Strona główna 0_Slider Podziękują za plony podczas dożynek. Jakie szykują się atrakcje? Kto wystąpi?

Podziękują za plony podczas dożynek. Jakie szykują się atrakcje? Kto wystąpi?

0

Dożynki to niezwykły czas w pracy rolników. To czas podziękowań za zebrane plony, ale też prośba o dalszą pomyślność. W misternie wykonanych wieńcach można dostrzec trud, wdzięczność i radość z zakończonych żniw. W ten weekend na uroczystości z okazji święta plonów zapraszają kolejne gminy powiatu świdnickiego oraz lokalne społeczności. W sobotę odbędą się również dożynki wojewódzkie, których gospodarzem będą Małowice w powiecie wołowskim.

Dożynki gminy Żarów – Wierzbna

W tym roku gospodarzem święta plonów gminy Żarów, które odbędzie się w sobotę 7 września, jest sołectwo Wierzbna. – Moc atrakcji, dużo muzyki i wyśmienitej zabawy. Będzie pięknie i kolorowo! Zapraszamy Państwa do wspólnego świętowania podczas dożynek gminnych – zachęcają organizatorzy. Muzyczną gwiazdą imprezy będzie Stanisław Karpiel-Bułecka, występujący jako „Staszek z Gór”.

Program dożynek gminnych w Wierzbnej:

  • godz. 13.00 Msza Święta w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wierzbnej
  • godz. 14.30 przejście w korowodzie dożynkowym na boisko sportowe w Wierzbnej
  • godz. 15.00 uroczyste otwarcie dożynek gminnych i ogłoszenie konkursów „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”, kulinarny „Złota Makutra – Kołaczowe wariacje” i „Najpiękniejsze stoisko dożynkowe”
  • godz. 15.30 obrzęd dożynkowy w wykonaniu zespołu Krukowianie
  • godz. 16.00 występy: zespół Kalina, Zumba, Julianki, dzieci z sołectwa Gołaszyce oraz Julia Sikoza
  • godz. 17.30 gwiazda dożynek Staszek z Gór
  • godz. 18.30 ogłoszenie wyników konkursów
  • godz. 19.00 zabawa taneczna z zespołem Walter Band

Dożynki gminy Strzegom – Rogoźnica

Dożynki gminy Strzegom odbędą się w sobotę, 7 września w Rogoźnicy. Strzegomskie święto plonów rozpocznie się o godzinie 15.00 od nabożeństwa dziękczynnego w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Rogoźnicy. Po jego zakończeniu uczestnicy dożynek przeniosą się do Parku Dworskiego, w którym odbędzie się uroczystość przekazania chleba z udziałem Zespołu Folklorystycznego „Kostrzanie” oraz prezentacje wieńców, chlebów i stoisk dożynkowych.

Oprócz tradycyjnych dożynkowych wydarzeń, goście rolniczego święta będą mogli podziwiać występy zespołów ludowych, a także bawić się podczas koncertu zespołu Czerwone Gitary, który rozpocznie się o godzinie 18.00. Nie zabraknie również wieczornej zabawy tanecznej.

Urząd Miejski w Strzegomiu zapowiada, że zapewniony zostanie bezpłatny dowóz na teren dożynkowej imprezy. W dniu gminnego święta plonów autobus będzie kursował ze strzegomskiego Rynku do Parku Dworskiego w Rogoźnicy o godzinie 14.30 i 16.00, natomiast kursy powrotne zaplanowano na godzinę 20.30 oraz 22.00.

Dożynki wojewódzkie w Małowicach (powiat wołowski)

W ten weekend odbędzie się również wojewódzkie święto plonów. Gospodarzem dożynek, które odbędą się w 7 września, będą Małowice w gminie Wińsko (powiat wołowski). Główną gwiazdą imprezy będzie Sławomir.

Wojewódzkie święto plonów rozpocznie Msza Święta Dożynkowa w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Małowicach (godz. 12.00). Po mszy, o godz. 13.15, ulicami Małowic przejdzie korowód dożynkowy. Pół godziny później rozpoczną się uroczystości dożynkowe – to przywitanie delegacji wieńcowych, Misterium Chleba, obrzęd dzielenia chlebem, wręczenie odznaczeń i konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

Podczas dożynek nie zabraknie wesołego miasteczka, dmuchańców i stoisk z lokalnymi produktami. Występy artystyczne ruszają o godz. 16.15. Na scenie pojawią się White Diamonds, Martyna Plewa Chór Harfa. O godz. 18.00 koncert da Czadoman, a o 20.00 – główna gwiazda dożynek wojewódzkich – Sławomir. O godz. 21.00 zacznie się zabawa taneczna z DJ.

Dożynki parafialne w Gniewkowie (gm. Dobromierz)

Dożynki w Milikowicach

/opr. mn/

Poprzedni artykułBędzie można wyszaleć się na rowerze w Parku Harcerskim. Powstanie kilka kilometrów ścieżek
Następny artykułNie ma klimatyzacji w autobusach? Pasażerowie się skarżą. MPK wskazuje na … drzwi