Strona główna 0_Slider Pijani na hulajnogach

Pijani na hulajnogach

0

Słone mandaty zapłacą za nocną przejażdżkę dwaj mężczyźni, którzy zapomnieli, że z hulajnogi można korzystać tylko na trzeźwo. Świdnicka policja przy okazji przypomina, co jeszcze wolno, a czego nie podczas użytkowania takich pojazdów.

fot. KPP w Świdnicy

– 18 sierpnia około godziny 3.00 funkcjonariusze Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego świdnickiej komendy na ulicy Towarowej w Świdnicy zatrzymali do kontroli dwóch mężczyzn kierujących hulajnogami. Uwagę policjantów zwrócił sposób ich jazdy. Podczas interwencji mundurowi wyczuli od mężczyzn wyraźną woń alkoholu. Po przebadaniu ich na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu okazało się, że 25-latek i 36-latek są nietrzeźwi. Badanie stanu trzeźwości każdego potwierdziło promile w organizmie u 25-latka ponad 0,8 promila, natomiast u 36-latka blisko 2 promile alkoholu w organizmie – relacjonuje asp. Magdalena Ząbek z KPP w Świdnicy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami mężczyźni zostali ukarani mandatami karnymi, każdy w wysokości 2,5 tysiąca złotych.

Jazda na hulajnodze pod wpływem alkoholu jest zabroniona. O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
  • Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.
  • Kierujący hulajnogą elektryczną jest także obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
  • Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo, gdy chodnik został usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:

  • ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
  • przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;
  • jazdy po użyciu alkoholu, w stanie nietrzeźwości i pod wpływem środków działających podobnie do alkoholu

Kierujący hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego, korzystając z chodnika albo drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

  • Dopuszczalna prędkość z jaką można się poruszać hulajnogą elektryczną i urządzeniami transportu osobistego to 20 km/h.
  • Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T – w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat.
  • Dzieciom w wieku do 10 lat zabrania się kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego na drodze. Dopuszcza się kierowanie hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego przez dziecko w wieku do 10 lat, ale tylko w strefie zamieszkania i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

/Źródło KPP w Świdnicy, opr. red./

Poprzedni artykułFotografia reklamowa a packshoty – poznaj 4 różnice
Następny artykułOrbea – hiszpański producent rowerów