Strona główna 0_Slider Ogólniak czy szkoła branżowa? Jakie szkoły wybrali ósmoklasiści z powiatu świdnickiego?

Ogólniak czy szkoła branżowa? Jakie szkoły wybrali ósmoklasiści z powiatu świdnickiego?

0

Absolwenci szkół podstawowych mieli czas do wczoraj na podjęcie decyzji o wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej w szkołach ponadpodstawowych. 774 z nich wybrało na pierwszym miejscu szkołę prowadzoną przez powiat świdnicki.

W tym roku zauważalny jest wzrost popularności branżowych szkół I stopnia, bo aż 11,2% kandydatów wybrało na pierwszym miejscu ten typ szkoły. Niezmiennie jednak najczęściej wybieranym typem szkoły są licea ogólnokształcące, do których akces zgłosiło 47,7% uczniów klas ósmych. 158 absolwentów szkół podstawowych położonych na terenie powiatu świdnickiego wybrało szkoły ponadpodstawowe prowadzone przez inne podmioty publiczne i niepubliczne.

Jeżeli chodzi o licea ogólnokształcące, to po raz kolejny w rankingu popularności na pierwszym miejscu uplasowało się III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy, do którego na jedno miejsce ubiega się 1,83 kandydatów. Wśród najpopularniejszych profili kształcenia w ogólniakach znajduje się również oddział w III LO. Jest to klasa o profilu psychologiczno-społecznym ze wskaźnikiem popularności 2,00 kandydata na jedno miejsce.

Na drugim miejscu wśród ogólniaków znajduje się II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha w Świdnicy, do którego tegoroczny wskaźnik popularności wynosi 1,37 kandydatów na jedno miejsce, a w klasie o profilu biologiczno-chemicznym (medycznym) chce się uczyć 1,70 kandydata na jedno miejsce. Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego ze Strzegomia oraz Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej ze Świebodzic są również chętnie wybierane przez tegorocznych ósmoklasistów. Wśród najpopularniejszych profili jest profil społeczno-medialny (1,40 kandydata) i mundurowy (1,13 kandydata) w Strzegomiu oraz profil ogólny (1,13 kandydata) w Świebodzicach.

Wśród techników prym wiedzie od lat Zespół Szkół Ekonomicznych im. Wincentego Stysia w Świdnicy, do którego chce się dostać 1,22 kandydata na jedno miejsce, a klasa w zawodzie technik ekonomista cieszy się największym uznaniem, gdzie na jedno miejsce przypada 2,00 kandydatów. Do popularnych zawodów należą w tym roku technik informatyk w Zespole Szkół w Strzegomiu – wskaźnik popularności 1,50, technik pojazdów samochodowych w Zespole Szkół Mechanicznych im. Mikołaja Kopernika w Świdnicy – wskaźnik popularności 1,33, technik fotografii i multimediów w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Wincentego Stysia w Świdnicy – wskaźnik popularności 1,20 oraz technik programista w Zespole Szkół Budowlano-Elektrycznych im. Jana III Sobieskiego w Świdnicy – wskaźnik popularności 1,17 i technik eksploatacji portów i terminali w Zespole Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Żarowie – wskaźnik popularności 1,13.

Do jakiej szkoły absolwenci podstawówek ostatecznie trafią, jest uzależnione m.in. od wyniku egzaminu ósmoklasisty, które zostaną podane 3 lipca.

/Informacja przygotowana przez Grzegorza Stawarza, dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego w Świdnicy, opr. red./

Poprzedni artykułŁączna w Świdnicy przejdzie remont. Ale nie cała
Następny artykuł„Inwestowanie” wyszło jej bokiem. Jak to robią oszuści?