Strona główna Kultura Piątkowy wieczór pod znakiem sztuki. Nowe wystawy w Galerii Fotografii i bibliotece...

Piątkowy wieczór pod znakiem sztuki. Nowe wystawy w Galerii Fotografii i bibliotece [FOTO]

0

„Co w duszy gra” oraz „Przebudzenie” to dwie wystawy, które od piątku można oglądać w świdnickiej Galerii Fotografii oraz w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy.

Wystawa „Co w duszy gra” autorstwa Oleny Suriny została uroczyście otwarta w piątek o godzinie 17.00 w Galerii Fotografii.   Artystka urodziła się w 1977 roku we wschodniej Ukrainie. W latach 1992-1997 studiowała w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych (Donieck, Ukraina). Następnie (1997-2003) studia na Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Monumentalnego Malarstwa (Lwów, Ukraina). Pracę dyplomową wykonywała pod kierunkiem profesora Wiktora Moskaliuka. Dyplom uzyskała w 2003 roku. Uprawia twórczość w zakresie malarstwa, rysunku, malarstwa ściennego, ceramiki.

Godzinę później w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy odbył się wernisaż wystawy „Przebudzenie” autorstwa Waldemara Szauera. Waldemar Szauer urodził się w 1959 roku we Wrocławiu, gdzie studiował. Tam też mieszka i tworzy. Twórca obrazów olejnych, pasteli, akwareli, rzeźby (brąz, papier – mache) – pejzaż wiejski, miejski, architektura, portret, tematyka sakralna. Autor około pięćdziesięciu indywidualnych i zbiorowych wystaw malarstwa, rysunku i rzeźby w Polsce, Czechach, Niemczech, Francji, Ameryce Północnej. Uczestnik wielu międzynarodowych plenerów twórczych, autor projektów scenograficznych spektakli teatralnych, aranżacji wystaw, plakatów i znaków logo. Współpracował z kilkoma wydawnictwami. Jest nauczycielem rysunku, malarstwa i rzeźby (m. in. w ramach arteterapii), współzałożycielem pierwszej w Polsce Akademii Sztuki Trzeciego Wieku i własnej szkoły malarstwa i rysunku „Atelier Promethidion” we Wrocławiu i w Paryżu.

Wydarzeniu towarzyszył koncert Dominika Szauera – muzyka, akordeonisty, absolwenta Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie akordeonu, nagrodzonego w ponad trzydziestu konkursach w Polsce, Francji, Słowacji, Włoszech, Austrii.

/ŚOK, MBP Świdnica, ZPAP Wrocław, opr. mn/

fot. Dariusz Nowaczyński, Mariusz Ordyniec

Poprzedni artykułFood trucki ponownie opanowały Rynek. Trwa Świdnicki Smaczny Weekend [FOTO]
Następny artykułJaki sprzęt warto zabrać ze sobą w długi lot?