Strona główna Kultura Gwiazda flamenco przyjedzie z „Arcydziełami”. Koncert Diego El Cigala także we Wrocławiu

Gwiazda flamenco przyjedzie z „Arcydziełami”. Koncert Diego El Cigala także we Wrocławiu

0

„Sinatra flamenco”, jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie głosów flamenco, łączący tę sztukę z muzyką latynoską i jazzową improwizacją, wystąpi na trzech koncertach w Polsce – w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku. Na trasie koncertowej słynny śpiewak zaprezentuje najnowszą swoją płytę „Obras Maestras” („Arcydzieła”).

fot. użyczone przez organizatora, źródło: KA-International Art Management

Diego El Cigala to jeden z najbardziej cenionych na scenie międzynarodowej wokalistów flamenco. Paco de Lucía miał go nazwać „najważniejszym głosem flamenco naszych czasów”, a Camarón de la Isla nadał mu pseudonim „El Cigala”. Charyzmatyczny Artysta przyjedzie do Polski z materiałem z najnowszej, 14-stej płyty „Obras Maestras” („Arcydzieła”).

Diego el Cigala (właśc. Diego Ramón Jiménez Salazar) jest pionierem. Ze swojego śpiewu i esencji flamenco po 25 latach kariery udało mu się zbudować pomost pomiędzy flamenco a najpopularniejszymi gatunkami muzyki latynoamerykańskiej, jak bolero, tango, muzyka kubańska, salsa… i wiele innych gatunków. Nikt tego wcześniej nie zrobił i to czyni go wyjątkowym. Jest artystą trudnym do naśladowania.

Przez lata kariery Cigala brał udział w wielu projektach i dzielił scenę z wieloma cantaorami i muzykami, takimi jak Enrique Morente, José Mercé, Parrita, Gerardo Nuñez, Tomatito, Ketama, Vicente Amigo, Montse Cortés i Elena Andújar. Natomiast największą sławę i międzynarodowy sukces przyniósł mu album Lágrimas Negras (2003), który nagrał z kubańskim pianistą Bebo Valdésem. Po prezentacji albumu w Gusman Theatre w Miami prasa określiła pianistę jako „żywego klasyka muzyki kubańskiej”, a Diego jako „Sinatrę flamenco”.

Na płycie „Arcydzieła” znajdziemy wiele piosenek, które powstały w pierwszej połowie XX wieku i zdobyły popularność w drugiej połowie tego stulecia. Jest to hołd złożony autorom, jak też wykonawcom, którzy je śpiewali – nie zawsze znanym. Tym samym Diego proponuje utwory, które będą przyjemne dla koneserów gatunku, ale też zaprasza do poznawania klasyków – najpopularniejszego repertuaru latynoamerykańskiego z ostatnich 100 lat. Podczas koncertów w Polsce usłyszymy utwory z płyty „Obras Maestras”, ale również znane i lubiane hity z wcześniejszych albumów.

Diego El Cigala łączy tradycję z nowoczesnością, flamenco z innymi gatunkami i jazzową improwizacją. Jak sam lubi mawiać, cytując Picassa: „Nie szukam, znajduję” – i prowadzi słuchaczy w nieznane muzyczne meandry, hipnotyzując jednocześnie charakterystycznym, metalicznym głosem. Zapraszamy w tę muzyczną, tajemniczą i egzotyczną podróż.

Oficjalna strona artysty: https://www.elcigala.com/

Polska trasa obejmuje:

DIEGO EL CIGALA – Obras Maestras
27.11.2024 | 20:00
Filharmonia Narodowa, ul. Jasna 5, Warszawa

DIEGO EL CIGALA – Obras Maestras
1.12.2024 | 19:00
Narodowe Forum Muzyki, pl. Wolności 1, Wrocław

DIEGO EL CIGALA – Obras Maestras
3.12.2024 | 19:00
Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina, ul. Ołowianka 1, Gdańsk

Bilety: elfandango.pl, ticketmaster.pl, biletyna.pl, kupbilecik.pl, bilety24.pl

Organizatorzy: KA-International Art Management, Fandango Polska

/Komunikat i zdjęcia, plakat – udostępnione przez organizatora/
/Źródło materiałów prasowych – KA-International Art Management/

Poprzedni artykułJak uprawiać ogórki na sznurkach
Następny artykuł998 strażaków zdobyło Śnieżkę w szczytnym celu. W akcji wzięli też udział druhowie z powiatu świdnickiego [FOTO]