Strona główna 0_Slider Wojciech Chmielarz i Jakub Żulczyk odwiedzą Świdnicę. Już jest program Festiwalu Góry...

Wojciech Chmielarz i Jakub Żulczyk odwiedzą Świdnicę. Już jest program Festiwalu Góry Literatury 2024

0

Na mapie jubileuszowej 10. już edycji Festiwalu Góry Literatury ponownie znalazła się Świdnica. Znów spodziewać się możemy ciekawych spotkań autorskich, choć tylko jednego dnia. Tym razem publiczność będzie miała okazję posłuchać, co ma do powiedzenia Wojciech Chmielarz, poczytny autor kryminałów i laureat Nagrody Wielkiego Kalibru za powieści „Przejęcie” i zekranizowane „Żmijowisko”. Gościć będziemy także prozaika i scenarzystę – Jakuba Żulczyka, znanego chociażby z powieści i głośnych seriali na ich podstawie – „Informacja zwrotna” czy „Ślepnąc od świateł”. Festiwalowe wydarzenia zaplanowano w poniedziałek, 8 lipca na skwerze z dzikami tuż obok świdnickiej biblioteki. Wstęp wolny.

fotografie użyczone z oficjalnego facebooka Wojciecha Chmielarza oraz zdjęcie Jakuba Żulczyka fot. Zuzanna Krajewska

Festiwal Góry Literatury powstał w 2015 roku z inicjatywy Olgi Tokarczuk. Pisarka mieszkająca w okolicach Nowej Rudy zainicjowała wyjątkowe wydarzenie literacko-społeczne, którego głównymi celami były i pozostają – aktywizowanie kulturalne i obywatelskie mieszkańców, edukacja kulturalna, diagnozy i dyskusje na temat ekologii, równości praw, tożsamości, wolności słowa, niemieckiego, czeskiego i polskiego dziedzictwa kulturowego, współpracy transgranicznej i zrównoważonego rozwoju regionu poprzez kulturę.

Organizatorem imprezy od 2022 jest Fundacja Olgi Tokarczuk oraz partnerzy – miasta i gminy Dolnego Śląska, Festiwal ma charakter interdyscyplinarny. Dominują spotkania i debaty o charakterze literackim, niemniej zawsze towarzyszą im koncerty, dyskusje i wykłady popularnonaukowe (głównie na tematy ekologiczne, równości praw kobiet i środowisk zagrożonych wykluczeniem, historyczne, przeciwdziałające nacjonalizmowi i ksenofobii), wystawy, performensy, spacery górskie i wyprawy rowerowe, seminaria, pokazy filmowe i różnorodne warsztaty – skierowane zarówno do dorosłych, jak i do dzieci oraz młodzieży.

W tym roku festiwal będzie miał swoją jubileuszową 10. edycję. – Rok 2024 to jednak nie tylko jubileusz Festiwalu. To także 35. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce, 25. rocznica wstąpienia Polski do NATO i 20. rocznica wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej. To również następny rok agresji Rosji przeciwko Ukrainie i kontynuacja wojny w Gazie. To czas symbolicznych i realnych zmian politycznych w Polsce, Europie i na świecie. To okres niepokoju i niepewności, nierzadko chaotyczny i trudny do zdefiniowania, a równocześnie okres nadziei i szans na stabilizację i demokratyzację. Właśnie to swoiste rozdarcie, emocje towarzyszące rozdwojeniu doświadczeń i oczekiwań, lokalne ukojenia i globalne katastrofy oraz wspomniane rocznice podyktowały nam program tegorocznego Festiwalu. Wierzymy bowiem, że to kultura i sztuka najlepiej, najszybciej i najbardziej bezkompromisowo diagnozują sytuację obu światów: rzeczywistego i nierzeczywistego. Nieustająco wierzymy w słowa z mowy noblowskiej naszej Fundatorki, które obraliśmy sobie za motto: „kiedy zmienia się opowieść, zmienia się świat” – wyjaśniają w komunikacie organizatorzy festiwalu.

Tegoroczny Festiwal Góry Literatury potrwa 11 dni – od 4 do 14 lipca. Spodziewać się możemy rekordowej liczby aż 150 wydarzeń. Festiwal zagości w 23 lokalizacjach na terenie Ziemi Kłodzkiej i Aglomeracji Wałbrzyskiej. W sumie odwiedzi go ponad 230 gości. Oprócz spotkań będą także koncerty, projekcje filmów, wystawy, przedstawienia teatralne oraz warsztaty Latającego Uniwersytetu Ludowego. W tym roku po raz pierwszy w Góry Literatury włączona zostania inna impreza – Festiwal Tłumaczy Olgi Tokarczuk.

PROGRAM FESTIWALU W ŚWIDNICY

poniedziałek, 8 lipca 2024

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy (skwer z dzikami)
ul. Franciszkańska 18, Świdnica

18.00 Jakub Żulczyk, Dawno temu w Warszawie [ red. kontynuacja bestselleru „Ślepnąc od świateł”]. Z autorem rozmawia Olga Wróbel
19.30 Wojciech Chmielarz, Zbędni. Z autorem rozmawia Waldek Mazur

wstęp wolny, nie obowiązują wejściówki

Pełny program wydarzenia można znaleźć na stronie: https://fundacjaolgitokarczuk.org/

/oprac. AN/
/Materiały – Fundacja Olgi Tokarczuk, Festiwal Góry Literatury/

Poprzedni artykułKto z kim się dogada? Będzie egzotyczna koalicja w Radzie Miejskiej? Wielkie negocjacje na rozpoczęcie nowej kadencji
Następny artykułMaturalny maraton rozpoczęty. „Dzisiaj nie ma już czym się stresować, stres był wcześniej” [FOTO]