Strona główna 0_Slider Do trzech razy sztuka. Wybrano wiceprzewodniczących Rady Miejskiej, opozycja bez przedstawiciela w...

Do trzech razy sztuka. Wybrano wiceprzewodniczących Rady Miejskiej, opozycja bez przedstawiciela w prezydium

0

Dopiero za trzecim podejściem udało się wybrać wiceprzewodniczących Rady Miejskiej w Świdnicy. Zostali nimi Andrzej Ora oraz Rafał Fasuga. Znajdujący się w opozycji radni z klubu Koalicji Obywatelskiej postanowili nie brać udziału w wyborach do prezydium.

Rafał Fasuga (niezrzeszony) oraz Andrzej Ora (PiS) nowymi wiceprzewodniczącymi Rady Miejskiej

Podczas pierwszej sesji Rady Miejskiej nowej kadencji stało się jasne, że do przeszłości przeszła istniejąca wcześniej koalicja między radnymi związanymi z prezydent Beatą Moskal-Słaniewską a radnymi z klubu Koalicji Obywatelskiej. Radni ze stronnictwa „prezydenckiego” poparli wybór na przewodniczącego Rady Miejskiej kandydata Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztofa Lewandowskiego (przez poprzednie dwie kadencje PiS pozostawał w opozycji). 7 maja radni nie zdołali jednak wybrać pozostałych członków prezydium Rady Miejskiej, ponieważ żaden ze zgłoszonych kandydatów nie uzyskał wymaganej większości. Wobec tego radni z klubu Koalicji Obywatelskiej zaproponowali zajęcie się wyborem wiceprzewodniczących podczas kolejnej sesji.

28 maja tego roku radni nowej kadencji spotkali się na drugiej sesji Rady Miejskiej w Świdnicy. W programie posiedzenia przewidziano m.in. dokonanie wyboru wiceprzewodniczących, którzy wspólnie z przewodniczącym Krzysztofem Lewandowskim mieliby tworzyć prezydium rady. Okazało się jednak, że zgłoszona została tylko jedna kandydatura – radnej Zofii Skowrońskiej-Wiśniewskiej (PiS). W głosowaniu tajnym nie zyskała ona poparcia rady. Dalsze próby wybrania wiceprzewodniczących zarzucono.

Do sprawy powrócono dopiero podczas V sesji Rady Miejskiej, którą zwołano na 27 września. W pierwszej kolejności radni musieli jednak podjąć decyzję w sprawie ustalenia liczby wiceprzewodniczących. Zgłoszono bowiem propozycję, aby było ich trzech – jak w poprzedniej kadencji, chociaż jeszcze w maju ustalono, że wiceprzewodniczących powinno być dwóch. Zdaniem Jana Dzięcielskiego (KO) ponowne zwiększenie wielkości prezydium nie jest potrzebne, zwłaszcza w sytuacji, gdy Rada Miejska kadencji 2024-2029 liczy o dwóch radnych mniej niż we wcześniejszej kadencji. Zapowiedział przy tym, że klub Koalicji Obywatelskiej nie będzie uczestniczył w głosowaniu. Podczas dyskusji wyjaśniano, że intencją pomysłodawców jest umożliwienie wszystkim trzem klubom – Prawu i Sprawiedliwości, Razem dla Świdnicy, Koalicji Obywatelskiej – posiadania swoich przedstawicieli w prezydium. – To, że dajemy sobie taką możliwość nie oznacza, że wybierzemy trzech wiceprzewodniczących. Może będzie to jeden, może będzie dwóch. Ale po co blokować taką możliwość? – wskazywał przewodniczący Rady Miejskiej, Krzysztof Lewandowski (PiS). Ostatecznie radni ustalili, że wiceprzewodniczących będzie trzech. Za zgłoszoną propozycją zagłosowało 12 radnych, 1 był przeciw, a 8 nie wzięło udziału w głosowaniu.

Kolejnym krokiem było wyłonienie nowych wiceprzewodniczących. Zaproponowane zostały trzy kandydatury: Andrzeja Ory (PiS), Rafała Fasugi (niezrzeszony) oraz Krzysztofa Grudzińskiego (KO), przy czym ostatni z wymienionych radnych nie wyraził chęci ubiegania się o funkcję w prezydium. W głosowaniu tajnym wiceprzewodniczącymi wybrani zostali radni Ora (11 głosów za, 8 przeciw, 1 wstrzymujący się) oraz Fasuga (13 głosów za, 6 przeciw, 1 wstrzymujący się).

/mn/

Poprzedni artykułKiedy rozliczenia po powodzi? Na pewno nie dzisiaj
Następny artykułByły radny nowym zastępcą prezydenta Świdnicy