Strona główna 0_Slider Stan alarmowy na Pełcznicy, Olszański Potok wystąpił z brzegów. „Działamy już w...

Stan alarmowy na Pełcznicy, Olszański Potok wystąpił z brzegów. „Działamy już w kilku miejscach” [FOTO/VIDEO]

0

Wzrasta poziom wód w rzekach regionu. Strażacy z terenu powiatu świdnickiego podejmują pierwsze interwencje dotyczące związane z trwającymi od czwartku opadami deszczu oraz podtopieniami. W dalszym ciągu na Dolnym Śląsku obowiązują pogodowe ostrzeżenia III stopnia.

fot. OSP Olszany

Działamy już w kilku miejscach, m.in. w Olszanach, gdzie Olszański Potok wystąpił z brzegów. Będą tam kierowane dodatkowe siły. Na razie najpoważniejsza sytuacja w powiecie świdnickim ma miejsce właśnie tam. Strażacy patrolują też cieki wodny. Staramy się też w miarę możliwości pomagać osobom niepełnosprawnym, które nie są w stanie zabezpieczyć swojego dobytku – mówi mł. bryg. Łukasz Grzelak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy. W związku z wylaniem Olszańskiego Potoku droga dojazdowa do Olszan od strony Stanowic jest nieprzejezdna.

O aktualnej sytuacji pogodowej informują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. – W ciągu ostatniej doby strefa opadów atmosferycznych obejmowała obszar od południowo zachodniej Polski aż po Pomorze Wschodnie i Środkowe. Największe sumy opadów wystąpiły w południowej części woj. dolnośląskiego i opolskiego. Najwyższą sumę dobową wynosząca 60,6 mm zanotowano na stacji w Głuchołazach (woj. opolskie). Sumy dobowe przekraczające 50,0 mm wystąpiły również w powiecie kłodzkim – przekazano w pogodowym raporcie. Stacja meteorologiczna w Pszennie odnotowała w ciągu ostatniej doby opad w wysokości 25 mm.

Z uwagi na występujące opady znaczne wzrosty stanów wody odnotowano głównie w województwach dolnośląskim i opolskim oraz na południu województwa wielkopolskiego oraz punktowo w województwie śląskim. Szczególnie duże wzrosty miały miejsce w rejonie Kotliny Kłodzkiej. W Świebodzicach na Pełcznicy wzrost w ciągu ostatniej doby wyniósł 49 cm – dodano w komunikacie IMGW. Według danych Instytutu (stan na godzinę 18.30 w piątek) stan alarmowy przekroczony był na stacji pomiarowej na Pełcznicy w Świebodzicach (166 cm, przekroczenie o 6 cm). Stan ostrzegawczy odnotowano na Bystrzycy w Kraskowie (239 cm, przekroczenie o 39 cm), a także na Strzegomce w Chwaliszowie (211 cm, przekroczenie o 11 cm).

Zgodnie z komunikatem meteorologicznym IMGW wydanym w piątek o godzinie 18.20, w regionie występują opady deszczu o natężeniu 3-7 mm/h i prognozowana jest ich kontynuacja. – Od godz 18.00 do 21.00 przewiduje się wystąpienie opadu o sumie 10-20 mm, lokalnie 25 mm – poinformowano w komunikacie.

Co czeka nas przez resztę weekendu?

Prognoza synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej:

W sobotę (14 września) intensywne opady deszczu obejmą obszary województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego oraz małopolskiego. W tych obszarach prognozuje się wystąpienie sumy dobowej od 50 do 130 mm (lokalnie więcej), przy czym najwyższe sumy opadów spodziewane są w zlewni Nysy Kłodzkiej i Górnej Wisły. W pozostałym obszarze kraju prognozuje się wystąpienie sum dobowych od 10 do 50 mm. W przypadku rozwoju strefy burz i silnych opadów pochodzenia konwekcyjnego, sumy opadów mogą być miejscami większe. Z uwagi na duży gradient ciśnienia prognozowane są duże prędkości wiatru, szczególnie w południowej części woj. dolnośląskiego, gdzie porywy mogą osiągać 80 km/h, w Sudetach do 140km/h.

W niedzielę (15 września) najwyższe dobowe sumy opadów sięgające miejscami do 60-80 mm mogą wystąpić w woj. dolnośląskim i opolskim. Opady o mniejszej intensywności, wynoszące do 30 mm są prognozowane na terenie województw: wielkopolskiego i lubuskiego. Wyliczenia modeli numerycznych wskazują również na możliwe porywy wiatru osiągające 70 km/h, przy czym porywy sięgające 140 km/h mogą wystąpić w Sudetach.

/IMGW, mn/

Poprzedni artykułCo? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń (i lista imprez odwołanych z powodu pogody)
Następny artykułSiatkarskie zmagania w Świdnicy w mocnej obsadzie