Strona główna Wydarzenia Żarów Wyprawa na Wierzbnik

Wyprawa na Wierzbnik

0

Już za kilka dni piąta wycieczka w ramach Korony Wzgórz Ziemi Żarowskiej. W niedzielę 28 kwietnia 2024 r. będzie można wziąć udział w wędrówce na Wierzbnik (264 m n.p.m.). Wzniesienie położone jest przy południowo-zachodnim skraju słynącej z zabytków architektury miejscowości Wierzbna w gminie Żarów.

Zdjęcie archiwalne, autor Mirosław Becher

Wierzbnik przez lokalnych mieszkańców, potocznie nazywany jest „Szańcami”. Na dawnych mapach figuruje m.in. pod nazwą „Szwedzkie Szańce”. Historia tego miejsca sięga co najmniej czasów wojny trzydziestoletniej z XVII wieku, przez kolejne konflikty zbrojne aż do czasów tzw. Zimnej Wojny.

Na uczestników wyprawy czeka ponadto wizyta w perle architektury romańsko-barokowej na Dolnym Śląsku, czyli parafialnej świątyni pw. Wniebowzięcia NMP, przyległej zabudowie pocysterskiego kompleksu dawnego przeoratu oraz średniowiecznej, rycerskiej siedzibie Panów z Wierzbnej na tzw. Skałce.

O historii tych miejsc oraz dodatkowych ciekawostkach związanych z Wierzbną, opowie uczestnikom wycieczki – archeolog i historyk Bogdan Mucha, specjalista d/s zbiorów muzealnych w GCKiS Żarów. Uczestnicy na wycieczkę wyruszą w niedzielę, 28 kwietnia o godzinie 10:15 autobusem z Dworca PKS w Żarowie. Liczba miejsc (50) w autobusie ograniczona. Osoby dysponujące własnym transportem proszone są o przyjazd prosto do Wierzbnej. Wszyscy spotykają się przy miejscowym kościele parafialnym. Wycieczkę zakończy wspólne ognisko u podnóża tzw. Skałki. Powrót autobusem do Żarowa o godz. 14:00.

Na piątą wycieczkę cyklu „Korona Wzgórz Ziemi Żarowskiej” zapraszają: Gmina Żarów, Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, Żarowska Izba Historyczna, Koło PTTK „Żarodreptaki” Żarów, Partnerzy z kulturą.

/Informacja Żarowskiej Izby Historycznej, opr. red./

Poprzedni artykułCo Twój przedpokój mówi o Tobie?
Następny artykułPłyty warstwowe: Droga do szybkiego i efektywnego budownictwa