Strona główna 0_Slider Do Świdnicy wracają po latach Dni Muzyki Kameralnej. Jakie koncerty w programie?

Do Świdnicy wracają po latach Dni Muzyki Kameralnej. Jakie koncerty w programie?

0

Dokładnie 18 lat temu miłośnicy muzyki poważnej uczestniczyli w ostatniej edycji Świdnickich Dniach Muzyki Kameralnej. W tym roku wydarzenie mające za sobą wieloletnią tradycję i długą przerwę powróci do koncertowego kalendarza miasta. Równolegle do niego odbędzie się również cykl koncertów Scena Muzyki Polskiej. To wyjątkowa okazja dla wszystkich miłośników muzyki ze Świdnicy i okolic, by na aż siedmiu listopadowych koncertach posłuchać rzadko wykonywanego, wyjątkowo ciekawego, pięknego i zróżnicowanego repertuaru w wykonaniu znakomitych polskich muzyków grających na instrumentach historycznych. Koncerty zaplanowano w dniach od 7 do 14 listopada.

Znakomity pianista Marcin Masecki zagra ponownie w Świdnicy. Wystąpi w ramach reaktywowanych Dni Muzyki Kameralnej w listopadzie 2024r.

Dni Muzyki Kameralnej istniały w Świdnicy od 1984 roku, a ich ostatnia edycja odbyła się w roku 2006. Ich organizatorem, podobnie jak teraz, był wówczas Świdnicki Ośrodek Kultury. – Pomysł ich reaktywacji wziął się z chęci wypełnienia luki w kalendarzu koncertowym, jaka powstaje w momencie zakończenia Festiwalu Bachowskiego i Festiwalu Schlaga – wyjaśnia Krzysztof Dix z ŚOK-u.  Dni Muzyki Kameralnej powrócą do Świdnicy już w listopadzie. – Wydarzenie ma stanowić odrębną całość z nieco innym repertuarem niż ten prezentowany na Festiwalu Bachowskim — tam punktem ciężkości jest twórczość Bacha i innych kompozytorów epoki baroku, podczas Dni Muzyki Kameralnej będziemy się koncentrowali raczej na muzyce XIX wieku oraz początków XX. Inne będą też miejsca koncertów — publiczność zaprosimy nie do kościołów, ale sali teatralnej ŚOK, Galerii Fotografii i auli Szkoły Muzycznej – zapowiada.

Tegoroczne, reaktywowane Dni Muzyki Kameralnej, zainauguruje koncert Ensemble de l’Amitié 7 listopada w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury, podczas którego zabrzmią kwartety smyczkowe Emilie Mayer i Giuseppe Verdiego. 9 listopada w auli Państwowej Szkoły Muzycznej sopranistka Karolina Augustyn i pianistka Eliza Pawłowska zaprezentują utwory takich kompozytorów jak Karol Szymanowski, Grażyna Bacewicz i Fryderyk Chopin. 12 listopada znany doskonale świdnickiej publiczności pianista Marcin Masecki i wiolonczelista Tomasz Pokrzywiński wystąpią w duecie w programie z kompozycjami Fryderyka Chopina. Finał festiwalu odbędzie się 14 listopada, kiedy to Anna Krzyżak zaprezentuje suity altówkowe Maxa Regera i fantazję Georga Philippa Telemanna. Bilety na koncerty dostępne są w kasach ŚOK oraz online na stronie bilety.sok.com.pl.

W ramach Sceny Muzyki Polskiej zaplanowano trzy wyjątkowe koncerty. Cykl otworzy występ 10 listopada w Galerii Fotografii ŚOK — Katarzyna Olszewska, Zofia Wojniakiewicz oraz Konrad Górka zagrają tria smyczkowe Luigi Boccheriniego oraz Karola Lipińskiego. Kolejny koncert odbędzie się 11 listopada w sali teatralnej ŚOK – publiczność usłyszy I i II kwartet smyczkowy Karola Szymanowskiego, a także kwartet Józefa Elsnera, w wykonaniu Zofii Wojniakiewicz, Katarzyny Olszewskiej, Natalii Reichert i Konrada Górki. 12 listopada odbędzie się spotkanie z Marcinem Maseckiem w sali teatralnej ŚOK połączone z krótkim recitalem. Wstęp wydarzenia Sceny Muzyki Polskiej jest wolny.

Szczegółowy program na plakacie oraz na stronie ŚOK

***

Zadanie Dni Muzyki Kameralnej Świdnica dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Zadanie Scena Muzyki Polskiej Świdnica dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

/AN/
/informacje, materiały, komunikat- Krzysztof Dix, Świdnicki Ośrodek Kultury/

Poprzedni artykułMłodzież po kolejnych bojach o ligowe punkty
Następny artykułPrzemysław Kubiak ze Strzegomia pobiegł w maratonie w Chicago