W całej Polsce odnotowywane są w ostatnich dniach przypadki zakażenia Klebsiella pneumoniae NDM. Nazywana super bakterią jest odporna na antybiotyki. New Delhi została wykryta u kilkunastu pacjentów świdnickiego szpitala, a podobna sytuacja miała miejsce przed rokiem w marcu.
– W SP ZOZ w ŚWIDNICY w miesiącu lipcu br. było hospitalizowanych 16 pacjentów z kolonizacją przewodu pokarmowego Klebsiellą pneumoniae MBL-NDM New Delhi. Ponadto zostało zdiagnozowanych dwóch pacjentów z zakażeniem Klebsiella pneumoniae MBL-NDM New Delhi. U obu pacjentów występowało wiele chorób współistniejących. Względem chorych zastosowano odpowiednie leczenie oraz procedury epidemiologiczne obowiązujące w szpitalu, jak również zalecenia i wytyczne postępowania opracowane przez Krajowy Ośrodek Referencyjny ds. Lekowrażliwości Drobnoustrojów, Narodowy Program Antybiotyków oraz Państwową Inspekcję Sanitarną – informuje Katarzyna Konrad, specjalista ds. Epidemiologii i Higieny SP ZOZ w Świdnicy.
– Pacjenci byli izolowani i kohortowani w wydzielonych salach do czasu ich wypisu ze szpitala. Po zakończeniu hospitalizacji otrzymali również dokument „Informacja dla pacjenta Pałeczki jelitowe Enterobacteriacea wytwarzające karbapenemazy (CPE ), w szczególności Klebsiella pneumoniae NDM, KPC, OXA-48.”, który zawierał wskazówki dotyczące postępowania w środowisku domowym. Obecnie w szpitalu nie jest hospitalizowany żaden pacjent z bakterią Klebsiella pneumoniae MBL-NDM New-Delhi. Wszystkie przypadki zakażeń i kolonizacji zostały zgłoszone do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – dodaje przedstawicielka szpitala.
Jak informuje świdnicki sanepid, zgłoszenia o wykryciu bakterii New Delhi dotyczą wyłącznie szpitala. Podobnych przypadków nie zgłaszały inne placówki ochrony zdrowia w powiecie świdnickim.
– W lipcu bieżącego roku organ otrzymał zgłoszenia uzyskania dodatniego wyniku badania w kierunku pałeczek Enterobacterales wytwarzających karbapenemazy NDM u 15 pacjentów, co stanowi wzrost w porównaniu do poprzednich miesięcy (tj. okresem od stycznia do czerwca 2024 r.), w których zgłaszano uzyskanie dodatniego wyniku badania w kierunku wyżej wymienionych biologicznych czynników chorobotwórczych u 1-5 pacjentów. W związku ze wzrostem wykrytych przypadków w dniu 12 lipca 2024 r. PPIS w Świdnicy otrzymał raport wstępny o podejrzeniu lub wstąpieniu ogniska epidemicznego w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Świdnicy Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym „Latawiec” w Świdnicy. Działania podejmowane przez organ polegały na weryfikacji otrzymanych informacji oraz wszczęciu dochodzenia epidemiologicznego. Na dzień dzisiejszy sytuacja w podmiocie leczniczym jest stabilna. W oddziale nie ma już pacjentów, u których potwierdzono zakażenie lub kolonizację pałeczką Klebsiella pneumoniae (…). PPIS w Świdnicy w okresie od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 29 lipca 2024 r. nie odnotował zgłoszeń podejrzenia lub rozpoznania zgonu z powodu zakażenia pałeczką Enterobacterales wytwarzającą karbapenemazy NDM – zapewnia świdnicki Sanepid.
Klebsiella pneumoniae NDM (New Delhi metallo-β-lactamase) po raz pierwszy została wykryta u pacjenta ze Szwecji, który leczył się w szpitalu w New Delhi w 2009 roku. W Polsce po raz pierwszy została zdiagnozowana w Poznaniu, w 2014 roku. Bakteria nabyła gen warunkujący odporność na większość antybiotyków. W dobie nadużywania antybiotyków niszczona jest naturalna flora bakteryjna człowieka, a jej miejsce zajmuje właśnie bakteria New Delhi.
„Zazwyczaj jest to kolonizacja, czyli zasiedlenie przewodu pokarmowego bez objawów choroby. Niekiedy dochodzi do postaci inwazyjnej zakażenia, np. zapalenia płuc, zakażenia układu moczowego, posocznicy – wówczas konieczne jest zastosowanie antybiotyku, a w przypadku Klebsiella New Delhi bakterie mają wrażliwość tylko na jeden lek.” – podaje Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze.
„Kluczowe znaczenie dla zapobiegania rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów CPE ma przestrzeganie higieny rąk, zarówno przez personel szpitala, jak i pacjentów, a także osoby odwiedzające.” – czytamy na stronach rządowych.
Agnieszka Szymkiewicz