Strona główna 0_Slider Niebezpieczne manewry na przejeździe kolejowym

Niebezpieczne manewry na przejeździe kolejowym [VIDEO]

0

Tylko we wrześniu tego roku 6 osób zginęło na przejazdach kolejowych w Polsce, od stycznia ofiar śmiertelnych było już ponad 30. Każde zlekceważenie znaków i zasad poruszania się w miejscu, gdzie spotykają się drogi dla samochodów, pieszych i pociągów, może mieć tragiczny finał. Do niebezpiecznej sytuacji doprowadził kierowca w Świdnicy, który wjechał na przejazd w chwili, gdy opuszczane były rogatki.


19 października kamera jednego z kierowców zarejestrowała manewry innego pojazdu, który wjechał na przejazd kolejowy na ul. Wałbrzyskiej już podczas opuszczania rogatek. To, obok ul. Komunardów, największy przejazd w Świdnicy, zlokalizowany obok stacji Świdnica Miasto, gdzie pociągi nadjeżdżają z dwóch kierunków. Przejazd ma kategorię A, czyli rogatki zamykają oba pasy jezdni, a za ich otwarcie i zamknięcie zawsze odpowiada upoważniony pracownik kolei. Widać to także na nagraniu, gdy reakcja jest błyskawiczna i dyżurny ruchu uruchamia rogatki, by kierowca mógł wycofać samochód. Gdyby jednak do podobnej sytuacji doszło na przejeździe z automatycznymi zaporami, nie należy się wahać, trzeba wyłamać rogatki i jak najszybciej wyjechać.

Kolejarze przypominają – pociąg zawsze ma pierwszeństwo, nawet przed pojazdami uprzywilejowanymi straży pożarnej, pogotowie czy policja.

Kwestię odpowiedzialności reguluje art. 97a Kodeksu wykroczeń: Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także kierujący pojazdem, który narusza zakaz:

  1. objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór na przejeździe kolejowym, wjeżdżania na przejazd, jeśli opuszczanie zapór lub półzapór zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone, oraz wejścia lub wjazdu na przejazd kolejowy za sygnalizator lub za inne urządzenie nadające sygnały, przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych,
    2. wjeżdżania na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny w wysokości nie niższej niż 2000 złotych.

Od 2005 roku PKP Polskie Linie Kolejowe prowadzą kampanię „Bezpieczny przejazd”, która opiera się na działaniach edukacyjnych, a której dedykowana jest specjalna strona internetowa. Na bezpieczny-przejazd.pl systematycznie aktualizowane są statystyki, dotyczące wypadków na przejazdach kolejowych. W 2013 roku doszło do 228 zdarzeń, w których zginęło 46 osób, 36 odniosło obrażenia. W 2023 śmierć poniosło 40 osób, rannych zostało 20.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułAktorka Agnieszka Dulęba-Kasza spotkała się z publicznością. Teatralny początek Festiwalu Filmowego Spektrum w Świdnicy [FOTO]
Następny artykułOgrywamy Iskrę w czerwonym meczu [FOTO]