Strona główna 0_Slider Mała gmina z wielką inwestycją. Na początek przebudowa drogi za blisko 50...

Mała gmina z wielką inwestycją. Na początek przebudowa drogi za blisko 50 mln złotych

0

Najmniejsza gmina w powiecie świdnickim przygotowuje się do historycznej inwestycji. W okolicach Dobromierza zainwestują Amazon i Bosch, które planują utworzyć 2 tysiące miejsc pracy. – To dla nas przede wszystkim prestiż i szansa na pozyskanie nowych mieszkańców – mówi wójt Jerzy Ulbin. Zanim powstanie fabryka pomp ciepła i magazyn logistyczny, konieczne są zmiany w infrastrukturze i układzie drogowym. Właśnie podpisano umowę na przebudowę części drogi krajowej nr 5 za blisko 50 mln złotych.

31 lipca gmina podpisała umowę z firmą Strabag w ramach. Za kwotę 48,9 mln zł gmina Dobromierz przebuduje istniejące rondo, wybuduje drogę KDL, dwa ronda (obok stacji paliw i Dino), a także drogę dla ruchu pieszych i rowerów w kierunku ulicy Świdnickiej. – Prace powinny ruszyć w ciągu dwóch miesięcy, a do końca sierpnia przedstawimy związany z realizacją plan objazdów – mówi wójt Dobromierza.

21 sierpnia ma zostać podpisana kolejna umowa na budowę i modernizację infrastruktury wodociągowej, kanalizacyjnej i deszczowej. W sumie obie inwestycje będą kosztowały ok. 102 mln złotych. 99 milionów pochodzi z dotacji  z Rządowego Funduszu „Polski Ład” Program Inwestycji Strategicznych – edycja 7 w zakresie budowy układu komunikacyjnego do obsługi Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Podstrefa Dobromierz. – Słyszę czasem, że „dużo dostaliśmy”. Trzeba jednak spojrzeć na to, jaką korzyść ma z tej inwestycji państwo. Za same grunty Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park”, która jest spółką skarbu państwa, zarobiła 78 mln, a 18 mln z tytułu podatku VAT trafia wprost do budżetu – wylicza Jerzy Ulbin. Dla samej gminy może być to trampolina do rozwoju.

Dobromierska podstrefa ekonomiczna o powierzchni ponad 78 hektarów została ustanowiona w 2016 roku. Od września 2022 roku właścicielem ponad 19 hektarów gruntów jest firma Amazon zamierzająca wybudować obiekt logistyczno-magazynowy. W kwietniu 2023 roku niemiecki koncern Bosch poinformował, że zainwestuje 1,2 mld złotych w budowę fabryki pomp ciepła na działce o powierzchni 48 hektarów. Inwestorzy zapewniają, że w najbliższych latach na terenie podstrefy ekonomicznej w Dobromierzu powstanie 2 tysiące miejsc pracy.

– Amazon i Bosch mają już pozwolenia na budowę, ale kiedy planują rozpoczęcie, nie wiem. Myślę, że poczekają na realizowaną przez nas przebudowę drogową, choć nie ma problemu, by transport na plac budowy poprowadzić innymi niż krajowa 5 drogami. Spodziewam się, że ruszą raczej w 2025 roku – tłumaczy wójt Ulbin. Inwestycje realizowane przez gminę mają potrwać 22 miesiące od podpisania umów, tak więc finału można spodziewać się wiosną 2026 roku.

Gmina już teraz szykuje się do przyjęcia nowych mieszkańców. – W świetle ponad 100-milionowej inwestycji każda inna wydaje się mała, choc oczywiście taka nie jest – podkreśla wójt, informując o 10 milionach złotych, które z innego programu udało się pozyskać na uzbrojenie 40 działek pod budownictwo mieszkaniowe. – Mam nadzieję, że wraz z miejscami pracy pozyskamy nowych mieszkańców, a tym samym przybędzie nam dochodów z podatków – mówi Jerzy Ulbin. Czy liczy na to, że Dobromierz odzyska prawa miejskie, utracone w 1948 roku? – Nie będziemy się śpieszyć z wnioskiem, zwłaszcza, że przysiółek Serwinów chce zostać niezależnym sołectwem i tym samym Dobromierz utraci 150 mieszkańców. Zostanie ich 650. Słyszałem o miasteczku w Chorwacji, które ma 300 mieszkańców, ale nie wiem, czy nam mogłoby się udać. Liczę na nowych mieszkańców. Kto wie, może jeszcze kiedyś będę burmistrzem – uśmiecha się obecny wójt.

Agnieszka Szymkiewicz
Wykorzystano informacje i zdjęcia ze strony gminy Dobromierz

Poprzedni artykułDekoracje na 18. urodziny – Jak stworzyć wyjątkową atmosferę
Następny artykułIle kosztuje wymiana oleju? Gdzie ją przeprowadzić?