Strona główna 0_Slider Osadzeni z Aresztu Śledczego w Świdnicy przywracają blask parowozowi. Wkrótce finał

Osadzeni z Aresztu Śledczego w Świdnicy przywracają blask parowozowi. Wkrótce finał [FOTO]

0

Na finiszu są prace przy renowacji jednego z parowozów, należących do zbiorów Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Od maja społecznie zabytek techniki ratują osadzeni z Aresztu Śledczego w Świdnicy w ramach projektu „Pociąg do wolności”. Jak zapewnia Barbara Furtak-Gałan, rzeczniczka aresztu, lokomotywa będzie gotowa na wrześniową gale z okazji XX-lecia muzeum.


Pod koniec maja tego roku Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Ślaskiej zawarło w Aresztem Śledczym umowę, na mocy której pod okiem pracowników muzeum i zgodnie z wytycznymi konserwatora osadzeni przywracają blask jednemu z eksponatów. – Do swojej adopcji wybrali najcięższy polski parowóz towarowy Ty51-140. W latach 1953-1958 w HCP zbudowano ponad 230 sztuk egzemplarzy dla PKP i przemysłu. Były one wzorowane na amerykańskiej serii Ty246 i były to ostatnie maszyny, jakie zbudowano dla PKP w polskich zakładach. Ty51-140 możecie zobaczyć codziennie w muzeum. Lokomotywa, z uwagi na eksponowanie pod gołym niebem, wymagała w pierwszym etapie gruntownego oczyszczenia (zabrudzenia, rdza, etc.) metodami mechanicznymi. Następne dni poświęcone zostaną wykonaniu powłok konserwujących i właściwej powłoki malarskiej – normatywną, zgodną z przepisami PKP dotyczącą malowania lokomotyw oraz zajmą się naniesieniem właściwych oznaczeń – informowało wiosną muzeum.

Najcięższe prace już za nami, teraz trwa nanoszenie farby – mówi Barbara Furtak-Gałan, rzeczniczka Aresztu Śledczego. Raz w tygodniu przy lokomotywie pracuje ośmiu osadzonych, ale wraz ze zbliżającym się terminem zakończenia projektu, do Jaworzyny Śląskiej przyjeżdżają dwa razy w tygodniu.

Udział w projekcie „Pociąg do Wolności” to forma nagrody i zaufania dla osób, które serio traktują pobyt w zakładzie karnym jako szansę na resocjalizację i powrót do normalnego życia. Wszyscy uczestnicy projektu odbywają karę w zakładzie półotwartym, mają więc prawo do przepustek na czas pracy. Do Jaworzyny Śląskiej są zawożeni i pozostają pod opieką funkcjonariuszy Służby Więziennej. – Nadrzędnym celem wszystkich działań jest przygotowanie skazanych do odpowiedniego życia w społeczeństwie – zgodnie z przyjętymi zasadami i normami. Dlatego podczas odbywania kary bez wątpienia powinny być kształtowane umiejętności pozwalające na pełnienie akceptowanych ról społecznych – podkreśla rzeczniczka prasowa świdnickiego Aresztu Śledczego. Muzeum Kolejnictwa zapewnia osadzonym fachową opiekę, narzędzia oraz wyżywienie.

Uroczyste odsłonięcie odnowionej lokomotywy zaplanowano na 21 września o godz. 19.00 podczas gali  z okazji XX-lecia Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.

/asz/
fot. Areszt Śledczy w Świdnicy

Poprzedni artykułRozpoznajesz mężczyznę ze zdjęć? Może mieć związek z kradzieżą roweru
Następny artykułSeniorska rywalizacja w bowlingu