Strona główna 0_Slider Spółdzielnia zachęca do umów z jednym ubezpieczycielem?

Spółdzielnia zachęca do umów z jednym ubezpieczycielem?

0

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świdnicy pod koniec września skierowała do spółdzielców pismo, informujące, że „popiera inicjatywę i działania prewencyjne” i tu wskazała jedną z firm ubezpieczeniowych. Z dalszej treści informuje o odwiedzinach ubezpieczycieli w mieszkaniach oraz wskazuje konkretną pracowniczkę spółdzielni do kontaktów ws. ubezpieczeń. – Czy to kryptoreklama, a może nieuczciwa konkurencja? – pytają spółdzielcy. Prezes odpowiada.

Oferta przedstawiona przez Spółdzielnię Mieszkaniową wskazuje na możliwość płacenia składek za ubezpieczenie mieszkania razem z opłatami eksploatacyjnymi. Wylicza również korzyści płynące z ubezpieczenia i podaje daleko idące udogodnienia dla tych, którzy będą chcieli zawrzeć umowę z tą jedną, konkretną firmą wskazaną w piśmie. Zaznaczono, że ubezpieczenia są dobrowolne, ale – w opinii spółdzielców, których zaniepokoiła treść pisma – „podawanie na tacy” i stwarzanie takich udogodnień, jak m.in. oddelegowanie do informowania o ubezpieczeniach i zawierania umów konkretnego pracownika rodzi podejrzenie, że jest to rodzaj reklamy i nieuczciwej konkurencji. O wyjaśnienie zwróciliśmy się do prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdnicy.

Spółdzielnia, dostrzegając pozytywne skutki praktyki ubezpieczania mienia, a zwłaszcza mieszkań, od wielu już lat stwarza użytkownikom lokali znajdujących się w budynkach administrowanych przez Spółdzielnię możliwość opłacania składki ubezpieczeniowej w wygodnych, niskich, miesięcznych ratach jednocześnie z opłatami za używanie lokalu, które użytkownicy lokali odprowadzają do Spółdzielni. Spółdzielnia jest w tym przypadku jedynie podmiotem pośredniczącym, tj. zbierającym składkę od ubezpieczających i przekazującym ją ubezpieczycielowi – odpowiada Dorota Wiśniewska, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdnicy.

– Nawiązanie współpracy w powyższym zakresie z (nazwa firmy ubezpieczeniowej, przyp red.) jest konsekwencją tego, że to właśnie ten ubezpieczyciel udziela ochrony ubezpieczeniowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdnicy. Spółdzielnia pozytywnie ocenia sposób wykonywania umowy ubezpieczenia przez tego ubezpieczyciela, toteż z czystym sumieniem może polecić jego usługi użytkownikom lokali znajdujących się w zasobach administrowanych przez Spółdzielnię. Poza tym (nazwa ubezpieczyciela) jest jedynym ubezpieczycielem, który zaproponował Spółdzielni omawianą formułę współpracy i przedstawił dobre — w ocenie Spółdzielni —warunki ubezpieczania lokali. Dlatego też to o tym zakładzie ubezpieczeń Spółdzielnia informuje w powoływanym przez Panią piśmie. Twierdzenie, jakoby było to promowanie tego konkretnego ubezpieczyciela, wydaje się więc mocno przesadzone i niesprawiedliwe (na marginesie należy jedynie wskazać, że nie istnieją w tym zakresie ograniczenia, które wykluczałyby „promowanie” konkretnego zakładu ubezpieczeń przez Spółdzielnię) – kontynuuje prezes.

Powyższe nie zmienia faktu, że zawarcie umowy ubezpieczenia lokalu mieszkalnego z tym, czy innym ubezpieczycielem jest w pełni dobrowolne. Spółdzielnia, mając na względzie należyte zabezpieczenie interesów nie tylko samych ubezpieczonych, ale również interesów jej samej i użytkowników innych mieszkań (np. w sytuacji zalania lokali sąsiednich albo części wspólnych), może więc jedynie propagować praktykę ubezpieczania lokali mieszkalnych, co też — jak raczyła Pani zauważyć w swojej wiadomości — czyni. Spółdzielnia nie narzuca obowiązku zawierania umów ubezpieczenia lokali, ani nie stwarza wrażenia, że jest to obowiązkowe, zwłaszcza jeśli chodzi o konkretnego ubezpieczyciela. Pani Agata Suwalska, o którą zapytuje Pani w swoim wystąpieniu, jest pracownikiem Spółdzielni. Została ona jednocześnie upoważniona przez (nazwa firmy ubezpieczeniowej) do zawierania w jego imieniu umów ubezpieczenia. Wykonywanie tych czynności nie koliduje z jej obowiązkami pracowniczymi (choć na marginesie wypada zauważyć, że działania zmierzające do skojarzenia stron stosunku ubezpieczenia realizowane są również w interesie użytkowników lokali wyrażających wolę zawarcia umowy ubezpieczenia) – dodaje Dorota Wiśniewska.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułOpuszczona kamienica po WKU w Świdnicy przejdzie metamorfozę [FOTO/WIZUALIZACJE]
Następny artykułJak kastowość wpływa na randkowanie i poszukiwanie partnerki w Indiach?