Andrzej Protasiuk, fotografik i twórca świdnickich Dni Fotografii, został uhonorowany Nagrodą Kulturalną Dolnego Śląska „Silesia”. Wręczenie prestiżowego wyróżnienia przyznawanego twórcom i instytucjom przez samorząd wojewódzki nastąpiło podczas obchodów Święta Województwa Dolnośląskiego.
Grono świdniczan i mieszkańców powiatu świdnickiego docenionych przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego za działania na rzecz rozwoju kultury powiększa się niemal co roku. W 2023 roku „Silesią” nagrodzeni zostali aktorzy amatorzy i twórcy projektu „Alchemia teatralna”, w 2021 roku wyróżnienie otrzymał Dariusz Jaros z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy, w 2020 roku nagroda powędrowała do Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg”, w 2019 roku tytułem tym wyróżniono artystę plastyka Mariusza Kędzierskiego, a w 2015 roku uhonorowany został Zespół Pieśni i Tańca „Jubilat”.
W tym roku do grona uhonorowanych dolnośląską nagrodę kulturalną dołączył Andrzej Protasiuk. Decyzję o jego nagrodzeniu podjęli jednogłośnie radni sejmiku wojewódzkiego podczas ostatniego posiedzenia minionej kadencji. O wyróżnienie wnioskował klub radnych Nowa PL, którego członkiem był wówczas świdnicki radny Jacek Iwancz. Wręczenie nagrody nastąpiło 19 października podczas uroczystej sesji sejmiku, którą zorganizowano z okazji Święta Województwa Dolnośląskiego w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.
„Andrzej Protasiuk to człowiek, który nieustannie inspiruje i mobilizuje lokalną społeczność i twórców do działania. Jego wkład w życie artystyczne Świdnicy jest nieoceniony. Jako pomysłodawca i organizator wielu inicjatyw od lat działa na rzecz upowszechniania kultury i sztuki fotograficznej na Dolnym Śląsku. Jego praca dla kultury rozpoczęła się jeszcze pod koniec lat 70. Już niedługo później założył świętującą w tym roku swoje 40-lecie Galerię Fotografii w Świdnicy. Do dzisiaj działa ona prężnie przy Świdnickim Ośrodku Kultury i pozostaje najważniejszym w mieście miejscem prezentacji sztuki współczesnych artystów. Jednym z najistotniejszych osiągnięć Andrzeja Protasiuka jest także stworzenie i organizowanie jednej z największych i najciekawszych imprez fotograficznych w Polsce — Dni Fotografii. Cieszą się one zasłużonym uznaniem w środowisku artystycznym i popularnością wśród publiczności oraz fotografów amatorów biorących udział w konkursie Fotomaraton Świdnicki będącym integralną częścią wydarzenia.
W 1978 roku z inicjatywy Andrzeja Protasiuka powstał Świdnicki Klub Fotograficzny gromadzący około 30 pasjonatów. Z czasem zaczęto działać na szerszą skalę i powołano Wałbrzyskie Towarzystwo Fotograficzne z siedzibą w Świdnicy. W 1983 roku zainaugurowano wspomniane — i stale odbywające się co roku — Dni Fotografii. Poprzedziły je Konfrontacje Fotograficzne, w których brali już udział, co wówczas nie tak oczywiste, zaproszeni artyści zza granicy. Andrzej Protasiuk z powodzeniem organizuje również od początku lat 80’ Międzynarodowy Konkurs Fotografii „ZESTAW”. Przez wiele lat kierował też Ogólnopolskim Fotograficznym Plenerem Aktu „Zamek Książ”. Wszystkie te wydarzenia w istotnym stopniu wpłynęły na ukształtowanie się na Dolnym Śląsku dynamicznego środowiska fotograficznego z prawdziwego zdarzenia. W latach 1989-1993 był prezesem Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych w Warszawie i stałym przedstawicielem Polski w Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP).
Andrzej Protasiuk to też nagradzany i ceniony artysta fotograf. Jego prace prezentowane były na 11 wystawach indywidualnych w Polsce, Czechach, Niemczech i na Węgrzech oraz na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych na całym świecie, m.in. w BBA Gallery w Berlinie (Niemcy), Bridgeport Art Center w Chicago (USA), Agona Gallery w Nowym Jorku (USA), FotoZA Gallery w Johannesburgu (RPA), Bangkok Art & Culture Centre (Tajlandia), Blank Wall Gallery w Atenach (Grecja), Beside Gallery w Melbourne (Australia), Matca Gallery w Hanoi (Wietnam) czy w Konhast Galleri w Sztokholmie (Szwecja). Jego zasługi w tej dziedzinie są doceniane zarówno w Polsce, jak i za granicą, czego dowodem są liczne prestiżowe wyróżnienia, jakie otrzymał w ciągu swojej kariery, m.in. Medal 150-lecia Fotografii oraz Nagrodę Miasta Kazincbarcika za wybitną działalność artystyczną. W 1992 roku został uhonorowany tytułem honorowym „Excellence FIAP” przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej.Był także kuratorem ponad stu wystaw fotograficznych i plastycznych w Galerii Fotografii w Świdnicy, Galerii PFSF w Warszawie i Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy, gdzie prezentował prace wybitnych polskich i zagranicznych artystów fotografików.
Jego zaangażowanie w rozwój życia kulturalnego w Świdnicy zostało docenione przez mieszkańców miasta, którzy przez lata wybierali go na radnego miejskiego oraz powierzali mu wiele innych funkcji publicznych. Jego działalność w sferze upowszechniania kultury nie ogranicza się bynajmniej ściśle do domeny fotografii’ W 2007 roku otrzymał Pierścień Milenijny Archidiecezji Wrocławskiej za organizację w Świdnicy Dni Papieskich „Jan Paweł ll. Pamięć i obecność”. W 2020 roku została wydana książka „Ojcze, pamiętamy!” Agnieszki Nowickiej-Dyderskiej podsumowująca 15-lecie tego wydarzenia. Przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Świdnicy powołał ponadto do istnienia Biesiadę Literacką i ogólnopolski Konkurs na Autorską Książkę Literacką. Andrzej Protasiuk to osoba wyjątkowa, która przez całe życie z pasją i zaangażowaniem działa na rzecz kultury i sztuki fotograficznej.
Jego wkład w rozwój kultury na Dolnym Śląsku nie tylko jest nieoceniony, a jego osiągnięcia są inspiracją dla kolejnych pokoleń organizatorów i twórców. Dzięki swojej pracy jako pomysłodawca wielu inicjatyw kulturalnych, w tym międzynarodowych konkursów i plenerów fotograficznych, oraz jako założycieli prowadzący Galerii Fotografii w Świdnicy, odegrał kluczową rolę w ożywieniu i skonsolidowaniu środowiska fotografów na Dolnym Śląsku. Jego aktywność przyczyniła się do rozwoju i promocji sztuki fotograficznej, a także do ugruntowania pozycji Świdnicy jako ważnego fotograficznego ośrodka w Polsce. Andrzej Protasiuk to prawdziwy animator życia artystycznego, którego działalność na Dolnym Śląsku zostanie trwale zapamiętana.” – podkreślono w laudacji.
/mn/