze społeczeństwem – na tyle, na ile jest to możliwe – aby opuszczając mury więzienne żyli praworządnie i nie wracali do więzienia. Dlatego celowym i pożądanym jest taki program, który będzie programem skutecznym. Ten program jest skuteczny, co potwierdziliśmy przez badania psychologiczne. Po cyklu zajęć przeprowadzonych przez Krzysztofa Tatara ze swoją ekipą, okazało się, że udało się zniwelować poziom agresji wśród osadzonych, a także odbudować ich wartość osobistą oraz ich poziom empatii – podkreślał wcześniej mjr Bartłomiej Perlak, zastępca dyrektora Aresztu Śledczego w Świdnicy, podsumowując pierwszą edycję projektu.

Wobec pozytywnej oceny dotychczasowych działań podjęto decyzję o kontynuacji projektu. W jego drugiej edycji bierze udział kilkunastu osadzonych, którzy pracują również z psami schroniskowymi. – W 2024 roku oprócz zajęć realizowanych w przestrzeni Aresztu Śledczego w Świdnicy uczestnicy mają możliwość pracy z psami podczas wspólnych spacerów poza murami. 21 listopada miały miejsce pierwsze plenerowe zajęcia, w trakcie których osadzeni mogli wykorzystać nabytą wiedzę w praktyce. Nauka podstawowych komend, sposoby socjalizacji, zasady pracy z psami w przestrzeni miejskiej stanowią idealne dopełnienie warsztatów prowadzonych na terenie świdnickiego aresztu. Wspólny spacer był dla niektórych osadzonych pierwszym wyjściem i pierwszym kontaktem ze środowiskiem lokalnym od kilku lat – wskazuje mł. chor. Barbara Furtak-Gałan, rzecznik świdnickiej jednostki.

/mn/

fot. mjr Bartłomiej Perlak, mł. chor. Barbara Furtak-Gałan

Poprzedni artykułJaka lodówka sprawdzi się w małej kuchni?
Następny artykułRaport o biedzie: 2,5 mln Polaków w ubóstwie. Jak można pomóc w Świdnicy i powiecie świdnickim?