Strona główna Artykuł sponsorowany Piszczenie w uchu — czego może być objawem i jak sobie z...

Piszczenie w uchu — czego może być objawem i jak sobie z nim poradzić?

0

Piszczenie w uchu może mieć różne przyczyny. Czasami jest to następstwo ekspozycji na hałas i nieprzyjemny pisk po jakimś czasie mija, niekiedy jednak objaw ten utrzymuje się przez dłuższy czas, co budzi podejrzenie poważniejszego problemu zdrowotnego. Dłuższe odczuwanie nieprzyjemnych doznań dźwiękowych w postaci piszczenia, pukania czy stukania w uchu nazywane też jest mianem szumów usznych. Mogą one pojawiać się w wyniku infekcji w obrębie narządu słuchu, a także innych problemów zdrowotnych, takich jak np. otoskleroza. Sprawdź, o czym może świadczyć piszczenie w uszach i jak sobie z nim poradzić!

fot. nadesłane

Stany zapalne, infekcje ucha, alergie

Piszczenie i szumienie w uszach może być spowodowane stanami zapalnymi i infekcjami ucha. Oprócz omawianego objawu nierzadko wymienia się także inne symptomy, jak chociażby ból i swędzenie. Zdarza się również, iż szumy pojawiają się przy infekcji gardła ze względu na anatomiczne uwarunkowania i bliskość obu tych obszarów. Uszy są połączone z gardłem poprzez trąbkę Eustachiusza, dlatego infekcja jednego z nich może wpływać na funkcjonowanie drugiego.

Należy także wspomnieć o alergiach. U niektórych pacjentów w wyniku reakcji alergicznej pojawiają się obrzęki, które występują w tkankach miękkich. Jeżeli obrzęk pojawi się w okolicy ucha wewnętrznego, skutkiem może być pojawienie się szumów usznych.

Narażenie uszu na hałas

Kolejnym czynnikiem mogącym wywołać piszczenie w uchu jest ekspozycja na hałas. Należy tutaj wymienić np. głośne słuchanie muzyki — w szczególności przy użyciu słuchawek dousznych. Przekraczanie pewnego natężenia dźwięku, który nie może się rozprzestrzeniać, a zostaje wyłącznie ukierunkowany do wnętrza kanału słuchowego, znacznie przesila ten narząd. Z czasem może także skutkować jego uszkodzeniem, które objawia się dysfunkcją nerwów słuchowych. To natomiast może prowadzić do pojawienia się szumów usznych.

Piszczenie w uszach może być również efektem uczestniczenia w różnych wydarzeniach kulturalnych i okolicznościowych, kiedy to ma się do czynienia z dużym nagłośnieniem. Nieprzyjemny objaw jest najczęściej zauważalny po powrocie do domu np. z koncertu, w chwili zmiany otoczenia z głośnego na ciche.

Ciało obce i nadmiar woskowiny w uchu

Obecność ciała obcego w uchu może stopniowo prowadzić do uszkodzenia nerwu słuchowego, czego jednym z objawów może być właśnie piszczenie. Na zatkanie kanału słuchowego ciałem obcym narażone są szczególnie dzieci, które mają tendencję do wkładania różnych przedmiotów do ucha. Taka sytuacja może jednak spotkać również osoby starsze, gdy do wnętrza ucha dostanie się np. owad.

Innym powodem piszczenia i szumów usznych jest nadmiar woskowiny w kanale słuchowym. Gromadzenie się woskowiny może świadczyć o niewłaściwej higienie uszu. Nieprawidłowe stosowanie patyczków higienicznych, a więc ich wprowadzanie do przewodu słuchowego, sprawia, że woskowina przesuwa się w głąb ucha, co przyczynia się powstania korka woskowinowego. Zaczopowanie ucha może z kolei powodować szumy uszne.

Choroby, którym towarzyszy piszczenie i szumy w uchu

Istnieje szereg chorób, które mogą przyczyniać się do powstania szumów usznych. W przypadku szumów subiektywnych wymienić można otosklerozę, wstrząśnięcie błędnika, urazy czaszki czy głuchotę starczą.

Szumy obiektywne mogą być spowodowane chorobami układu naczyniowego, narządów wewnętrznych, skurczami mięśni podniebienia, zaburzeniami drożności trąbki słuchowej czy schorzeniami stawu żuchwowo-skroniowego.

Jak poradzić sobie z piszczeniem w uchu?

Sposoby redukcji nieprzyjemnych doznań dźwiękowych w postaci piszczenia i szumienia w uszach są zależne głównie od przyczyny ich występowania. Wiele z nich można wyeliminować, podczas gdy niektóre, jak niedosłuch czy głuchota starcza, utrudniają to zadanie. W wielu przypadkach zastosowanie odpowiednich rozwiązań, jak np. korzystanie z aparatów słuchowych, pozwala jednak znacznie zredukować szumy uszne.

Jeśli za piszczenie w uchu odpowiadają okoliczności zewnętrzne, takie jak ekspozycja na hałas, ważne jest ograniczenie tego czynnika, by uniknąć poważniejszych powikłań. Z kolei gdy przyczyną piszczenia jest infekcja, wdrożenie leczenia stanu zapalnego pozwoli załagodzić i w końcu wyeliminować nieprzyjemne objawy.

W każdym przypadku warto skonsultować swój problem z lekarzem, który przeprowadzi wywiad medyczny, zleci odpowiednie badania i na tej podstawie określi dokładną przyczynę niepożądanych doznań dźwiękowych oraz wdroży leczenie, jeśli będzie to konieczne.

Źródła:

https://lix.com.pl/pisk-w-uszach-co-moze-byc-powodem-jak-sobie-z-nim-radzic/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0030665708702968

https://otolaryngologypl.com/article/147445/pl?language=en

http://www.pielegniarstwo.ump.edu.pl/uploads/2013/3/3_49_2013.pdf#page=12

https://www.mp.pl/pacjent/objawy/105636,szumy-uszne

LIX krople do uszu

Działa wspomagająco przy: stanach zapalnych objawiających się obrzękiem, bólem i swędzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany regularną ekspozycją na działanie wody i wilgoci; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany długotrwałym noszeniem, słuchawek lub woskowiną, która zatyka przewód słuchowy zewnętrzny; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany częstym stosowaniem detergentów, które niszczą naturalną błonę osłaniającą przewód słuchowy zewnętrzny.

Wytwórca: EmergoPharm Sp. z o.o. sp.k.

Podmiot prowadzący reklamę: Adamed Pharma S.A.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

LIX/15984/06/24

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPo czołówce samochody spłonęły. Nie żyje kierowca Toyoty
Następny artykułPożar sterty słomy