Strona główna 0_Slider Mieszkańcy skarżyli się na plagę szczurów, MZN podjęło interwencję. „W Świdnicy występowanie szczurów...

Mieszkańcy skarżyli się na plagę szczurów, MZN podjęło interwencję. „W Świdnicy występowanie szczurów nie jest sytuacją odosobnioną”

0

Miejski Zarząd Nieruchomości w Świdnicy podjął działania w związku z interwencją mieszkańców kamienicy przy ulicy Przechodniej 5, którzy alarmowali, że ich budynek opanowały szczury. Zlecono przeprowadzenie deratyzacji oraz dokonywanie bieżących kontroli. – Należy tutaj zaznaczyć, że działanie trutki wymaga czasu, aby można było zaobserwować jej skuteczność – mówi Maria Florczak, wicedyrektor MZN.

Przypomnijmy, na początku października mieszkańcy budynku przy Przechodniej 5 postanowili publicznie zaapelować o pomoc w związku z plagą szczurów. – Są chwile, że jest spokojnie, ale gdy tylko przyjdzie wieczór – plaga! Doszły do strychu, już nie mówiąc o piwnicy, ale na szczęście tam już nie chodzimy. Wcześniej trzeba było schodzić po węgiel, więc chodziliśmy codziennie, ale teraz jest tam zamknięte na amen i nikt już nie ma potrzeby tam zaglądać. I chwała Bogu. Ale szczury – mniejsze i większe – chodzą, gdzie tylko chcą. Chyba już się oswoiły z widokiem ludzi, ale gdyby zaatakowały dziecko? No nie daj Boże! – mówiła jedna z mieszkanek kamienicy.

To właśnie ze względów bezpieczeństwa mieszkańcy Przechodniej 5 postanowili nagłośnić swój problem, wskazując przy tym na – ich zdaniem – niewystarczające działania ze strony Miejskiego Zarządu Nieruchomości. – Na razie ograniczono się do wywieszenia ogłoszenia [w którym poinformowano o zakazie pozostawiania worków ze śmieciami poza pojemnikami na odpady i przypomniano, że tak pozostawione odpady „stanowią pożywkę dla szczurów oraz powodują nieodpowiedni stan sanitarno-porządkowy” – red.] i ustawienia jednej trutki w piwnicy – wskazywał kolejny z lokatorów budynku.

Głos w tej sprawie zabrało teraz kierownictwo Miejskiego Zarządu Nieruchomości. – W miesiącu wrześniu br. przy ul. Przechodniej zlecono już usługę deratyzacji, co zostało wykonane w wyniku zgłoszenia jakie otrzymaliśmy od jednego z lokatorów. Mając na względzie uzyskanie pożądanego efektu, wykonawca zlecenia zobowiązany został do dokonywania bieżącej kontroli wraz z uzupełnianiem trutki w tej nieruchomości. Należy tutaj zaznaczyć, że działanie trutki wymaga czasu aby można było zaobserwować jej skuteczność – informuje wicedyrektor Maria Florczak.

– W Świdnicy występowanie szczurów nie jest sytuacją odosobnioną. Oczywiście jest to stan ze wszech miar niepożądany, dlatego MZN prowadzi sukcesywnie działania deratyzacyjne i czynności mające ograniczyć ich występowanie na terenach administrowanych posesji. W okresach ich szczególnej aktywności tj. wiosną i jesienią zlecamy przeprowadzenie usług deratyzacji przez wyspecjalizowanych wykonawców – wyjaśnia Florczak, zaznaczając przy tym, że „zasób obiektów administrowanych przez MZN stanowi jedynie ułamek nieruchomości na terenie miasta”.

Przy ul. Przechodniej jest kilkanaście budynków w ścisłej zabudowie które administrowane są przez różne firmy. Przyczyną pojawienia się obecnie większej ilości gryzoni może być modernizacja terenu pomiędzy ul.Przechodnią i Teatralną oraz roboty przy ul Konopnickiej, które mogły wpłynąć na ich odnotowaną aktywność w miejscach, gdzie nie prowadzi się robót. Z naszych doświadczeń wynika, że prowadzenie przez MZN cyklicznych czynności deratyzacyjnych w sytuacji, gdy w okolicy znajdują się inne nieruchomości, zwiększają swoją skuteczność, gdy inni dysponenci nieruchomości również podejmują takie działania w tym samym czasie. Jednak niezależnie od działań innych podmiotów będziemy dalej przeprowadzać cyklicznie czynności zarówno w wymienionych wyżej okresach. W sytuacjach zgłoszeń o pojawieniu się gryzoni w innych okresach będziemy również stosownie reagowali jak w dotychczasowej praktyce – tłumaczy wicedyrektor MZN.

/mn/

Poprzedni artykułWielka mobilizacja przed sprzątaniem Jeziora Bystrzyckiego. Chętni będą mogli dojechać bezpłatnym autobusem
Następny artykułCzwartkowy wieczór z Wilkami i Bobrami