Muzyczne wydarzenie ma zachęcać do rodzicielstwa zastępczego. Będzie czas na rozmowę i pozyskanie więcej informacji o tej formie pomocy dzieciom będących w kryzysowych sytuacjach. – W powiecie świdnickim nadal dramatycznie brakuje kandydatów na rodziny zastępcze. Niemal na stale na nowy dom czeka tu około 50 dzieci, a czas oczekiwania to nawet 12 miesięcy – informuje PCPR w Świdnicy. Inicjatywy, takie jak najbliższy koncert, być może pozwolą na dotarcie do osób, które chciałyby podjąć się opieki nad potrzebującym dzieckiem. W Kościele Pokoju w Świdnicy w piątek, 27 września o godz. 18.30 wystąpią świdniccy organiści – Zuzanna i Maciej Batorowie, a także chór A Capriccio pod batutą Natalii Magnuckiej. Wstęp wolny.
– Obecnie na terenie powiatu świdnickiego funkcjonuje 149 rodzin zastępczych w tym: 95 spokrewnionych, 43 niezawodowych, 5 zawodowych (w tym 1 specjalistyczna), 1 o charakterze pogotowia rodzinnego oraz 5 rodzinnych domów dziecka. Łącznie we wszystkich formach rodzinnej pieczy zastępczej przebywa 236 dzieci i 31 pełnoletnich wychowanków, którzy kontynuują naukę. Natomiast w samej Świdnicy funkcjonuje łącznie 16 rodzin zastępczych, w których zabezpieczono pobyt dla 25 dzieci. Warto podkreślić, że na terenie powiatu świdnickiego funkcjonuje także instytucjonalna piecz zastępcza, znana w potocznym języku „domy dziecka”. Posiadamy 8 placówek opiekuńczo – wychowawczych, w których przebywa łącznie 95 wychowanków – podaje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy.
Rodzin zastępczych w stosunku do potrzebujących dzieci, które znalazły się w sytuacjach kryzysowych, jest wciąż za mało. – To dramatyczne oczekiwanie dzieci na bezpieczny dom, to zjawisko społeczne w całym kraju. Można mówić o kryzysie, a nawet zapaści rodzicielstwa zastępczego w Polsce. Dane biją na alarm! – nakreśla problem Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy.
W całym powiecie świdnickim bezpiecznego domu aktualnie potrzebuje około 50 dzieci. Czas oczekiwania na „wolne miejsce” w pieczy zastępczej to aż 12 miesięcy. – Co roku przybywają rodziny zastępcze. Jednakże są to w większości rodziny spokrewnione z dzieckiem. Naszym priorytetem jest tworzenie przede wszystkim rodzin zastępczych zawodowych oraz niezawodowych. […] Oczywiście odnotowujemy także rezygnacje z pełnienia tej funkcji. Każdy przypadek jest indywidualny. Jednak powtarzającym się powodem jest tzw. wypalenie zawodowe. Generalnie występuje szeroko rozumiany kryzys rodziny. Ludzie wybierają konsumpcyjny styl życia – wyjaśnia świdnicka instytucja.
PCPR w Świdnicy zachęca osoby zainteresowane podjęciem się pomocy dzieciom i ofiarowaniem im nowego domu do kontaktu. – Sytuacja samych rodzin zastępczych na terenie naszego powiatu jest na dobrym poziomie. Rodziny zastępcze mają zapewnione szeroko rozumiane wsparcie finansowe i specjalistyczne, np. pomoc pedagogiczną, psychologiczną czy prawną. Dodatkowo funkcjonuje grupa wsparcia oraz superwizja indywidualna i grupowa. Zapewniamy naszym rodzinom szkolenia, a dzieciom różne atrakcje kulturalno – integracyjne. Organizujemy także szkolenia dla zainteresowanych kandydatów do pełnienia tej funkcji. Posiadamy licencję na szkolenie Programem Szkoleniowym „Rodzina”. Zapraszamy zainteresowane osoby do Zespołu ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej przy ul. Wałbrzyskiej 15 w Świdnicy, tel. 74/851-50-32 – informuje.
Wkrótce więcej o idei rodzicielstwa zastępczego będzie można dowiedzieć się także na koncercie chóralno-organowym w Kościele Pokoju w Świdnicy. To już druga taka inicjatywa realizowana przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie wspólnie z Fundacją Dobrej Muzyki. – Pomagamy, jak potrafimy najlepiej – chociażby organizując wspólnie koncert, na którym oprócz wyjątkowych, muzycznych wrażeń, cudownych emocji, zachwytu nad pięknem zabytkowego Kościoła Pokoju, uzyskasz informacje o pieczy zastępczej – zachęca świdnicka organistka i prezeska Fundacji Dobrej Muzyki – Zuzanna Bator.
Koncert będzie jednocześnie finałem IX Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga. Muzyczne wydarzenie już w ten piątek, 27 września o godz. 18.30, w Kościele Pokoju w Świdnicy. Na zabytkowych organach Schlaga trzy organowe duety zagra małżeństwo świdnickich muzyków – Zuzanna i Maciej Batorowie. Publiczność usłyszy także zespół wokalny „A Capriccio” pod dyrekcją Natalii Magnuckiej. Chór wykona repertuar a capella, a także jeden utwór z towarzyszeniem organów – „Mszę góralską” Tadeusza Maklakiewicza. Wstęp wolny.
Informacje na temat rodzicielstwa zastępczego znaleźć można w siedzibie PCPR w Świdnicy, ale także na stronie internetowej „Profesjonaliści z sercem”.
/AN/
/Materiały – PCPR w Świdnicy oraz Fundacja Dobrej Muzyki/