Strona główna Kultura Narodowe Czytanie w gmachu świdnickiej biblioteki

Narodowe Czytanie w gmachu świdnickiej biblioteki [FOTO]

0

Już po raz 13. zorganizowana została ogólnopolska akcja Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznej edycji jest „Kordian” Juliusza Słowackiego. Do inicjatywy ponownie przyłączyła się Świdnica.

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Pomysłodawczynią jest Agnieszka Celeda, ówczesna dyrektorka Biura Kultury i Dziedzictwa w Kancelarii Prezydenta RP. Rozpoczęte pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego czytanie kontynuuje prezydent Andrzej Duda. Celem społecznej inicjatywy jest propagowanie znajomości literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Dotychczas odczytywano m.in. fragmenty dzieł Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

W tym roku do wspólnej lektury został wybrany „Kordian” Juliusza Słowackiego. Utwór powstał podczas pobytu poety w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza.

Do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania ponownie włączyła się Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy. W piątek w Sali Cysterskiej świdnickiej biblioteki do odczytywania fragmentów dramatu romantycznego zaproszono m.in. uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Wincentego Stysia w Świdnicy oraz świdnickich seniorów

/mn/

Poprzedni artykułNajpierw zżerała go rdza. Po renowacji w 2022 pomnik z placu Grunwaldzkiego znów ma być odnawiany
Następny artykułAkcja „Wracamy do szkoły” w Galerii Świdnickiej