Strona główna 0_Slider W Jaworzynie znika kolejnych 120 miejsc pracy. Burmistrz i związkowcy apelują do...

W Jaworzynie znika kolejnych 120 miejsc pracy. Burmistrz i związkowcy apelują do PKP Cargo i władz państwa

0

14 sierpnia został uruchomiony proces zwolnień grupowych w PKP CARGO. Pracę ma stracić także 120 osób, zatrudnionych w PKP CARGOTABOR w Jaworzynie Śląskiej. Dla gminy to kolejny cios po upadłości Zakładów Porcelany Stołowej „Karolina”. O pomoc zaapelowali związkowcy wraz z burmistrzem.

Fot. FB PKP CARGOTABOR Zakład Napraw w Jaworzynie Śląskiej

Z niepokojem przyjęliśmy informację dotyczącą sytuacji oddziału PKP CARGOTABOR Sp. z o.o. Sekcja Jaworzyna Śląska. Likwidacja Sekcji w Jaworzynie Śląskiej jest nie do przyjęcia dla naszej lokalnej społeczności. Pragniemy podkreślić, że Zakład CARGOTABOR jest jednym z ważniejszych pracodawców na terenie gminy Jaworzyna Śląska. Zatrudnia blisko 120 wykwalifikowanych pracowników. Po ogłoszeniu upadłości Zakładów Porcelany Stołowej „Karolina” Sp. z o.o. byłby to kolejny ogromny cios w lokalny rynek pracy.

Atutem Zakładu jest jego lokalizacja, przy głównym węźle kolejowym, gdzie łączą się szlaki w kierunku Wrocławia, Jeleniej Góry, Legnicy i Kamieńca Ząbkowickiego. Sekcja Jaworzyna Śląska obecnie jest jedynym zakładem PKP CARGOTABOR Sp. z o.o. na Dolnym Śląsku blisko granicy południowo-zachodniej, gdzie w dużym stopniu występuje przewóz kruszywa, węgla i miału. Zakład posiada ogromny potencjał nawet na zwiększenie zatrudnienia, w przypadku pozyskania kontrahentów zewnętrznych. Z analizy rynku wynika, że w najbliższych latach wystąpi wzrost przewozu towarowego i co się z tym wiąże na remont wagonów.

Zakład w Jaworzynie Śląskiej posiada rozbudowaną, nowoczesną infrastrukturę, na którą składa się m.in. hala wyposażona jest w suwnicę, podnośniki wagonowe, 3 tory naprawcze z kanałami, śrutownię, malarnię, tokarkę do obtaczania zestawów kołowych oraz urządzenie Kolzam (urządzenie do prostowania wagonów). Posiada również stanowiska do naprawy zaworów rozrządczych, stanowiska do badania zderzaków, stanowiska do badania resorów i wszystkie niezbędne stanowiska do procesu naprawczego wagonów. Przy hali naprawczej znajduje się bocznica kolejowa.

Reasumując, zwracamy się z prośbą o skuteczną interwencję w celu niedopuszczenia do likwidacji Sekcji Jaworzyna Sląska, przedsiębiorstwa które jest nowoczesnym zakładem z wykwalifikowaną kadrą pracowniczą, ą przede wszystkim jednym z największych pracodawców w gminie Jaworzyna Śląska.”

Pismo tej treści do Marcina Wojewódki, prezesa PKP Cargo, wystosowali Bolesław Woźniak z MZZ Pracowników Kolejowych w Jaworzynie Śląskiej, Andrzej Kamionka z komisji zakładowej NSZZ Solidarność PKP CARGOTABOR w Jaworzynie Śląskiej oraz burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz. Apel został również przekazany wojewodzie dolnośląskiemu, marszałkowi województwa oraz senatorowi i posłom ziemi  wałbrzyskiej.

P.o. prezesa PKP Cargo Marcin Wojewódka poinformował w wydanym oświadczeniu, że nie doszło do porozumienia ze związkami zawodowymi. Spółka 14 sierpnia ustaliła regulamin zwolnień grupowych. „Zwolnieniami grupowymi zostanie objętych do 30% zatrudnionych w PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji, tzn. maksymalnie 4142 pracowników w różnych grupach zawodowych. Pracownikom, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługiwać będzie odprawa pieniężna uzależniona od okresu zatrudnienia.”

– Zwolnienia grupowe, które jesteśmy zmuszeni przeprowadzić wynikają z sytuacji do jakiej doprowadzono PKP CARGO w ostatnich latach. Fatalne zarządzanie i złe decyzje biznesowe spowodowały utratę rynku, kontraktów i konkurencyjności. Działania restrukturyzacyjne, w tym postępowanie sanacyjne, mają zapewnić Spółce stabilność finansową i ją uzdrowić. Obecny zarząd skupia się także na odzyskaniu rynku i zwiększeniu masy przewożonych towarów. W ostatnim czasie pozyskaliśmy nowe zlecenia m.in. na przewóz 9 mln ton węgla z Bogdanki oraz zawarliśmy dwie umowy na przewóz 6 mln ton towarów dla ArcelorMittal. W tej trudnej dla nas wszystkich sytuacji organizujemy realne wsparcie dla pracowników objętych zwolnieniami. Realizujemy szkolenia i pomagamy przygotować się do poszukiwania pracy, wspieramy w poszerzeniu swoich umiejętności oraz zawieramy kolejne listy intencyjne ze spółkami z branży transportowej i kolejowej, które ułatwią znalezienie nowego pracodawcy. Obecnie na podstawie tych listów jest dostępnych już ponad 1900 miejsc pracy dla naszych pracowników. Podejmujemy kolejne aktywności w tym obszarze – zapewnia p.o. prezesa w oświadczeniu.

/red./

Poprzedni artykułSiatkarskie ostatki w witoszowskiej hali sportowej
Następny artykułŚwidnicka straż miejska działa od 33 lat