Od ponad dwóch lat prowadzone są rozmowy dotyczące uruchomienia w Świdnicy terenowego biura paszportowego, dzięki któremu mieszkańcy nie musieliby wybierać się do innych miast w celu wyrobienia oraz odebrania dokumentu. Na jakim obecnie etapie są działania w tej sprawie?
Obecnie sprawy paszportowe można załatwić w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu, jego trzech delegaturach w Legnicy, Wałbrzychu i Jeleniej Górze, a także w dziewięciu Terenowych Punktach Paszportowych: w Bogatyni, Dzierżoniowie, Głogowie, Kłodzku, Lubinie, Polkowicach, Strzelinie, Trzebnicy, Wołowie, Ząbkowicach Śląskich, a także we wrocławskiej galerii Magnolia Park. Położone najbliżej Świdnicy dzierżoniowskie biuro paszportowe zostało uruchomione w październiku 2022 roku.
Z propozycją uruchomienia podobnego punktu w Świdnicy wystąpił w kwietniu 2022 roku ówczesny przewodniczący Rady Miejskiej, Jan Dzięcielski. Do jego pomysłu przychyliła się prezydent Beata Moskal-Słaniewska, która skierowała do wojewody zapytanie o możliwość uruchomienia i warunki funkcjonowania Terenowego Punktu Paszportowego. W kolejnych miesiącach prowadzono korespondencję w sprawie wymagań technicznych oraz refundacji kosztów prowadzenia takiego punktu.
O aktualny stan rozmów w tej sprawie dopytywał ostatnio pomysłodawca uruchomienia świdnickiego biura paszportowego. – Od 2 lat temat jest przeciągany i niezałatwiony mimo kilkukrotnych zapewnień prezydent Świdnicy o chęci powstania takiego punktu w naszym mieście. Ostatnio w kampanii wyborczej padło zapewnienie, że ponowny wniosek został wysłany – wskazał Dzięcielski w interpelacji skierowanej do władz miasta. Do jego zapytania odniosła się prezydent Świdnicy.
– Sekretarz miasta został przeze mnie zobligowany do wystąpienia [w tej sprawie] jeszcze raz do pana wojewody. Nic się nie zmieniło od czasu, gdy były wicewojewoda Jacek Protasiewicz poinformował mnie, że zasada przyjęta przez Urząd Wojewódzki jest taka, iż punkty paszportowe nie mogą być w odległości bliższej od siebie niż 50 kilometrów. Ale jeszcze raz spytamy nowego pana wojewodę, czy wyraża taką wolę, a także czy będzie pokrywał koszty utrzymania tego biura, i wtedy udzielimy odpowiedzi: czy jest pozytywne nastawienie oraz czy gminę stać na to, żeby utrzymywać biuro – przekazała prezydent Moskal-Słaniewska podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej.
– Chcemy także dokonać analizy, czy dziś rzeczywiście istnieje problem kolejek do biur paszportowych. Takie dane zbierzemy z Urzędu Wojewódzkiego. Ten problem był bardzo mocno odczuwalny dwa lata temu. Dziś mamy sygnały, że w biurach paszportowych wszystkie sprawy załatwia się od ręki – zaznaczyła prezydent Świdnicy.
/mn/