Strona główna 0_Slider IX Festiwal Schlaga w Świdnicy. Jakie koncerty jeszcze przed nami?

IX Festiwal Schlaga w Świdnicy. Jakie koncerty jeszcze przed nami?

0

Święto muzyki organowej trwa w Świdnicy. Do tej pory melomani mieli okazję usłyszeć trzy letnie koncerty prezentujące możliwości zabytkowych ponad 115-letnich symfonicznych organów Schlaga. Nie tylko one wybrzmiały w barokowym Kościele Pokoju w Świdnicy. Wnętrze architektonicznej perły Dolnego Śląska wypełniło także brzmienie słynnych skrzypiec Stradivariusa z 1685 roku, zwanych „Polonia”. Kiedy kolejne festiwalowe wydarzenie? Kto wystąpi?

Agata i Winfried Lichtscheidel i ich koncert w Kościele Pokoju w Świdnicy w 2018 roku

Znajdujące się w Kościele Pokoju symfoniczne organy firmy Schlag&Söhne z 1909 roku stanowią bezcenny zabytek. Wyróżniają się spośród innych instrumentów w regionie przede wszystkim wielkością – posiadają aż 62 głosy! Od około 115 lat stale przyciągają wybitnych organistów z całego świata, ponieważ świdnicka XIX – wieczna wytwórnia organów Schlag znana jest w wielu krajach. Siły brzmienia instrumentu z Kościoła Pokoju można po raz kolejny podziwiać podczas dziewiątej już edycji Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga. Wydarzenie rozpoczęło się 14 czerwca i trwać będzie do 27 września. Jego organizatorami są – Fundacja Dobrej Muzyki i Kościół Pokoju w Świdnicy.

Po trzech letnich koncertach w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu im. Christiana Schlaga, mamy krótką przerwę wakacyjną. Kolejny koncert odbędzie 30 sierpnia, o godz. 18.30, w Kościele Pokoju w Świdnicy. Na organach zagra małżeństwo z Niemiec Agata i Winfried Lichtscheidel – już teraz na wydarzenie zaprasza prezeska fundacji i świdnicka organistka Zuzanna Bator.

Agata Lichtscheidel – polska organistka koncertująca. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie (klasa organów prof. Józefa Serafin) oraz Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie – dyplom Konzertexamen (klasa organów prof. Bernharda Haasa) oraz Historische Tasteninstrumente. Agata Lichtscheidel jest laureatką licznych nagród w międzynarodowych konkursach organowych, m.in. 1. nagroda w konkursie organowym w ramach 16. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumii (2004), 2. nagroda oraz nagroda publiczności w ramach 7. Festiwalu Organowego „Fugato” w Bad Homburg w Niemczech (2008) oraz 1. nagroda na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Korschenbroich w Niemczech (2013). Agata Lichtscheidel koncertuje jako solistka m.in. w Polsce, Niemczech, Francji, Słowacji. Wraz ze swoim mężem Winfriedem dokonała nagrania płytowego z utworami solowymi oraz na cztery ręce, m.in. z własną transkrypcją Allegro con brio z 8. Symfonii Antonina Dvořáka. W latach 2017 – 2023 pełniła funkcję organistki i dyrygentki (Stiftskantorin) w parafii St. Bonifatius und Lambertus we Freckenhorst.

Winfried Lichtscheidel – niemiecki organista koncertujący. Absolwent Staatliche Hochschule für Musik w Stuttgarcie (klasy organów m.in. prof. Bernhard Haasa i prof. Ludgera Lohmanna). Winfried Lichtscheidel jest laureatem licznych nagród w międzynarodowych konkursach organowych, m .in. 1. miejsce w Europejskim Konkursie Organowym w Ljubljanie, 1. miejsce w Międzynarodowym Konkursie Organowym Domberg-Prediger w Erfurcie, 1. miejsce w Międzynarodowym Konkursie Organowym „Olivier Messiaen und Max Reger“ w Graz oraz 1. miejsce w Międzynarodowym Konkursie Organowym w Landsberg. Winfried Lichtscheidel koncertuje jako solista na renomowanych festiwalach organowych w wielu krajach europejskich. W latach 2010-2023 roku był kantorem w parafii St. Martinus und Ludgerus w Sendenhorst, gdzie dokonał nagrań płytowych na organach firmy Woehl -, m.in. wszystkich symfonii Ch. M. Widora oraz L. Vierne´a oraz – wraz ze swoją żoną Agatą – z utworami na cztery ręce. Jego nagranie dziesięciu symfonii organowych Ch. M. Widora otrzymało w 2018 roku najwyższą nagrodę na niemieckim rynku płytowym w kategorii muzyki klasycznej: Preis der deutschen Schallplattenkritik.Od kwietnia 2023 roku, jako następca Johannesa Skudlika pełni funkcję dyrektora muzycznego w kościele parafialnym Mariae Himmelfahrt oraz w dekanacie w Landsbergu nad Lechem w Bawarii.

Małżeństwo niemieckich organistów koncertowało już w Świdnicy m.in. 2018 roku. W programie kolejnego występu artystów usłyszeć będzie można: Franza Schmidta (1874-1939) – Preludim i fuga D-dur „Alleluja“; Ludwiga van Beethovena (1770-1827) – Adagio F-dur für Flötenuhr; Sigfieda Karg-Elerta (1877-1933) – Trois Impressions Op. 72 Harmonies du soir, Clair de lune, La nuit; Henryka Jana Botora (*1960) – Mare Crisium; Wolfganga Amadeusa Mozarta (1756-1791) – Adagio und Rondo c/C (transkrypcja na organy na cztery ręce: Gerhard Weinberger); Richarda Wagnera (1813-1883): Parsifal Ouvertüre (Transkrypcja organowa: Edwin Lemare); Charlesa Tournemire’a (1970-1939) – In Assumptione B.M.V. I-III; Camille’a Saint-Saëns (1835-1921) – Bachanalia z opery „Samson i Dalila“ (transkrypcja na organy na cztery ręce: Hans Uwe Hielscher)

Koncert Agaty i Winfrieda Lichtscheidel (Landsberg – Niemcy)
30.08.2024, piątek/ 18:30
Kościół Pokoju pw. św. Trójcy
Plac Pokoju 6, Świdnica
WSTĘP WOLNY!

Co jeszcze w programie tegorocznego święta organowego?

IX Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga
Kościół Pokoju pw. św. Trójcy, Plac Pokoju 6, Świdnica

  • 13.09.2024, piątek, godz. 18:30
    Zuzanna Bator (Świdnica – Polska) – organy
    W programie: J.S. Bach, F. Mendelssohn, M. Reger
  • 27.09.2024, piątek, godz. 18:30
    Zuzanna i Maciej Batorowie (Świdnica- Polska) – organy,
    Zespół wokalny A Capriccio (Sobótka – Polska),
    Natalia Magnucka -dyrygent
    W programie: XIX i XX-wieczna muzyka chóralna i organowa

Wstęp wolny

/oprac. AN/
/materiały – Fundacja Dobrej Muzyki/

Poprzedni artykułRozpoczynamy sezon. W sobotę gramy u siebie z Prochowiczanką [BĘDZIE RELACJA LIVE]
Następny artykułZyskaj przewagę w prowadzeniu biura! Odwiedź salon w Świdnicy