Strona główna 0_Slider Studenci pracują nad innowacyjną aplikacją wspierającą onkologów. Współpracują z medykami ze świdnickiego...

Studenci pracują nad innowacyjną aplikacją wspierającą onkologów. Współpracują z medykami ze świdnickiego „Latawca”

0

Studenci Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Politechniki Wrocławskiej dążą do stworzenia innowacyjnej aplikacji, która będzie wspomagać lekarzy onkologów w procesie kwalifikacji pacjentów do programów lekowych. W inicjatywę zaangażowali się specjaliści w dziedzinie onkologii z Regionalnego Szpitala Specjalistycznego „Latawiec” w Świdnicy, w tym dr n. med. Ewa Kilar-Kobierzycka, ordynator oddział onkologii klinicznej, która zainspirowała studentów do stworzenia aplikacji.

Pomysł do stworzenia nowatorskiej aplikacji wspomagającej lekarzy w wyborze odpowiednich terapii onkologicznych narodził się podczas zajęć dydaktycznych z farmakologii klinicznej, prowadzonych przez dr Ewę Kilar-Kobierzycką, z możliwością jego realizacji na bazie Oddziału Onkologii Klinicznej SPZOZ w Świdnicy – mówi Mateusz Lickindorf, współtwórca i koordynator inicjatywy.

W trakcie zajęć zwrócono uwagę na rosnącą liczbę programów lekowych z możliwością stosowania nowych leków zarejestrowanych do leczenia, jednakże ograniczeniem w ich stosowaniu jest wysoka cena. Ten dynamiczny rozwój terapii specjalistycznych, takich jak tzw. leczenie celowane czy immunoterapia, choć stanowi postęp w medycynie, jednocześnie stawia przed lekarzami ogromne wyzwanie. Problemy wynikają przede wszystkim z faktu, iż konieczność rozważenia wszystkich możliwych terapii leczenia systemowego w oparciu o zaawansowanie choroby u konkretnego pacjenta, jest dla specjalistów bardzo czasochłonna. Co więcej, proces decyzyjny obarczony jest ryzykiem związanym z zastosowaniem kosztownego leczenia u pacjentów, którzy nie spełniają formalnych kryteriów programów lekowych wprowadzanych przez Ministerstwo Zdrowia, a to z kolei wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

Aplikacja OncoSort ma być narzędziem opartym na sztucznej inteligencji, która przyspieszy proces wyboru odpowiedniej terapii, co bezpośrednio przekłada się na długość życia pacjenta, i jednocześnie zapewni, że terapia jest zgodna z najnowszymi dynamicznie zmieniającymi się standardami i wytycznymi w Polsce.. Prace nad aplikacją trwają od lipca 2024 roku, a sam projekt łączy wiedzę studentów Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Inżynierii Biomedycznej Politechniki Wrocławskiej. – Podjęcie inicjatywy było możliwe dzięki posiadaniu technicznej perspektywy oraz możliwości selekcji właściwych ludzi z międzyuczelnianego Studenckiego Koła Naukowego Sztucznej Inteligencji w Medycynie oraz wśród znajomych studentów Politechniki, którzy w tak krótkim czasie zorganizowali się w zespół ludzi chętnych do stworzenia aplikacji – zaznacza Lickindorf.

Przed miesiącem reprezentacja zaangażowanych w projekt studentów przybyła do oddziału onkologii klinicznej świdnickiego szpitala „Latawiec” w celu omówienia funkcjonalności tworzonej aplikacji ze specjalistami w dziedzinie onkologii. Ustalono plan działań w zakresie edukacji przez stworzony zespół na poszczególnych etapach realizacji projektu. Początek to praca zespołowa i komunikacja pacjent-personel medyczny oraz zapoznanie się ze strukturą oddziału onkologicznego.

/SP ZOZ Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułDuża niespodzianka w Świdnicy. Remisujemy z naszpikowaną znanymi nazwiskami ekipą Baryczy [FOTO]
Następny artykułOd rana łapią nietrzeźwych za kółkiem. Trwa akcja świdnickiej drogówki [FOTO]