15 sierpnia przypada Święto Wojska Polskiego, które obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Z tej okazji, w czwartek na placu Grunwaldzkim odbyły się powiatowe obchody święta.
– Święto Wojska Polskiego obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę Bitwy Warszawskiej 1920 roku, wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 roku, jest świętem oddającym hołd i szacunek żołnierzom wszystkich formacji, okazją do eksponowania wojska i jego czynu zbrojnego, okazją do radosnego świętowania, ale również do łączenia wszystkich sił w trosce o bezpieczeństwo, wolność i solidarność naszej ojczyzny. W tym szczególnym dniu pamiętamy i będziemy pamiętać o poległych i żyjących jej obrońcach. Oddajemy im należną cześć – podkreślał st. chor. szt. Jan Mroczek podczas świdnickiej uroczystości.
– Historia świadczy, że Polacy zawsze byli narodem rycerskim, bohaterko walczącym w obronie zagrożonej wolności. Zwycięstwa oręża polskiego znaczą poszczególne etapy naszych dziejów od epoki piastowskiej poprzez Grunwald, aż po Wiedeń w 1683 roku. Tradycja żołnierska została przekazana powstańcom w okresie rozbiorów. Niepodległość Rzeczypospolitej została wywalczona z bronią w ręku, a zamknięciem tej żołnierskiej epopei stała się zwycięska Bitwa Warszawska w 1920 roku, stoczona podczas wojny polsko-bolszewickiej. Wiktoria warszawska, określana mianem Cudu nad Wisłą, miała znaczenie przełomowe nie tylko Polski, ale także przekreśliła radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią – mówił Mroczek.
Podczas świdnickiej uroczystości złożono wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Zwycięstwa na placu Grunwaldzkim, a także wręczono odznaczenia i wyróżnienia. Wśród oznaczonych znalazła się prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, której Kapituła Krzyża Związku Żołnierzy Wojska Polskiego przyznała „Krzyż Złoty z Gwiazdą”. – Bitwa Warszawska była wyczynem polskich generałów, którzy w sposób znakomity posłużyli się sztuką wojenną i strategiami wojennymi, by doprowadzić do tego, aby ten bolszewicki potop, który miał iść na całą Europę, właśnie pod Warszawą został zatrzymany. Ważne jest też to, że ta bitwa jest świętowana dziś jako Święto Wojska Polskiego. Polacy pokazali wtedy, że potrafią być jednością, że ojczyzna jest dla nich wszystkich dobrem wspólnym. Potrafili stanąć ramię w ramię i zawalczyć o wolność, o tak niedawną odzyskaną niepodległość i pokazać, że potrafią coś robić wspólnie – wskazywała prezydent Świdnicy.
Wydarzenie uświetnił występ artystyczny w wykonaniu młodych artystów z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy. W uroczystości wzięli też udział członkowie Świdnickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „SRH Świdnica”.
/mn/