Strona główna 0_Slider W powodzi śmieci. Jak sprzątają wynajmowane przez miasto firmy? Jak reaguje straż...

W powodzi śmieci. Jak sprzątają wynajmowane przez miasto firmy? Jak reaguje straż miejska? Gdzie są toalety?

0

Nie ma dnia, by na spacerach po świdnickich parkach czy terenach rekreacyjnych spacerowicze nie natykali się na stosy butelek, opakowań, a nawet odchody. Mimo że miasto, w tym parki, naszpikowane jest kamerami w każdy dzień można natknąć się na odpady albo rozjechać na odchodach, w tym ludzkich. Ile z budżetu miasta w tym roku przeznaczono na utrzymanie czystości w parkach i nad zalewem Witoszówka?

Społecznie niemal codziennie część parków i tereny nad zalewem sprząta świdniczanin Krzysztof Szpilka, który wraz ze swoją podopieczną Luną, adoptowaną ze schroniska dla zwierząt, realizuje społecznie ekospacery. Kilka dni temu wyniósł wory odpadów z reprezentacyjnego Parku Centralnego, 3 września wysprzątał po raz kolejny Park Młodzieżowy. I napisał:

Dzisiejszy spacer z Luną nad Zalew Witoszówka i parking przy nim wskazuje, że „włodarze” miasta wciąż nie doceniają, jak popularnym miejscem rekreacji i wypoczynku jest to miejsce w Świdnicy. Ostatni weekend już dawno za nami, a tu wciąż takie same obrzydliwe widoki. Sprzątanie tego miejsca to fikcja „pudrowana” kolejnymi odpowiedziami rzeczniczki prasowej UM w Świdnicy. Za co właściwie miasto, my podatnicy płacimy ? Żeby spacerować i posiedzieć na ławce nad wodą przy śmieciach i butelkach ? Zauważyłem, że po wyborach samorządowych, tylko jedna radna Rady Miejskiej, Pani Sylwia Osojca-Kozłowska interesuje się tym tematem składając interpelację w tej sprawie i interesując się zagadnieniem. Gdzie są inni, szczególnie ci, co uzyskali mandaty z Okręgu Wyborczego nr 4 w Świdnicy z przewodniczącym Rady Miejskiej na czele ? Według niepotwierdzonych plotek krążących już po mieście, rzekomo jestem osobą „podstawioną”, działającą na czyjeś zlecenie. Puszczanie w przestrzeń publiczną takiego „info”, świadczy tylko o tym, jak ktoś jest bardzo zaniepokojony i czy przypadkiem jego „interesy” w mieście nie zostaną naruszone ? A tymczasem robimy swoje i nie oglądamy się na czyjeś brednie i zaklinanie rzeczywistość, że jest pięknie i ładnie, ale w istocie nie jest.”

17 sierpnia do urzędu Miejskiego wystosowaliśmy szereg pytań, dotyczących zakresu i kosztów prac porządkowych, działań edukacyjnych, kontroli straży miejskiej. Odpowiedzi przyszły dokładnie po dwóch tygodniach, a przekazał je Mateusz Jadach z biura prezydenta miasta.

Swidnica24.pl: Jaka firma obecnie jest odpowiedzialna za utrzymanie czystości w świdnickich parkach. Ile w tym roku na ten cel przeznaczono? Proszę o załączenie umowy.

Tereny parków miejskich utrzymywane są w ramach umowy zawartej z konsorcjum  dwóch firm, tj.: Farma Miejska Maciej Karpiński – Lider konsorcjum z siedzibą przy ul. Śląskiej 11  w Świdnicy oraz Zakład Usług Porządkowych  „JEDYNKA” Piotr Silko – Partner konsorcjum z siedzibą przy ul. Kościelnej 3 w Świdnicy.

W terminie od 01.01.2024 r. do 31.07.2024 r. na cele związane z pracami porządkowymi w 11 parkach miejskich  przeznaczono 388.260,00 tys. zł brutto.

Kwota ta oprócz prac związanych z usuwaniem w dni powszednie (od poniedziałku do soboty)  – wszelkich odpadów komunalnych z powierzchni całych parków obejmuje również:

  1. oczyszczanie na bieżąco chodników przylegających do parków oraz asfaltowych ścieżek rowerowych, (z wyłączeniem okresu kiedy powołana jest „akcja zima”),
  2. oczyszczanie na bieżąco alejek  parkowych (wraz z wodospustami) zapewniające utrzymanie ich czystej nawierzchni ze szczególnym uwzględnieniem miejsc przy ławkach, obrzeżach i krawężnikach,
  3. usuwanie na bieżąco liści z alejek parkowych,
  4. wyrównywanie nierówności na alejkach żwirowych i ziemnych ze szczególnym uwzględnieniem miejsc  w pobliżu ławek,
  5. oczyszczanie obrzeży i krawężników alejek i chodników, z szczególnym uwzględnieniem odchwaszczania,
  6. opróżnianie koszy na odpady ustawionych przez Zamawiającego i Wykonawcę w ilości 239 szt. z częstotliwością zapewniającą ich nieprzepełnienie,
  7. utrzymanie czystości iluminacji świetlnych, z szczególnym uwzględnieniem ich odchwaszczana,
  8. mycie 352 szt. ławek parkowych max. 4 razy w okresie trwania umowy lub na polecenie Zamawiającego,
  9. utrzymanie czystości na terenie psiego wybiegu w Parku Generała Władysława Sikorskiego,

10.utrzymanie czystości fontann poza sezonem ich funkcjonowania,

11.systematyczne mycie 8 szt. tablic kamiennych, 10 szt. tablic informacyjnych, 16 szt. tablic pulpitowych, gabloty w Parku Młodzieżowym,

12.pielęgnację zieleni na altanie, wokół altany i fontann w Parku Młodzieżowym,

13.utrzymanie porządku i czystości obiektu altany w Parku Młodzieżowym,

Koszty gospodarowania powstałymi podczas realizacji zamówienia odpadami  lub biomasą ponosi Wykonawca.

Ile osób w ramach umowy zajmuje się sprzątaniem parków oraz terenu wokół bosmanatu oraz informację, czy ktoś to sprawdza?

Zamawiający nie wymaga od wykonawcy określonej ilości osób kierowanych do wykonywania poszczególnych prac na terenie parków oraz wokół bosmanatu. To wykonawca odpowiedzialny jest za organizację prac w sposób pozwalający na zapewnienie należytego wykonywania umowy i zapewnienie odpowiedniej ilości osób kierowanych do wykonywania poszczególnych zadań.

Jaka firma jest obecnie odpowiedzialna za utrzymanie czystości w okolicach Bosmanatu i na parkingach przy ul. Polna Droga? Ile w tym roku na ten cel przeznaczono. Proszę o załączenie umowy.

Za utrzymanie czystości w okolicach Bosmanatu jest odpowiedzialne konsorcjum dwóch firm: Farma Miejska Maciej Karpiński – Lider konsorcjum z siedzibą przy ul. Śląskiej 11 w Świdnicy oraz Zakład Usług Porządkowych  „JEDYNKA” Piotr Silko – Partner konsorcjum z siedzibą przy ul. Kościelnej  3 w Świdnicy.

W ramach umowy i miesięcznego ryczałtu  na utrzymanie czystości utrzymywanych jest szereg działek, wśród których są działki w okolicach Bosmanatu.

W roku 2024 – od 01.01.2024 do 31.07.2024 r. na ten cel, tj. utrzymanie czystości terenów zieleni miejskiej na wskazanych terenach komunalnych miasta oraz czystości chodników  w obrębie tych terenów, w tym na :

  1. Usuwanie wszelkich odpadów komunalnych wraz z odchodami zwierzęcymi w dni powszednie z terenów zielonych i alejek o pow. 194 029 m2 oraz odchwaszczanie alejek wg potrzeb; wywóz odpadów do instalacji przetwarzania odpadów.
  2. Ustawienie na terenach zielonych 86 szt. jednolitych koszy ulicznych o poj. 50L (własność Wykonawcy) ich systematyczne opróżnianie oraz utrzymanie w czystości; wywóz odpadów do instalacji przetwarzania odpadów.
  3. Opróżnianie 31 szt. koszy ulicznych (własność Zamawiającego; w tym 1 kosz na odpady segregowane) z częstotliwością umożliwiającą korzystanie z nich oraz utrzymanie czystości koszy i stanu zdatnego do eksploatacji; wywóz odpadów do instalacji przetwarzania odpadów.
  4. Mycie 117 szt. koszy (własność Wykonawcy i Zamawiającego) nie rzadziej niż 1 raz w miesiącu oraz każdorazowo wg zaistniałych potrzeb.
  5. Mycie 9 szt. ławek na tzw. „Plastrze Miodu” Zawiszów.
  6. Usuwanie w dni powszednie wszelkich odpadów komunalnych wraz z odchodami zwierzęcymi z chodników i utwardzonych nawierzchni (kostka betonowa i brukowa) o łącznej pow. 4 983 m2; wywóz odpadów do instalacji przetwarzania odpadów.
  7. Oczyszczanie chodników i nawierzchni utwardzonych (kostka betonowa i brukowa) na pow. 4 983 m2 w tym zamiatanie (usuwanie m. in. piasku, liści, opadłych owoców) oraz usuwanie darni i odchwaszczanie chodników oraz nawierzchni granitowych i betonowych w obrębie innych terenów komunalnych wraz z wywozem odpadów do instalacji przetwarzania odpadów z częstotliwością zapewniającą ich utrzymanie w czystości.

Na pow. 194 029 m2 przeznaczono: 139.860,00 zł. Parkingi są oczyszczane interwencyjnie. Dodatkowo w ramach prac społecznie użytecznych od marca 2024 r. do listopada 2024 r. zbierane są/będą  śmieci z okolic Bosmanatu (Skate Park, ul. Polna Droga).

Dlaczego w okolicach Bosmanatu, skate parku i parkingu przy Polnej drodze nie ma toalet?

Toaleta w tym obszarze mieści się w budynku Bosmanatu. Jest ona czynna, gdy otwarta jest wypożyczalnia sprzętu pływającego. Jeżeli wypożyczalnia jest nieczynna, zamknięta jest toaleta. (Bosmanat jest nieczynny od 4 lat, przyp. red.)

Jakie działania edukacyjne (oprócz pikników) podejmuje miasto, by promować właściwe postawy?

Warsztaty ekologiczne, edukacja w szkołach i przedszkolach, dostarczanie ulotek i plakatów dot. poprawnej segregacji odpadów, ekologiczne konkursy np. plastyczne, fotograficzne, spotkania z działkowcami dot. prawidłowej segregacji odpadów, akcje sprzątania świata dla mieszkańców oraz wspieranie inicjatyw lokalnych szkół i przedsiębiorców, współpraca z fundacjami, wspieranie osób z niepełnosprawnościami poprzez dostarczanie specjalistycznych naklejek dot. segr. Prowadzenie strony czysta Świdnica i fanpage FB.

Jakie działania w tym roku podjęła Straż Miejska ws. karania osób, które śmiecą? Ile osób ukarano za spożywanie alkoholu i śmiecenie parkingu przy ul. Polna Droga (pod kamerą)?

Funkcjonariusze Straży Miejskiej przeprowadzili 1831 kontroli miejsc zagrożonych możliwością występowania powyższych nieprawidłowości, (w tym 68 kontroli własnych rejonu zalewu Witoszówka oraz 29 interwencji ze zgłoszeń mieszkańców i monitoringu).

Wykroczenia związane z zaśmiecaniem miejsc dostępnych dla publiczności zazwyczaj powiązane są z innymi wykroczeniami, np. nieobyczajnym wybrykiem, spożywaniem alkoholu czy też używaniem słów nieprzyzwoitych. Jeżeli dany czyn wyczerpuje znamiona wykroczeń określonych w dwóch lub więcej przepisach ustawy, stosuje się przepis przewidujący najsurowszą karę. W związku z powyższym poniżej przedstawiam dane dotyczące podejmowanych interwencji w przedmiotowym zakresie:

– pouczono 138 osób,

– mandaty karne – 74

– wnioski o ukaranie skierowane do sądu – 67

Ilość osób ukaranych za spożywanie alkoholu i zaśmiecanie (Polna Droga):

– pouczono – 16

– mandaty karne – 9

– wnioski o ukaranie skierowane do sądu – 5.

/asz/
Zdjęcia pochodzą z FB Krzysztofa Szpilki wykonane w Parku Centralnym i Parku Młodzieżowym od 30 sierpnia do 3 wrzesnia 2024r.

Poprzedni artykułWrzesień z filmami Nolana w Multikinie
Następny artykułGustav Becker z muralu patrzy na Świebodzice. Robert Kukla zakończył pracę [FOTO]