Strona główna 0_Slider Jak rozwiązać spór bez procesu? Młodzież ze świdnickich szkół wzięła udział w...

Jak rozwiązać spór bez procesu? Młodzież ze świdnickich szkół wzięła udział w żywej lekcji prawa [FOTO]

0

Jak wygląda rozprawa sądowa? Jakie zalety ma mediacja? Dlaczego jest ona lepsza od wyroku sądu i dlaczego warto z niej skorzystać? Odpowiedzi na te pytania poznawali uczestnicy nietypowej lekcji zorganizowanej w gmachu Sądu Okręgowego w Świdnicy. Uczniowie kilku świdnickich szkół średnich mieli też okazję wcielić się w rolę stron procesu i zobaczyć, jak trudna jest taka forma rozwiązywania konfliktów.

Z okazji trwającego Tygodnia Mediacji młodzież wzięła udział w symulacji rozprawy sądowej zakończonej mediacją. Główny nacisk kładziemy właśnie na mediację. Chcemy pokazać, że jest to alternatywny sposób rozwiązywania sporu, który może nam zastąpić typową sprawę sądową, która kończy się wyrokiem. W przypadku mediacji nie musimy oczekiwać na wyrok, tylko możemy spór rozwiązać w inny sposób – niejednokrotnie szybciej, taniej i lepiej dla stron, bo przy mediacji strony nieraz idą na ustępstwa, ale też same decydują, jakie jest orzeczenie kończące sprawę. Przy wyroku tego nie ma – jest wyrok wydany przez sąd i generalnie nie ma możliwości jego wzruszenia; można go ewentualnie zaskarżyć. Przy mediacji strony mają wpływ na orzeczenie, które kończy sprawę – mówi sędzia sądu okręgowego Marcin Drabik, koordynator ds. mediacji w Sądzie Okręgowym w Świdnicy.

Z racji pełnionej funkcji koordynuję sprawy związane z kontaktami między sędziami a mediatorami. Istnieje grupa tzw. stałych mediatorów, którzy wpisani są na listę prezesa Sądu Okręgowego w Świdnicy. Jeżeli strona występuje o mediację, wtedy taka mediacja jest przeprowadzana pod nadzorem takiego mediatora – wyjaśnia sędzia Drabik. Jak dodaje, są to odpowiednio sprawdzone oraz bezstronne osoby zajmującymi się rozwiązywaniem sporów bez udziału sądu.

W zajęciach, które zorganizowano w środę w świdnickim sądzie, wzięła udział grupa około czterdziestu uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, a także z Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy. – Młodzież miała już spotkanie z sędzią oraz z mediatorami. Idea mediacji została im przybliżona i wiedzą już zdecydowanie więcej na ten temat. W trakcie symulacji postępowania, podczas którego wdrażamy ideę mediacji, to właśnie uczniowie są głównymi aktorami – wyjaśnia Katarzyna Stefanienko z Krajowego Stowarzyszenia Mediatorów i pedagog świdnickiej „Hotelarki”.

Uczestnicy nietypowej lekcji mogli poznać przebieg procesu sądowego, który dotyczył przywłaszczenia podręcznika oraz zniesławienia za pośrednictwem mediów społecznościowych. Podczas rozprawy to właśnie uczniowie wcielili się w role powoda, pozwanego oraz świadków. Dla młodzieży ze świdnickich szkół była to również okazja do tego, aby zobaczyć, jak mediacja może wpłynąć na przebieg procesu sądowego oraz jego końcowy wynik.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułNocny pożar w Dzierzkowie. Ewakuowano jedną osobę [FOTO]
Następny artykułPodawał się za ratownika medycznego i szczepił powodzian. Został zatrzymany przez świdnickich i kłodzkich policjantów