Strona główna 0_Slider Świdnica i jej urokliwe zakątki w artystycznym ujęciu. Wystawa zakończyła III Festiwal...

Świdnica i jej urokliwe zakątki w artystycznym ujęciu. Wystawa zakończyła III Festiwal Miejskiego Szkicowania [FOTO]

0

Ponad 200 artystów z całej Polski, a także spoza jej granic przez cztery dni tworzyło w Świdnicy. Na swych malowanych, rysowanych, szkicowaniach pracach uwieczniali miejskie przestrzenie, zabytkową architekturę, parki i inne urokliwe zakątki. Brali też udział w licznych spacerach, prelekcjach i warsztatach. III Festiwal Miejskiego Szkicowania zakończyła finałowa wystawa, na której można podziwiać nowo powstałe artystyczne ujęcia Świdnicy. Ekspozycja dostępna będzie do soboty, 24 sierpnia. 

Festiwal Miejskiego Szkicowania 2024, fot. Świdnicki Ośrodek Kultury

III Festiwal Miejskiego Szkicowania zorganizowali – Urban Sketchers Poland i Świdnicki Ośrodek Kultury. Przez cztery dni – od 15 do 18 sierpnia na ulicach Świdnicy i w miejskich przestrzeniach mieszkańcy mogli spotkać wielu pochylonych nad szkicowaniami ulicznych artystów. Na żywo uwieczniali oni zabytkową architekturę i inne urokliwe miejskie zakątki. – Świdnica jest pięknym miejscem. Uczestnicy byli tak zauroczeni Świdnicą, że chcą do nas wracać i nie tylko na festiwal – mówi Bożena Kuźma, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Wyjątkowe prace ujmujące scenerie miasta i jego ulotne momenty powstawały, chociażby – na Rynku, w Parku Młodzieżowym, w Parku Centralnym, Ogrodzie Różanym, przy monumentalnej świdnickiej katedrze czy przy dolnośląskiej perle architektury – Kościele Pokoju. Łącznie przestrzenie i zabytki Świdnicy uwieczniało ponad 200 rysowników i pasjonatów urban sketchingu. Na festiwal przybyli oni za całej Polski, ale też z innych krajów – jak Rumunii, Hiszpanii, Portugalii, Niemiec, Szwecji, Norwegii czy Holandii. – Osoby uczestniczące w wydarzeniu podkreślały, że od pierwszych chwil towarzyszyła mu wyjątkowa, serdeczna atmosfera. Doceniły festiwal także za sprawną organizację i wiele jego atrakcji – podsumowuje Bożena Kuźma.

Międzynarodowa społeczność artystów i miłośników miejskiego szkicowania brała udział w licznych warsztatach, spacerach ze szkicownikiem, prelekcjach i demach. W programie nie zabrakło zwiedzania artystycznej Świdnicy i jej wyjątkowych murali, po których oprowadzał ich twórca, świdnicki artysta plastyk Robert Kukla. Festiwalowi towarzyszyły również Targi Artykułów Plastycznych oraz wystawa szkiców ukazujących różne zakątki Polski i świata. – Były też spotkania poza całym programem. Stały się one okazją do wymiany doświadczeń i tworzenia pięknych przyjaźni – tym bardziej, że tych wszystkich ludzi połączyła wspólna pasja do rysowania – dzieli się spostrzeżeniami dyrektor ŚOK.

Wiele festiwalowych wydarzeń było otwartych dla wszystkich chętnych, którzy chcieli spróbować swoich sił w miejskim rysunku. – Świdniczanki i świdniczanie mogli również dołączyć do zajęć, słuchać wskazówek i razem szkicować. Próbowali się również z nimi zaprzyjaźnić. To fantastycznie – zauważa Bożena Kuźma.

Zakończeniem świdnickiego święta rysunku był wernisaż nowo powstałych artystycznych ujęć Świdnicy. Do soboty, 24 sierpnia można je podziwiać w Galerii Fotografii. Finał był również okazją do rozdania nagród za ostatnie już festiwalowe konkursy i zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Wybrano także trzy najciekawsze festiwalowe prace, które zostaną wydrukowane na pocztówkach.

/Tekst: AN/
/Zdjęcia: Świdnicki Ośrodek Kultury/

Poprzedni artykułNajważniejsze umiejętności przyszłego projektanta i studenta wzornictwa?
Następny artykułMina przeciwpiechotna przy boisku