Strona główna 0_Slider Sielski piknik i lokalne specjały przy zabytkowym młynie. Tak minął Festiwal Mąki...

Sielski piknik i lokalne specjały przy zabytkowym młynie. Tak minął Festiwal Mąki i Rzemiosł Dawnych w Siedlimowicach [FOTO]

0

W Siedlimowicach w starym młynie wciąż właściciele mielą i sprzedają mąkę. Co ciekawe tworzona jest ona na równie zabytkowych, ponad 180-letnich maszynach. To urokliwe miejsce z ciekawą historią sięgającymi aż do średniowiecza można było poznać przy okazji tegorocznego Festiwalu Mąki i Rzemiosł Dawnych. W sielskim, piknikowym klimacie organizatorzy zaproponowali odpoczynek i stoiska ze specjałami od lokalnych wytwórców. Przeprowadzono również liczne warsztaty, spacer historyczny i tradycyjny konkursu Chlebowzięci.

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Młyna Siedlimowice po raz ósmy zorganizowało Festiwal Mąki. W tym roku wydarzenie miało rozszerzoną formułę i obejmowało także liczne warsztaty. Przeprowadzili je rzemieślnicy i artyści, którzy dzielili się swoją cenną wiedzą i umiejętności z zainteresowanymi uczestnikami. Wśród rzemiosł, które można było poznać znalazły się – zielarstwo, tworzenie ceramiki dawnej, zdobienie materiałów czy szkicowanie.

Żarowskie święto mąki dało również okazję do zakupu i skosztowania kilku specjałów od lokalnych twórców. Na stoiskach znalazły się chociażby – podpłomyki i bułeczki od właścicieli sedlimowickiego młyna, którzy oferowali także różnorodną mąkę. Nie zabrakło też bagietek i chlebków, naturalnych olei, przetworów, soków owocowych, nalewek czy ziół. Na miejscu w sielskiej, piknikowej atmosferze można było również przekąsić pierogi, grillowe dania czy na deser domowe ciasta. Wśród produktów znalazły się także wyroby rękodzielnicze, w tym m.in. biżuteria, wianki, malowane obrazki czy ekologiczne świece.

Jednym z festiwalowych wydarzeń był konkurs na najlepszy rzemieślniczy chleb Chlebowzięci. Uczestnicy mogli zgłosić tylko jeden chleb wypiekany amatorsko w domowych warunkach. Jury przy swojej ocenie brało pod uwagę smak, kolor, zapach i ogólne wrażenie chlebów. Wyniki poznamy już wkrótce.

Festiwal Mąki i Rzemiosł Dawnych nie mógłby zostać zrealizowany w innym miejscu niż zabytkowy młyn. Taki właśnie historyczny obiekt znajduje się w Siedlimowicach. Jego dzieje sięgają do XV wieku i rycerza Georga von Seidlitza. Olbrzymią rolę odegrała też w XIX wieku rodzina von Kornów, znanych wrocławskich wydawców, księgarzy i drukarzy. Przez wieki przeszedł wiele zmian technologicznych, ale wciąż działa. To historyczny obiekt nadal produkujący mąkę na oryginalnych maszynach, mających już ponad 180 lat. – Istniejący młyn pochodzi z 1870 – 1890 roku. Do dzisiaj mamy oryginalne maszyny drezdeńskiej firmy w komplecie. Wciąż prosperują i mielą mąkę – przyznaje Witold Markiewicz, który wraz z żoną Iwoną zajmują się tradycyjną produkcją mąki. – Współczesne młyny wygrywają, ale staramy się, by zabytkowy młyn był także miejscem turystycznym. Przyjmujemy wycieczki, rodziny indywidualne, robimy też takie imprezy jak Festiwal Mąki – wyjaśnia. Małżeństwo założyło również Stowarzyszenie Przyjaciół Młyna Siedlimowice. – Działamy w ochronie tego zabytku, by pozyskać fundusze i dotacje na jego remont – dodaje.

Te i wiele innych ciekawostek na temat siedlimowickiego młyna i historii tej urokliwej wsi w gminie Żarów można było dowiedzieć się na festiwalu. W jego ramach realizowany był również spacer historyczny z Bogdanem Muchą z Żarowskiej Izby Historycznej.

/Tekst: AN/
/Zdjęcia: JD, AN/

Poprzedni artykułWalczymy w derbach z Lechią [RELACJA LIVE]
Następny artykułFestiwal Krzyżowa-Music po raz 10. Znakomici muzycy i młode talenty zagrają bezpłatne koncerty w dolnośląskich miejscowościach [PROGRAM]