Nad Polskę dotarła strefa opadów związana z niżem genueńskim Boris. Według prognoz meteorologów, intensywnie padać ma kilka dni z rzędu, co może doprowadzić do podtopień oraz lokalnych powodzi. Dolnośląscy strażacy podjęli dotychczas kilkadziesiąt interwencji związanych z sytuacją pogodową.
Jak informują przedstawiciele Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, w czwartek w całym kraju odnotowano 124 interwencje straży pożarnej, z czego najwięcej działań podejmowano w województwach: dolnośląskim – 40, wielkopolskim – 15, śląskim – 15 oraz opolskim – 11. Strażacy z terenu powiatu świdnickiego dotychczas nie odnotowali poważniejszych zdarzeń. – Aktualnie likwidujemy zator na rzece Bystrzycy w Śmiałowicach – mówi mł. bryg. Łukasz Grzelak z Komendy Powiatowej PSP w Świdnicy. Strażacy apelują, aby w sprawie wydawania worków na piasek kontaktować się z lokalnymi wydziałami zarządzania kryzysowego lub urzędami miast i gmin.
W gotowości pozostają służby gminne, powiatowe oraz wojewódzkie, które na bieżąco monitorują sytuację. W czwartek wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń uspokajał mieszkańców Dolnego Śląska w kontekście nadchodzących intensywnych opadów deszczu, które mogą wynieść do 100 litrów na metr kwadratowy na dobę. – Sytuacja hydrologiczna jest w tej chwili stabilna, gdyż poziom wód w rzekach jest niski po okresie suszy. Zbiorniki retencyjne są przygotowane na przyjęcie dodatkowych opadów, jednakże mogą wystąpić lokalne podtopienia – wskazywał wojewoda. Zaapelował również do mieszkańców o zachowanie ostrożności oraz o stosowanie się do zaleceń władz gminnych. – Prosimy o zaopatrzenie się w odbiorniki działające na baterie, aby być w stałym kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego – dodał. W piątek do Wrocławia przybył premier Donald Tusk, który bierze udział w odprawie z wojewódzkimi służbami.
Sytuacja na rzekach stabilna, obowiązuje ostrzeżenie III stopnia
– Na stacjach hydrologicznych w Polsce przeważa strefa wody niskiej (62% wszystkich stacji) i średniej (35%), a na 3% notowana jest strefa stanów wysokich. W godzinach wieczornych w Odolanowie na Baryczy osiągnięty został stan alarmowy. Stany ostrzegawcze zostały przekroczone na 3 stacjach hydrologicznych w zlewni Bystrzycy, Kwisy i dolnej Baryczy. Znaczne wzrosty stanów wody wystąpiły głównie w woj. dolnośląskim i opolskim oraz na południu woj. wielkopolskiego i punktowo w woj. śląskim, odcinkami do strefy wody wysokiej. Najwyższe wzrosty stanów wody spowodowane były zwiększeniem odpływu wody ze zbiorników – przekazano w komunikacie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Według danych IMGW, stan na godzinę 9.00 w piątek, w regionie przekroczenie stanu ostrzegawczego odnotowano na Bystrzycy na stacji pomiarowej w Kraskowie (202 cm, przekroczenie o 2 cm). W Świdnicy miejskie służby nie odnotowały przekroczenia stanów ostrzegawczych. W czwartek o godzinie 12.00 zarządca zapory w Lubachowie podjął decyzję o dodatkowym zrzucie wody z Jeziora Bystrzyckiego w wielkości 12 m³. W nocy z czwartku na piątek zmniejszono zrzut do 7 m³.
W mocy pozostaje ostrzeżenie hydrologiczne III stopnia dotyczące możliwych przekroczeń stanów alarmowych na rzekach w regionie. – W związku z opadami deszczu o natężeniu intensywnym prognozowane są stopniowe wzrosty stanów wody w zlewniach dopływów Odry do strefy stanów wysokich i znaczne przekroczenie stanów alarmowych oraz lokalnie ostrzegawczych. Zależnie od przebiegu sytuacji meteorologicznej największe wzrosty stanów wody mogą wystąpić w dniach 13/14.09 oraz 15.09 i obejmą zlewnie Osobłogi, Nysy Kłodzkiej, górnego Bobru i Kwisy, oraz Oławy, Ślęzy, Bystrzycy i Kaczawy. W Korzeńsku na Orli oraz w Odolanowie na Baryczy stany wody będą rosły powyżej stanu ostrzegawczego, a następnie powyżej stanu alarmowego – wskazano w ostrzeżeniu, które będzie obowiązywać do godziny 11.00 w poniedziałek, 16 września.
Synoptycy zapowiadają intensywne opady do niedzieli
Synoptycy w dalszym ciągu podtrzymują też pogodowe ostrzeżenie przed intensywnymi opadami deszczu, które wydano dla południowej Polski. – Do godziny 06:00 czasu urzędowego dnia 13.09 sumy opadów na w/w obszarze przekroczyły miejscami 50 mm. Od chwili obowiązywania ostrzeżenia, największe sumy opadów zanotowano w Międzylesiu 61 mm, Nowej Wsi 50 mm, Stroniu Śląskim 57 mm (powiat kłodzki) w Dzierżoniowie 58 mm oraz w Głuchołazach 58 mm (powiat nyski). Na pozostałym obszarze sumy opadów wyniosły od 20 mm do 40 mm. Przewiduje się, że w najbliższych godzinach natężenie opadów nie ulegnie zmianie, a sumy opadów będą nadal rosły. W ciągu najbliższej doby, tj. od godz. 07.00 dnia 13.09 do godz. 07.00 dnia 14.09 prognozowane są sumy opadów od 70 mm do 130 mm, głównie w Kotlinie Kłodzkiej oraz na południu Opolszczyzny – wyliczono w komunikacie pogodowym IMGW.
Prognozy synoptyków IMGW na najbliższe dni:
W piątek (13 września), największe sumy opadów występować będą w dalszym ciągu w woj. dolnośląskim i opolskim (gdzie spadnie kolejne 50-70 mm w ciągu dnia), a także w obrębie woj. śląskiego i małopolskiego. Z upływem dnia opady będą stopniowo się intensyfikować. Strefa opadów o mniejszej intensywności rozciągać się będzie aż do północnych krańców Polski. Sumy opadów z reguły nie będą przekraczać 20-30 mm.
W sobotę (14 września) intensywne opady deszczu obejmą obszary województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego oraz małopolskiego. W tym rejonie prognozuje się wystąpienie sumy dobowej od 50 do 120 mm. Największe sumy spodziewane są w południowych częściach wymienionych województw. Na pozostałym obszarze kraju (poza północno-zachodnią częścią Polski, gdzie opady nie wystąpią lub będą śladowe) prognozuje się wystąpienie sum dobowych od 15 do 50 mm. Względem wcześniejszej aktualizacji wyników modeli (z 11.09.2024, godz. 14:00), strefa najbardziej intensywnych opadów przemieściła się nieznacznie na wschód. W przypadku rozwoju strefy burz i silnych opadów pochodzenia konwekcyjnego, sumy opadów mogą być miejscami większe.
W niedzielę (15.09) intensywne opady deszczu wystąpią głównie w województwach dolnośląskim opolskim i śląskim, gdzie według prognoz maksymalna suma dobowa wyniesie miejscami do 60-70 mm. Opady do 30 mm wystąpią na terenie województw: wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Jeden z modeli wskazuje na możliwość wystąpienia dużych sum opadów deszczu w województwie małopolskim i podkarpackim, gdzie w ciągu doby może miejscami spaść do ok. 50 mm deszczu.
/KG PSP, DUW, IMGW, opr. mn/