Strona główna 112 Przyjechali do awantury, odkryli nielegalne podłączenie do instalacji elektrycznej

Przyjechali do awantury, odkryli nielegalne podłączenie do instalacji elektrycznej

0

Nawet do pięciu lat więzienia grozi mieszkańcowi Strzegomia, który próbując zaoszczędzić na rachunkach za prąd nielegalnie podłączył się do instalacji elektrycznej.

W piątek, 24 maja około godziny 20.00 do policjantów z komisariatu w Strzegomiu dotarła informacja, że w jednym z mieszkań na terenie miasta trwa awantura, a ponadto może dochodzić do kradzieży energii elektrycznej. Mundurowi pojechali na miejsce i ustalili, że awantury nie było. Jednak potwierdzili nielegalne przyłącza do instalacji elektrycznej z pominięciem urządzeń pomiarowych. Tym sposobem 48-letni najemca doprowadził prąd do mieszkania. Do zlikwidowania nielegalnych przyłączy zostali wezwani pracownicy firmy dostarczającej energię, którzy dokonali również stosownych pomiarów oraz potwierdzili, że w tym miejscu doszło do kradzieży energii elektrycznej – mówi Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

Bez względu na wartość poniesionych strat, czyn taki kwalifikowany jest jako przestępstwo kradzieży energii elektrycznej, za które grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Na sprawcy takiej kradzieży ciąży także obowiązek uiszczenia opłaty za nielegalny pobór energii, której wysokość może wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Nielegalne przyłącza stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa osób mieszkających w tym budynku. W wielu przypadkach kradzież prądu wiąże się z uszkodzeniem instalacji elektrycznej. To z kolei jest częstą przyczyną pożarów bądź porażenia prądem nie tylko osób nielegalnie pobierających energię elektryczną – przypomina Ząbek.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułKolejne świdnickie zabytki mają szansę odzyskać blask. Gdzie trafią miejskie dotacje? [FOTO]
Następny artykułNagrodzone przedszkolaki zaśpiewały w teatrze [118 ZDJĘĆ]