Strona główna 112 76-latek odpowie za kradzież prądu

76-latek odpowie za kradzież prądu

0

Nawet do pięciu lat więzienia grozi mieszkańcowi gminy Marcinowice, który próbując zaoszczędzić na rachunkach za prąd nielegalnie podłączył się do instalacji elektrycznej.

14 maja funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością gospodarczą świdnickiej komendy wspólnie z pracownikami firmy energetycznej przeprowadzili kolejne działania mające na celu ujawnienie nielegalnego poboru energii elektrycznej. Realizując własne ustalenia odwiedzili budynek mieszkalny na terenie gminy Marcinowice, gdzie ujawnili nielegalne przyłącza do instalacji elektrycznej, a dokładnie zastali przewody podłączone do wewnętrznej linii zasilającej na odcinku pomiędzy przyłączem budynku a układem pomiarowym w zabezpieczeniu przedlicznikowym głównym. Tym sposobem mieszkaniec gminy Marcinowice doprowadził energię elektryczną do swojego domu – opisuje Magdalena Ząbek z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.

Kradzież prądu, zgodnie z przepisami kodeksu karnego, jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Ponadto sprawca będzie musiał uregulować także naliczoną przez dostawcę opłatę za nielegalny pobór, której wysokość wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Nielegalne przyłącza to również zagrożenie dla bezpieczeństwa osób mieszkających w danym budynku. W wielu przypadkach kradzież prądu wiąże się z uszkodzeniem instalacji elektrycznej. To z kolei jest częstą przyczyną pożarów bądź porażenia prądem nie tylko osób nielegalnie pobierających energię elektryczną, lecz również osób mieszkających w sąsiedztwie – przypomina Ząbek.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykuł5 sposobów jak modnie udekorować stół na komunię w domu: przegląd aktualnych trendów
Następny artykułŁabędź w tarapatach. Z pomocą ruszyli strażacy [FOTO]