Górnicy, skalnicy i kamieniarze z gminy Strzegom świętowali Barbórkę. Uroczystości rozpoczęły się w piątek, 22 listopada, w centrum miasta. Najpierw, w galowych czakach i mundurach, przy akompaniamencie orkiestry dętej, uczestnicy przemaszerowali wokół rynku. Następnie udali się do Strzegomskiego Centrum Kultury II, aby celebrować Dzień Górnika.
Obchody zainaugurowało symboliczne przekazanie klucza do bram miasta przez burmistrza Strzegomia, Krzysztofa Kalinowskiego, na ręce górników. Później pochód ze sztandarem, przy dźwiękach muzyki orkiestry górniczej, trzykrotnie okrążył strzegomski rynek.
Po przemarszu, zgodnie z tradycją, uczestnicy udali się na spotkanie gwareckie do Strzegomskiego Centrum Kultury II.
Dariusz Obrok, prezes Stowarzyszenia Kierowników Ruchu Zakładów Górniczych w Strzegomiu, podkreśla, że jest to już szesnaste spotkanie górniczej braci, organizowane w gminie Strzegom. – Jest to dzień, w którym celebrujemy rok naszej ciężkiej i trudnej pracy – dodaje.
Panowie bawili się podczas karczmy piwnej, śpiewając tradycyjne przyśpiewki, natomiast panie uczestniczyły w babskim combrze. Katarzyna Łuszcz, skarbnik Stowarzyszenia Kierowników Ruchu Zakładów Górniczych w Strzegomiu, podkreśla, że babski comber odbywa się w osobnym pomieszczeniu. – Po określonym czasie panowie przychodzą po nas – dodaje.
Trybuna Górnicza podaje, że pierwsza karczma piwna w Polsce odbyła się w 1919 roku, w dopiero co powołanej do życia Akademii Górniczej, późniejszej Akademii Górniczo-Hutniczej. Przedstawiciele tej uczelni stali się prawdziwymi strażnikami tej tradycji, popularyzując ją i kodyfikując przebieg karczmy piwnej, która po dziś dzień jest kultywowana również w Strzegomiu.
/red./