W tym roku kolej żelazna w Świdnicy obchodzi podwójny jubileusz związany ze 180. rocznicą uruchomienia połączenia kolejowego z Jaworzyną Śląską oraz 120. rocznicą otwarcia linii kolejowej ze Świdnicy do Jedliny-Zdroju. Z tej właśnie okazji w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy otwarta została wystawa czasowa „Z biegiem szyn – 180 lat świdnickiej kolei”.
– W połowie XIX wieku budowa kolei oznaczała przede wszystkim rozwój danego regionu i wzrost zamożności jego mieszkańców, a także swego rodzaju nobilitację dla miasta, przez które przechodziła. Dzięki budowie kolei Świdnica uzyskała nie tylko połączenie z najważniejszymi miastami Śląska i państwa pruskiego a także, dzięki późniejszemu zagęszczeniu sieci, uzyskano mocniejszy związek z okalającymi Świdnicę miejscowościami. Doskonałe położenie miasta w pobliżu węzła w Jaworzynie Śląskiej spowodowało podjęcie decyzji o ulokowaniu w mieście zakładów naprawczych taboru kolejowego, które z czasem przekształcono w działającą do dziś nowoczesną fabrykę produkującą różnego rodzaju wagony towarowe. Tak jak i cała polska kolej również kolej w Świdnicy miała okresy świetności i upadku naznaczonego stopniowym pogarszaniem oferty przewozowej, a w końcu likwidacją połączeń do Wrocławia i Jedliny-Zdroju. Na szczęście w chwili obecnej kolej w Świdnicy, po wielu latach zaniedbań i zapaści, wróciła na właściwe tory i ponownie odgrywa znacząca rolę jako ważny środek transportu – wskazuje Andrzej Deska z Muzeum Dawnego Kupiectwa, kurator najnowszej wystawy.
Wystawa przygotowana z okazji obchodzonego w tym roku podwójnego jubileuszu ukazuje świdnicką kolej i jej zmiany na przestrzeni lat. W Muzeum Dawnego Kupiectwa można obejrzeć zatrzymane w kadrze dawnych pocztówek piękno przechodzących przez miasto linii kolejowych, zarówno biegnącej skrajem Sudetów magistrali z Legnicy do Kędzierzyna-Koźla, jak i biegnącej przez Góry Sowie malowniczej linii Doliny Bystrzycy ze Świdnicy do Jedliny-Zdroju. Na ekspozycji nie zabrakło też starych rozkładów jazdy, biletów kartonikowych, map, czapek i innych eksponatów związanych z koleją. Zaprezentowane zostały także modele składów pociągów kursujących w przeszłości oraz w chwili obecnej przez Świdnicę. Ponadto zwiedzający wystawę mogą poczuć się jak maszynista prowadzący pociąg, a to za sprawą nagrania przedstawiającego przejazd zrewitalizowaną trasą ze Świdnicy do Jedliny-Zdroju., które wyświetlane jest przed wejściem do sali wystaw czasowych.
Partnerami wystawy, którzy wsparli jej organizację oraz udostępnili swoje zbiory i eksponaty są: Koleje Dolnośląskie, Wagony Świdnica, Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, portal internetowy Świdnica – Moje Miasto, portal internetowy POLSKA-ORG.PL, Sowiogórskie Bractwo Kolejowe, a także Anna Scheer, Adam Pacześniak, Grzegorz Sztetner, Mariusz Plewka oraz Jarosław Szczuryk vel Szczerba.
Wystawę będzie można oglądać od 5 października do 24 listopada 2024 roku w godzinach otwarcia muzeum: od wtorku do piątku w godzinach 10.00-16.00, od soboty do niedzieli w godzinach 11.00-17.00 (ostatnie wejście na pól godziny przed zamknięciem muzeum). Bilety normalne – 12 zł, ulgowe – 8 zł. W piątki wstęp wolny. Organizatorzy wystawy przygotowali też specjalną promocję na zwiedzanie Muzeum Dawnego Kupiectwa dla osób, które przyjadą do Świdnicy pociągiem. – W okresie trwania wystawy czasowej „Z biegiem szyn – 180 lat świdnickiej kolei” każda osoba, która przyjedzie do Świdnicy pociągiem Kolei Dolnośląskich lub PKP Intercity i w kasie muzealnej pokaże bilet kolejowy w formie papierowej lub elektronicznej będzie mogła zwiedzić muzeum w cenie biletu ulgowego – informują.
/Muzeum Dawnego Kupiectwa, opr. mn/