Strona główna 0_Slider Woda powoli opada i odsłania zniszczenia. Powiat świdnicki zostanie objęty stanem klęski...

Woda powoli opada i odsłania zniszczenia. Powiat świdnicki zostanie objęty stanem klęski żywiołowej? [PODSUMOWANIE DNIA/FOTO/VIDEO]

0

Sytuacja, powoli bo powoli, stabilizuje się. Jest spokojniej niż wczoraj. Nadal mamy trochę nieprzejezdnych dróg – informuje zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy.

  • Od poniedziałkowego rana strażacy otrzymali 642 zgłoszenia związane z sytuacją powodziową. Do poważnego zdarzenia doszło w Strzelcach, gdzie zawaliła się część ściany budynku mieszkalno-gospodarczego.
  • Rząd ogłosił wprowadzenie stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego. Prowadzone są działania zmierzające do wpisania powiatu świdnickiego na listę obszarów dotkniętych klęską.
rzeka Bystrzyca między ulicami Miłego Dnia a Wodną w Świdnicy

W poniedziałek rząd podjął decyzję o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego,  opolskiego oraz śląskiego. W związku z powodzią, w celu zapobieżenia jej skutkom oraz w celu ich usunięcia stan klęski wprowadzono w województwie dolnośląskim w powiatach: kamiennogórskim, karkonoskim, kłodzkim, lwóweckim, wałbrzyskim i ząbkowickim, a także w miastach na prawach powiatu: Wałbrzychu i Jeleniej Górze.

W rozporządzeniu nie został wymieniony powiat świdnicki. Kwestię tę poruszył wojewoda dolnośląski podczas konferencji prasowej z udziałem premiera Donalda Tuska, która odbyła się w poniedziałek w sztabie kryzysowym we Wrocławiu. – Był wniosek o wpisanie do obszaru klęski żywiołowej powiatów kłodzkiego, karkonoskiego wraz z miastem Jelenia Góra, ząbkowickiego, wałbrzyskiego z miastem Wałbrzych, kamiennogórski. Poprosiłem dodatkowo o wpisanie powiatów lwóweckiego i dzierżoniowskiego. W tej chwili analizujemy powiat świdnicki i kolejne powiaty, które mogą zostać objęte stanem klęski żywiołowej – mówił wojewoda Maciej Awiżeń.

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej wymieniając powiaty i miejscowości, natomiast zgodnie z decyzją premiera będziemy oczywiście aktualizowali i uzupełniali tę listę. Zdajemy sobie sprawę, że są takie powiaty i gminy, które powinny się na niej znaleźć. MSWiA jest gotowe żeby działać i uzupełniać tę listę – wskazywał podczas konferencji minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.

Jak przekazał starosta świdnicki Piotr Fedorowicz, wystosowany zostanie wniosek o objęcie powiatu świdnickiego stanem klęski żywiołowej. Uważa on, że jest duża szansa, że powiat znajdzie się na liście obszarów wymienionych w rozporządzeniu

Sytuacja w regionie

Jest spokojniej niż wczoraj. W większości miejsc woda już nie przybierała poza rzeką Strzegomką w okolicach Krukowa oraz Zastruża. Woda dalej stoi w Pszennie, Grodziszczu, Krzyżowej. Droga wojewódzka nr 382 była nieprzejezdna w sumie w dwóch miejscach. Dość poważna sytuacja miała miejsce w gminie Marcinowice w związku z wysokim stanem Czarnej Wody. W Strzelcach doszło do zalania centrum miejscowości i doszło tam do zawalenia części ściany budynku mieszkalno-gospodarczego, przy części gospodarczej. Mieszkaniec budynku się ewakuował – informuje mł. bryg. Łukasz Grzelak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy. W poniedziałek od godziny 8.00 do 18.00 świdniccy strażacy otrzymali w sumie 642 zgłoszenia dotyczące zdarzeń, z czego dotychczas ratownicy podjęli 422 interwencje.

Nasze działania dotyczyły m.in. zabezpieczania brzegów Bystrzycy, dostarczania wody oraz żywności na zalane tereny w Grodziszczu, Pszennie i Krzyżowej, prowadzenia ewakuacji w tych miejscowościach, a także prowadzenie pompowania w obiektach istotnych dla gmin oraz w obiektach mieszkalnych na obszarach, na których poziom wody opadł. Cały czas nasi strażacy wspierają również inne powiaty. Obecnie jeszcze pracują w powiecie ząbkowickim, a ratownicy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego „Świdnica” na terenie powiatu kłodzkiego prowadzili ewakuację przy użyciu śmigłowca policyjnego. Sami też otrzymaliśmy wsparcie. Na terenie gminy Świdnica pracowało 10 słuchaczy akademii pożarniczej z dowódcą – mówi Grzelak.

Stan wody na rzekach w regionie (dane Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z godz. 18.30):

  • Bystrzyca na wodowskazie w Lubachowie: 266 cm (przekroczenie stanu alarmowego o 36 cm, trend bez zmian),
  • Bystrzyca na wodowskazie w Kraskowie: 399 cm (przekroczenie stanu alarmowego o 149 cm, trend malejący),
  • Piława na wodowskazie w Mościsku: 357 cm (przekroczenie stanu alarmowego o 107 cm, trend malejący),
  • Strzegomka na wodowskazie w Chwaliszowie: 248 cm (przekroczenie stanu ostrzegawczego o 48 cm, trend malejący),
  • Strzegomka na wodowskazie w Łażanach: 441 cm (przekroczenie stanu alarmowego o 201 cm, trend malejący),
  • Pełcznica na wodowskazie w Świebodzicach: 171 cm (przekroczenie stanu alarmowego o 11 cm, trend malejący),
  • Czarna Woda na wodowskazie w Gniechowicach: 273 cm (przekroczenie stanu alarmowego o 93 cm, trend rosnący).

Sytuacja w Świdnicy

Woda w Bystrzycy powoli opada. Pracownicy Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego monitorowali i monitorują na bieżąco stan zagrożenia oraz poziom rzeki i innych cieków wodnych na terenie Świdnicy. Dotychczas Straż Miejska wydała 33 tysiące worków, kilka tysięcy jest jeszcze w ich dyspozycji. Przywieziono około 500 ton piasku. 30 ton jest dostępne przy ul. Wodnej i 15 ton przy ul. Działkowej. W Centrum Organizacji Pozarządowych przy Długiej 33 działa punkt zbiórki pomocy. Chemia, żywność długoterminowa i karma dla zwierząt. To jest w tej chwili potrzebne. Wszystko trafi do gminy Świdnica – przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych wiceprezydent Świdnicy Krystian Werecki.

Jak przekazała Magdalena Dzwonkowska, rzecznik świdnickiego magistratu, do Wydziału Komunikacji i Infrastruktury Miejskiej Urzędu Miejskiego w Świdnicy można zgłaszać szkody w infrastrukturze, czyli uszkodzenia dróg, chodników, oświetlenia ulicznego, które wystąpiły po ostatnich intensywnych opadach deszczu. Zgłoszenia można kierować na: adres mailowy – [email protected], telefonicznie – 74 856 28 96, a także przez aplikację mMieszkaniec.

Do godziny 9.00 we wtorek, 17 września obowiązują następujące zmiany w kursach autobusów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Świdnicy:

  • linia 30 nie kursuje,
  • linie 2, 3, 11 pomijają Kraszowice i Śląską OSiR i jadą objazdem na Słowiańską przez Polną Drogę,
  • linia 6 kurs do Pszenna pomija przystanki Pszenno 2 i 3,
  • linia 43 pomija miejscowości Wilków, Niegoszów, Panków i Pszenno 2 i 3.

Przywrócone od wtorku zostają trzy kursy na linii nr 20, na skróconej trasie tzn.

  • kurs z godz. 7:10 z Wieruszowa zmieniony na kurs o godz. 7:25 z ul. Strzelińskiej,
  • kurs z godz. 8:20 z Wieruszowa zmieniony na kurs o godz. 8:35 z ul. Strzelińskiej,
  • kurs w kierunku Wieruszowa z godz. 14:46 zostaje skrócony do ul. Strzelińskiej.

Zajęcia w placówkach oświatowych

Świdnica: od wtorku zajęcia w publicznych szkołach, przedszkolach oraz żłobkach będą odbywać się już normalnie.

Gmina Strzegom: podjęto decyzję o przywróceniu normalnych zajęć w gminnych placówkach oświatowych – za wyjątkiem Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3, która od środy (18 września) będzie prowadziła nauczanie zdalne.

Gmina Świdnica: ze względu na utrzymującą się sytuację atmosferyczną i hydrologiczną podjęto decyzję o odwołaniu zajęć dydaktycznych we wszystkich szkołach, przedszkolach i w żłobku na terenie gminy Świdnica we wtorek (17 września).

Stan dróg w powiecie świdnickim

Dane Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy (stan na godz. 17.20, 16 września):

Przejezdny jest most na drodze krajowej nr 35 w Pszennie, most łączący Jagodnik oraz Boleścin, Ciernie w Świebodzicach. W związku z intensywnymi opadami deszczu oraz wzrostem poziomu wód w rzekach w tej chwili nieprzejezdna jest nadal:

  • droga wojewódzka nr 382 Świdnica-Strzegom na wysokości Lasu Grochotowskiego
  • droga Pastuchów-Skarżyce,
  • droga Pastuchów-Przyłęgów,
  • w Strzegomiu ulice: 3 Maja, Dolna, Milenijna, Malinowa,
  • nieprzejezdne miejscowości: Skarżyce, Stawiska, Międzyrzecze, Modlęcin,
  • w gminie Dobromierz nieprzejezdna jest droga powiatowa w miejscowości Kłaczyna,
  • w gminie Świdnica nieprzejezdne są drogi w miejscowościach: Grodziszcze, Jagodnik, Bystrzyca Dolna, Wilków, drogi boczne w Pszennie,
  • w gminie Marcinowice zalana jest część dróg w miejscowościach: Śmiałowice, Gołaszyce, Strzelce, Szczepanów, Chwałków, a także droga powiatowa Strzelce-Chwałków,
  • na terenie gminy Żarów nieprzejezdna całkowicie jest miejscowość Kruków (dojazd tylko polną drogą od strony Mrowin), nieprzejezdna jest droga od ronda w stronę Łażan, droga Kruków-Zastruże, droga Wierzbna-Panków, droga z Pyszczyna w kierunku drogi krajowej nr 5.

Stan Bystrzycy w Świdnicy – poniedziałek, 16 września

/mn/

Poprzedni artykułŚmiertelny wypadek w Świebodzicach. Zginęła 41-latka
Następny artykułObwieszczenie wojewody dolnośląskiego o wprowadzeniu przez Radę Ministrów stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego