Strona główna 0_Slider W lipcu był przegląd drzewostanu i nikt nie zauważył suchego, kilkumetrowego konara?

W lipcu był przegląd drzewostanu i nikt nie zauważył suchego, kilkumetrowego konara?

0

23 lipca tego roku na alejkę w niedawno „zrewitalizowanym” Parku Młodzieżowym w Świdnicy runął suchy, kilkumetrowy konar drzewa. Upadł tuz obok ławki, gdzie wypoczywały dwie kobiety. rzeczniczka magistratu twierdzi, że przegląd drzewostanu był wykonywany w lipcu. Jakim cudem udało się przeoczyć tak duży konar w centralnej części parku? Nie ma też odpowiedzi, jak częstą kontrolę stanu drzew ani komu miasto zleciło.

Park Młodzieżowy był trzecim w Świdnicy, w którym przeprowadzono szeroko zakrojone prace. Ponad 9 milionów złotych kosztowała przeprowadzona w latach 2020 – 2021 rewitalizacja, a tych środkach mieściło się nasadzenie nowych drzew, krzewów i bylin, a także urządzenie łąki kwietnej. W 2022 za kolejne ponad 2 miliony złotych wykonano dodatkowe nasadzenia.

Inwestycje poprzedziły protesty grupy świdniczan, wspieranych przez Federacje Arborystów Polskich, którzy zaprotestowali przeciwko planowanej wycince ponad 700 drzew. Dzięki ich działaniom został przeprowadzony dodatkowy audyt, a ostatecznie w oparciu o przygotowaną na nowo dokumentację wałbrzyska delegatura Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wyraziła zgodę na usunięcie 194 drzew (na podstawie decyzji z 1 lipca oraz 19 sierpnia 2020 roku), samosiewów o powierzchni około 4371m², a także na wykonanie cięć sanitarnych i wiązań linowych w koronach drzew. Korekta pozwoleń na wycinkę wydłużyła proces związany z ogłoszeniem przetargu na wykonanie inwestycji, co spotkało sie z krytyką prezydent Świdnicy, która protestujących w obronie drzew świdniczan nazwała ekoterrorystami i szkodnikami (szeroko pisaliśmy o tym TU). Ta narracja utrzymuje się do dzisiaj i wielu komentatorów winnych złego stanu części drzew szuka wśród tych, którzy zaprotestowali przeciwko nadmiernej i nieuzasadnionej, jak się okazało, wycinki.

Rzecz w tym, że na mocy Ustawy o ochronie przyrody, „Rada gminy jest obowiązana zakładać i utrzymywać w należytym stanie tereny zieleni i zadrzewienia.” Ustawa nie reguluje sposobu „utrzymania w należytym stanie” ani częstotliwości kontroli drzewostanu.

Po zdarzeniu z 23 lipca skierowaliśmy do świdnickiego magistratu pytania o to, jak często wykonywany jest przegląd drzewostanu w Parku Młodzieżowym w Świdnicy, kto go dokonuje? Kiedy był ostatni przegląd?

– Przegląd dokonywany jest przez wykonawcę umowy, następnie weryfikowany wspólnie w terenie przy obecności zamawiającego. W ramach bieżących przeglądów w lipcu na terenie Parku Młodzieżowego poddano korekcie 3 drzewa, natomiast w sierpniu pielęgnacją zostanie objętych 8 drzew – odpisała rzeczniczka Urzędu Miejskiego Magdalena Dzwonkowska. Nie podała, kto i jak często dokonuje przeglądu drzewostanu. Otwarte pozostaje pytanie, jak podczas lipcowego przeglądu uwadze umknął suchy, kilkumetrowy konar drzewa, rosnącego tuż obok alejki? Chyba że przegląd został wykonany po 23 lipca.

Samorządem, który systemowo uregulował kwestię dbałości o stan drzewostanu, jest Warszawa. W 2021 roku w stolicy powstała Karta Praw Drzew, a prezydent miasta wydał zarządzenia, wskazujące obowiązki w poszczególnych dzielnicach w związku z pielęgnacją. Przede wszystkim został dokonany przegląd wszystkich drzew i ich klasyfikacja. Zgodnie z tą klasyfikacją poszczególne klasy drzew są kontrolowane wg wskazanego harmonogramu z częstotliwości od 6 miesięcy do 7 lat. Częstotliwość została uzależniona od stanu drzewa.

/red./

Poprzedni artykułCo? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń
Następny artykułDla kogo sobotnie, piłkarskie derby regionu? [BĘDZIE RELACJA LIVE]