Po wybuchu pandemii wspierała służbę zdrowia szyjąc maseczki. Rok później zdecydowała się przyłączyć się do finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i od tego czasu corocznie przekazywała przygotowane przez siebie gadżety na licytacje. W wieku stu lat zmarła Janina Szelewska z Milikowic.

Janina Szelewska urodziła się 3 lipca 1924 roku w miejscowości Ostrowite w dzisiejszym województwie kujawsko-pomorskim. W czasie II wojny światowej została wywieziona na przymusowe roboty do Austrii. Tam poznała swojego przyszłego męża. W 1945 roku oboje wrócili do Polski. – Każde z nas pojechało w swoje rodzinne strony. Niebawem mąż do mnie dołączył. Wcześniej przyjechał jednak do Milikowic i objął gospodarstwo. Po ślubie wspólnie tu zamieszkaliśmy. Przekroczyłam próg tego domu dokładnie 30 grudnia 1945 roku i już zostałam – opowiadała Janina Szelewska. Małżeństwo doczekało się czwórki dzieci – dwóch synów i dwóch córek
Pani Janina była wielu osobom dobrze znana od czasów pandemii, kiedy to postanowiła wspomóc służbę zdrowia szyjąc maseczki dla miejscowej przychodni oraz mieszkańców. Została wtedy okrzyknięta najstarszą wolontariuszką w Polsce. Została też laureatką „Pozytywki Dzień Dobry TVN”, czyli wyróżnienia dla tych, którzy swoją energią, pasją, optymizmem i sercem dzielą się z innymi, wspierając, pomagając i wywołując uśmiech na twarzy. Pani Janina aktywnie włączyła się do pracy na rzecz 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i od tego czasu co roku przekazywała na licytacje swoje rękodzieła, które cieszyły się niemałym zainteresowaniem. Wśród przekazywanych przedmiotów znalazły się między innymi fartuszek, kapcie, koperta na chusteczki, czy duża haftowana poduszka w kształcie serca.
Janina Szelewska zmarła 8 sierpnia 2024 roku. Msza św. żałobna zostanie odprawiona 10 sierpnia o godz. 12.00 w kościele parafialnym w Milikowicach, natomiast ceremonia pogrzebowa odbędzie się po nabożeństwie w kaplicy na cmentarzu parafialnym w Milikowicach.
/opr. mn/

![Wielkie burzenie na śródmiejskim podwórzu. Sąsiedzi skarżą się na zapylenie [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/burzenie-miedzy-Boleslawa-Chrobrego-a-Bolka-Swidnickiego-2025.12.11-1-238x178.jpg)

![Uszkodzone przyłącze gazowe w Świebodzicach [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/3-100x75.jpeg)



![Nocny pożar przy placu Drzymały. Ewakuowano mieszkańców [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/plac-Drzymaly-10A-po-pozarze-2025.12.08-6-100x75.jpg)

![Muzyczna uczta w Barokowym Zakątku. Wygraj zaproszenia na koncerty! [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/Petra-Matejova-podczas-Dni-Muzyki-Kameralnej-2025.11.16-2-100x75.jpg)
![Koncert Ponad Chmurami z kwartetem smyczkowym już jutro w Świdnicy [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/Ponad-Chmurami-z-kwartetem-3-100x75.jpg)